Türkiye Brezilya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Arjantin, İran, Suriye, Filipinler, Malezya gibi birçok ülkeyle vizeleri kaldırdı, ancak Türk vatandaşları ABD ile çoğu Avrupa ülkesine seyahat edebilmek uğruna vize çilesi yaşamaya devam ediyor.

Vize uygulayan ülkelerin büyükelçilikleri ile konsolosluklarında günler süren uğraşlar veren vatandaşlar, birbirinden ilginç belge isteği ile karşılaşıyor. Amerika ve İngiltere gibi bazı ülkelerin büyükelçilikleri vize başvurusunda bulunan kişinin parmak izini dahi alırken, vize başvurusu sırasında ise 50’ye yakın belge isteniyor.

Vize başvurusunda bankadan kredi kullanırken bile bazıları istenmeyen, gayrimenkul tapularından araç ruhsatlarına, işe giriş bildirgelerinden, kredi kartı fotokopilerinden, banka hesap dökümlerine,  son 4 aya ilişkin SSK dökümlerine kadar birçok belge talep ediliyor.

Bunun yanında, evlilik cüzdanı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, maaş bordroları, eski ve yeni pasaportların tüm işlem görmüş sayfalarının fotokopileri gibi talepler de dikkati çekiyor.

ABD’NİN NEREDEYSE İSTEMEDİĞİ BELGE YOK

ABD Büyükelçiliği’nde, ABD’nin Göçmenlik ve Vatandaşlık Kanununa göre, göçmen olmayan vize başvurusu yapan kişinin Amerika dışında bir ikametinin olması ve ülkesine yeterince güçlü ailevi, sosyal ve ekonomik bağlarının olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

ABD Büyükelçiliği zorunlu dokümanlara ek olarak, kişinin ABD’ye yapacağı kısa bir ziyaretin ardından ülkesine geri döneceğinin bir kanıtı olarak ziyaretin amacına ilişkin belgeler ile beraber ekonomik, ailevi, sosyal her türlü bağlarını gösteren destekleyici belgeler de istenebiliyor.

Highway-128-Usa
Higway 128 Amerika

Bu tür destekleyici belgelerin bazıları şöyle:

“Personel kurum kimlik kartı, maaş bordrosu, banka hesabı, banka cüzdanı gibi geliri gösterir evrak, şahsa veya aileye ait mal-mülk tapuları, vergi beyannamesi, şirket personeline ait maaş bordroları, bankadaki para akışını gösteren banka cüzdanları, yıllık bilanço veya gelir gider tablosu, kar zarar tablosu, imza sirküleri, ticaret odası kaydı gibi şirketin finansal durumuyla ilgili belgeler…”

6 YORUMLAR

  1. Avrupa ülkelerinin hepsi de kolay kolay vize vermiyor. Evrak toplama derdi zaten insanı bıktırmaya yeter. Pasaport vize olmayan, yeni pasaport sahiplerine allah kolaylık versin. Bu çile bitmez.

  2. Vizesiz ülkeleri seviyorum. 🙂 Henüz vize istemeyen ülkelerden birinden geri döndüm ve adlığım iphone 5 telefonumu da yarın pasaportuma kaydettireceğim. Hem vize pasarsı vermiyorsun hem de üzerine Türkiye’den daha ucuza telefon alabiliyorsun. Süper 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın