Birçoğumuzda seyahatin bir lüks olduğu algısı var, oysa seyahat etmek, tatillerde yaşadığımız yerin dışında başka bir yere gitmek lüksten öte bir ihtiyaç olduğu konusunda fikirlerimiz yavaş yavaş değişiyor. Artık eskisinden daha sık seyahat ediyoruz ve bunda erken rezervasyon kavramının etkisi büyük.

Erken rezervasyon kavramı birkaç yıldır turizm sektörünün önemli bir gündem maddesi. Hemen her internet sitesinde, sosyal medya araçlarında veya online video sitelerinde erken rezervasyon indirimi tanıtımları gözümüze çarpıyor. Geçmişte pazarlıkla elde edilecek %10’luk bir indirimden memnun kalan tatilciler, bugün %30’lardan başlayıp %50’lere kadar çıkan indirimler sunuluyor.

Erken-rezervasyon-firsatlari

Peki nedir erken rezervasyon? Nasıl bu kadar yüksek oranlarda tatil indirimleri yapılabiliyor?

Erken rezervasyon nedir?

Erken rezervasyon, yaz mevsimi için planladığınız tatilinizi bir kaç ay öncesinden cazip ödeme seçenekleri ve %40’a varan indirimlerle satın alma imkanı veren kampanyalardır.

Erken rezervasyon yılın her mevsimi geçerli mi? Yoksa belli dönemleri mi kapsıyor?

Genellikle Aralık ayında start veren erken rezervasyon, sezon içinde yani Nisan ve Ekim ayları arasında yapılacak tatil rezervasyonlarını kapsıyor. Bu dönem içerisinde tatil yapmayı planlayanlar, ödemelerini 7-8 ay öncesinden yapması durumunda erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabiliyorlar. Bu dönemde erken rezervasyon otelleri, acentelere cazip indirim imkanı sunduğundan; bu indirim acente tarafından doğrudan tatilciye sunulabilmektedir.

Tatilciler seyahatlerini iptal etmek istediklerinden ne oluyor? Erken rezervasyon sigortası hakkında bahsediliyor?

Erken rezervasyon sisteminde, acenteler arasında rekabet ile indirimler yükselip %50’lere kadar varabiliyor ve yaz tatilinizi ortalama %40’a varan indirimle satın almanızı sağlar. Eğer planlanan tarihlerde tatilden vazgeçildiğinde; son 72 saate kadar iptal etme hakkını garanti altına alan erken rezervasyon sigortası geçerli. Bu durumda, herhangi bir endişeye kapılmadan müşteri tatilini 8 ay önceden bile korkusuzca planlayabilmektedir.

9 YORUMLAR

 1. Dediğiniz gibi çok önceden planlanmış ve rezervasyonu yapılmış tatil, asla pahalı bir tatil değil. Erken rezervasyon avantajlarından faydalanan tatilciler için çok fazla avantaj ve indirim var.

 2. Bol gezebilmenin sırrı geziyi uygun fiyata maletmek; bunun için de erken davranıp uçağı oteli uygun fiyata almak gerek.
  Seyahatten 9 ay evvel ayarladığım otel ve ulaşımlar oldu, iyi de oldu.
  Hem seyahat vaktine ödeme sıkışması da olmuyor.

  • Aslında gezmek sanıldığı kadar pahalı bir aktivite veya lüks değil. Kampanyaları takip ederek, en düşük fiyattan uçak bileti alıp, hostelde konaklayıp veya aynı şekilde otel kampanyalarından faydalanıp; düşük bütçe ile de keyifli tatil yapmak mümkün. Bence Orhan sen bunun en güzel örneklerinden birisin. Yoksa bu kadar gezmeye para mı dayanır! 🙂

   Avustralya ve Yeni Zelanda sonrası şimdi de Amsterdam ve Arjantin yolcususun. Şahane!

 3. Ben 07:01:2014 Saraybosna’ya gittim 1 haftalığına tatil için kız arkadaşım Polonya’dan gelecekti. Saraybosna’ya benim otel rezervasyonum vardı. Uçaktan indim, pasaport kontrolunda polis öylesine pasaportuma baktı ve bana neden geldiğimi, burada nerede kalacağımı, nereye gideceğimi sordu. Ben de her şeyi anlattım ama bana inanmadı ve beni tekrar aynı uçakla Türkiye’ye gönderiler.

  Şimdi ne olacak? Ben tekrar yurt dışına Bosna-Hersek’e gitmeyi düşünüyorum. Bu bana bir engel teşkil eder mi? Bu konuda beni bilgilendirirsenin minnattar kalırım. Şimdiden ilgi ve alakanızdan dolaya teşekkür ederim. Saygılarımla.

  • Sizinle havalimanında konuştuklarında; orada verdiğiniz güven ve sorulara net cevap vermeniz önemlidir. O andaki tavır ve davranışlarınız çok önemlidir. Bu tür durumlar pasaport kontrollerinde sık sık yaşanabiliyor. Eğer ilk defa Avrupa’ya gidiyor; pasaportunuzda henüz az sayıda ülke vizesi var veya hiş yoksa böylesi durumlar yaşanabiliyor.

   Her nedense Balkanlar seyahatimde sınır geçişlerinde sadece Bosna-Hersek’te sizin gibi ben de sorulara muhatap oldum. Onun dışındaki gezdiğim diğer 5 Balkan ülkesinde hiçbir soru sorulmamıştı.

   Şu an pasaportunuzda bir RET damgası var (sanırım) bir sonraki gidişinizde yine sorun yaşama ihtimaliniz var; ama bu bir daha Bosna-Hersek’e gidemezsiniz anlamına gelmiyor.

  • Eğer pasaportunuzda önceden hiç bir ülkeye girişiniz yok ise ilk seferlerde bol bol sorulara maruz kalabilirsiniz. Elinizde hali hazırda otel rezervasyonu, dönüş bileti, kredi kartı bulunması gerekir. Bunun yanında verdiğiniz cevaplarda net, güven verici ve kendinizden emin olmalısınız.

   Yine de yabancı ülkeye girişlerde sınırdan geçip geçmemek görevlinin insiyatifindedir. Hiç bir gerekçe göstermeden ülkeye kabul etmeyebilirler. Çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da yasal olarak durum budur.

   Bundan sonraki seyahatlere bir engel olacağını sanmıyorum. Sadece gideceğiniz yerde hazırlıklı bulunmanız önemli. Maddi durumunuz ve dönüş biletinizin bulunması mutlaka gereklidir.

   • Özellikle Balkan ülkelerinde önceden otel rezervasyonu yoksa havalimanından geri gönderebiliyorlar. O nedenle seyahat öncesinden erken rezervasyon yapmak şart. Bilgiler için teşekkürler Güneş.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın