Fransa denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen yer Paris. Batı Avrupa‘da bulunan Fransa, dünyada romantizmin başkenti olarak da bilinen Paris’ten ibaret değil. Güneyde Akdeniz’den, kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan geniş bir coğrafyada kurulu Fransa’da çok sayıda görülecek yer bulunuyor.

Köklü kültürel mirası, siyasi tarihi ve etkileyici mimarisiyle adından sıklıkla söz ettiren Fransa, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden. Her yıl 82 milyonu aşkın yabancı turist, Fransız mutfağını tadıp, dünyaca ünlü şarapları içmeye, romantik şatoları ziyaret edip, eşsiz manzaralar vaat eden Fransız şehirlerini görmeye gidiyor.

Fransa’da Gezilecek 10 Yer

10. Marsilya

Marsilya-Fransa

Marsilya, Fransa’nın Güneydoğu’sunda bulunan bir liman şehri. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Akdeniz havasını içinize çekebileceğiniz Fransa’nın en büyük ikinci şehrinde, Antik Roma kalıntıları ve Orta Çağ mimarisini göz dolduruyor. Günümüzde bir endüstri ve üniversite şehri olarak anılan Marsilya canlılığını koruyor.

Sizi kalelerin karşıladığı tarihi limanda bir tur atıp, deniz kenarında dizilmiş kafelerde soluklanıp, çevredeki küçük dükkanlarda evdeki sevdiklerinize hatıralar götürebilirsiniz. Calanques adı verilen kayalıklar, If Adası şatosu ve Notre Dame de la Garde Kilisesi şehirde görülmesi gereken yerlerden.

9. Lyon

Lyon-Fransa

Lyon, Fransa’nın Rhone-Alpes bölgesinde. Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti olan şehir, Marsilya ile Paris arasında konumlanıyor. Şehir 1998 yılında beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde. Lyon, 3 üniversitesiyle öğrencileri, meşhur mutfağıyla gurmeleri bir araya getiriyor.

İki kısımdan oluşan şehirde; klasik mimari “Vieux Lyon” adı verilen tarihi bölge, canlı kültürel hayat için ise yeni şehir bölümü keşfedilebilir. Presqu’ile sokaklarında şehir hayatını koklayıp, şık bir yemek yiyebilir, daha sonra Croix-Rousse’un saklı geçitlerinde bohem hayatı tadabilirsiniz. Fourviere’de Roma kültürünün izlerini ve gotik katedralleri ziyareti yorucu geçerse Brotteaux’daki Tete d’Or parkı soluklanmanız için sizi bekler.

8. Strazburg

Strasbourg-Fransa

Fransa’nın önemli yerleri arasındaki Strazburg, ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Alsas bölgesinin başkenti. Şehir, 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yaptığından Avrupa’nın Başkenti unvanını taşıyor.

Fransa gezilecek yerler arasında yer alan şehir, Fransa’nın Almanya sınırında yer alması nedeniyle çokkültürlü bir yapıya sahip. Şehrin tarihi merkezi olan Grande Ile’de Fransız ve Alman mimarisinin en iyi örneklerini görmek mümkün. 300 yaşında ve hala çalışmakta olan astrolojik saati, girift oymalı dış cephesiyle görkemli gotik katedral bile tek başına Strazburg’u Fransa’nın görülmesi gereken yerlerinden biri yapmaya yetiyor.

7. Arles

Arles-Fransa

Arles, Güney Fransa’da yer alıyor. Dar sokakları ve küçük meydanları, Orta Çağ havasını hissettirmeye yetiyor. Arles, Ressam Vincent Van Gogh’un 1888 yılında taşınarak bir süre yaşadığı, usturayla kulağını kestiği yer aynı zamanda. Bu yüzden adı sıklıkla usta ressamla anılıyor. Zengin bir tarihi mirasa sahip olan şehirde Roma amfi tiyatrosu ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Cryptoporticus ve Obelisk, Arles’in diğer Gallo-Roman yapı örneklerinden. Şehir ziyaretinizde Saint Trophime Kilisesi de görülmeye değer.

6. Biarritz

Biarritz-Fransa

Biarritz, Fransa’nın Bask bölgesinde, okyanusun kıyısında, İspanya’ya birkaç kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Okyanusun devasa dalgaları ve bol rüzgar bu şehri bir sörf merkezine haline getiriyor. Özellikle yaz aylarında gidip, muhteşem plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak tavsiye ediliyor.

5. Loire Vadisi

Loire-Vadisi-Fransa

Loire Vadisi, Loire Irmağı’nın orta bölümünde, 280 km uzunluğa ulaşan bir coğrafi bölge. Irmak kıyısında bulunan bağlar ve tarlalar nedeniyle ‘Fransa’nın Bahçesi’ olarak adlandırılıyor. İhtişamlı şatolarıyla tanınan bölgede, Chambord, Amboise, Rivau, Chinon ve Chenonceau şatoları en çok ziyaret edilenler arasında. Masalsı bir atmosfer vadeden Loire vadisi Paris’e yaklaşık 200 km mesafede.

4. Bordeaux

Bordeaux-Fransa

Bordeaux, dünyaca ünlü şaraplara adını veren şehir. Güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer alıyor. Tarihi bir liman kenti olan Bordeaux, Garonne Nehri üzerinde kurulu. Görkemli mimarisi, tarihi yapıları, canlı şehir hayatı ve yön verici kültür-sanat ortamıyla öne çıkıyor.

Şehrin merkezinde üç yüz elliden fazla tarihi yapı ve anıt bulunuyor. Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux katedrali ve Aquitaine Müzesi bu listenin başında yer alıyor. Bordeaux şehrine yapılan ziyareti çevredeki üzüm bağları, tabloyu andıran kırsalı ve şatolara yapılacak bir geziyle tamamlamak mümkün.

3. Mont Saint-Michel

Mont-Saint-Michel-Fransa

Gerçek olamayacak kadar güzel bir yer Mont Saint-Michel. Burası Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında, Aşağı Normandiya’nın Manche ilinde yer alıyor. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor. Engin çamur düzlüklerinin ve güçlü gel git dalgalarının ortasında yükselen bu kayalık, sular yükseldiğinde bir ada görüntüsü verirken, sular çekildiğinde çölün ortasında bir vaha gibi görünüyor. Bu tepeliğin zirvesinde Başmelek Mikael’e adanmış bir katedral yer alıyor. 708 yılından beri ayakta duran bu yapı baş döndürücü.

2. Fransız Rivierası

Fransiz-Rivierasi

Fransız Rivierası, Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümüne verilen isim. Saint-Tropez, Antibes, Cannes, Nice, Monaco ve Menton gibi tanınmış beldeleriyle Fransız Rivierası Cassis’den İtalya sınırındaki Menton’a kadar uzanıyor. Bölge, Cote d’Azure olarak da biliniyor. Basında yer alış şekliyle yüksek sosyetenin tatil tercihi imgesi zihinlere kazınmış da olsa bölgedeki çeşitlilik hayli geniş.

1. Paris

Paris-Eyfel-Fransa

Dünya üstünde çoğu insanın rüyalarını süsleyen kent Paris. Başlı başına bir dünya. Her tür insanı bir mıknatıs gibi kendine çeken şehir herkesi evine bir şekilde mutlu yollamayı gayet iyi biliyor. Yılda 45 milyon ziyaretçiyle, dünyanın en popüler turistik mekanı olması boşuna değil.

19 YORUMLAR

  1. Fransa’da sadece Paris’i gördüm, üç gün gezdim ama doyamadan ayrıldım. Bu kadar güzel yerleri gezmek için en az bir ay orada kalmak lazım. Teşekkürler…

  2. Marsilya ve Cote d Azur bölgesini gezdim. Tek kelimeyle harika:)) Aix en provence’i unutmuşsunuz ama:))

  3. Strasbourg disinda Colmar da cok guzeldir, yine Alsace bolgesinde o da. Tavsiye ederim. Ozellikle yilbasi marketleri bir nefis 🙂

    • Kesinlikle klişe, giden, bilen için. Ama ilk defa yurtdışına çıkacaklar için değerlir bi içerik. Sayfada 270 bin kişi olduğunu düşünürseniz böylesi yazıyı hiç okumamış olanları da göz önüne alın.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın