Fethiye, turkuaz mavisi denizi ve yemyeşil doğasıyla Türkiye’nin önemli turizm beldelerinden biri. Koruma altındaki Babadağ’ı, Telmossos Antik Kenti, tarihi Rum Mahallesi Kayayköy’ü, dillere destan Ölüdeniz’i ile Fethiye, Türkiye’nin cennet köşelerinden.

Fethiye nerede

Fethiye, Antik Çağ’da “Telmessos” olarak bilinen Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biri. Muğla’nın en geniş yüzölçümüne sahip ve nüfus açısından en büyük yerleşimi olan kent, Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alıyor. Antalya, Denizli ve Burdur illeriyle çevrili kent; İstanbul’a 810, Ankara’ya 635 ve İzmir’e 360 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Fathiye NeredeMavi bayraklı bir kumsala sahip Ölüdeniz’i, Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu sanılan Fethiye Kalesi, doğaseverlerin buluşma noktası Kelebekler Vadisi, turkuazın her tonunu gören koylarıyla Fethiye, dünyada eşi benzeri olmayan yerlerden.

Fethiye’ye nasıl gidilir

Fethiye’ye hava yolu ya da kara yolu ile kolayca ulaşmak mümkün. Fethiye’ye uçakla gitmek isteyenler için şehre yakın iki havalimanı bulunuyor. Bunlardan biri Fethiye’ye 30 dakika mesafedeki Dalaman Havalimanı, diğeri ise merkeze yaklaşık 2,5 saat mesafedeki Antalya Havalimanı. Havalimanlarından şehre ulaşmak için de Havaş ve Mutaş servisleri mevcut. Gün içerisindeki hareket saatleri, güzergâhları ve yolculuk süreleri havas.net ya da muttas.com.tr adreslerinden öğrenebiliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air ile haftanın 7 günü İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından Dalaman’a ve Antalya’ya direkt uçuşlar bulunuyor. Öte yandan, Dalaman’a ve Antalya’ya İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa havalimanlarından da aktarmasız seferlerle ulaşılabiliyor.

Fethiye’ye karayolu ile ulaşmak isteyenler için ise; Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinden direkt olarak kente gelen otobüs seferleri bulunuyor. Fethiye Otogarı kentin girişinde konumlanıyor. Ölüdeniz-Fethiye arasında da sürekli kalkan minibüs seferleri mevcut.

Fethiyeye nasıl gidilirAncak kendi aracınızla Fethiye’ye ulaşım düşünürseniz, Ankara yönünden, Ankara – Sivrihisar – Afyon – Burdur – Tefenni – Çavdır – Söğüt – Kemer – Fethiye güzergâhını izleyebilirsiniz. İstanbul yönünden gelecekseniz de, İstanbul – İzmit – Sakarya – Kütahya – Afyon – Burdur – Tefenni – Çavdır – Söğüt – Kemer – Fethiye güzergâhını izleyebilirsiniz. İzmir’den ulaşım düşünenler için İzmir – Aydın – Muğla – Dalaman – Fethiye güzergâhı uygun olur..

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli tatil destinasyonlarından olmasının yanında Türkiye’nin de en iyi turizm merkezlerinden biri olan Fethiye’nin Ölü Denizi’nde denizin ve kumun tadını çıkarabilir, Babadağ’da yamaç paraşütü yapabilir, Kelebekler Vadisi’nde doğaya karışabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın