Sosyal Medya üzerine yaptığı araştırmalarla ve veri sağlayıcı olarak tanınan Fransa merkezli şirket Semiocast, Twitter’da bölgesel büyümeyi ve en aktif şehirleri araştırdığı son çalışmasını yayınladı. Araştırmaya göre Twitter, Haziran 2012 itibariyle 500 milyar profile ulaştı. Bu sayının 140 milyonu sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara ait.

Twitter üzerinde ülke bazlı yapılan bu araştırma sonuçları mikro blog’un dünya genelindeki kullanım oranlarını gözler önüne seriyor. Peki Türkiye sosyal ağın dünya sıralamasında kaçıncı oldu? Araştırmaya göre Twitter’ı en yoğun kullanan ülkeler Amerika, Brezilya ve Japonya. Arapça ise en yaygın kullanılan diller sıralamasında yükseliyor. Medya araştırma şirketi Semiocast tarafından pazartesi açıklanan raporlar, Twitter sosyal paylaşım sitesine 500 milyonu aşkın kişinin bağlandığını ortaya koyuyor.

Sosyal ağ oluşumunun en önemli üyelerinden birisi de şüphesiz Twitter. 140 karakterlik sınır ile kişilerin istedikleri konularda içerik girmelerini sağlayan servis alışılmışın dışında bir deneyim sunuyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça aktif olarak kullanılan platform özellikle gündem konularının tartışma merkezi haline geldi. Yaşanan her türlü gelişmenin çok kısa sürede “Trend Topic” listesine girdiği site, gerek sunduğu dil desteği gerek ülke bazlı özellikler yüzünden tercih sebebi oluyor.

Konuya ilişkin Semiocast’in 517 milyon hesap üzerinde yaptığı araştırmaya göre dünyada en çok tweet’leyen topluluk 141 milyonu aşkın kullanıcısı ile Amerika. Hemen arkasında ise -%23 büyüme yaşayan 41 milyon üye sayısıyla Brezilya yer alıyor. Türkiye ise twitter kullanımında 11. sırada yer alıyor. Twitter’ın en popüler dil İngilizce olurken onu Japonca takip ediyor.

Arap Baharı süreciyle Arapça da üst sıralara tırmanmaya başlamış. En çok tweet gönderilen şehir listesinde Endonezya’nın başkenti Jakarta tahtın sahibi. Ülkemizden listeye girmeyi başaran İstanbul ise 12. şehir konumunda.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın