Paris, dünyanın en meşhur yerlerinden biri. Paris, ile-de-France bölgesi Fransa’nın başkent bölgesidir ve Seine Nehri’nin yanında bulunur. Paris’de ki anıt ve yapılar dünyanın her yerinde sanatsal ve kültürel hayatı temsil etmesiyle bilinir.

Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olmakla beraber moda ve lüks yaşamın da başkentidir. Aynı zamanda Işıklı Şehir (Ville de Lumiere) olarak da biliniyor. Ölmeden önce görmeniz gereken şehirlerden biri olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

1Seine Nehri

Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en çok turist çeken ilk 3 kenti arasında yer alıyor. Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerinin başında Seine Nehri üzerindeki Arceveche köprüsünün Quartier Latin ayağının üzerindeki mütevazı demir korkuluklar da turistlerin gözde yerleri arasına girmeyi başarmış bir yer.

Burayı farklı kılan korkuluklar üzerinde aşıklar tarafından asılan kilitler. Aşıkların kilit asıp anahtarını Seine Nehri’ne attığı korkuluk özellikle genç çiftlerin ilgisini çekiyor.

Paris aşıklar kenti olduğunu düşünen birçok sevgili bu geleneği yerine getirmek için Paris’e gelip mutlaka üzerien yazdıkları isim ve kazıdıkları sembol kalp resimleri olan kilitleri asıyorlar.

8 YORUMLAR

  1. Bence en güzeli Montmartre tepesi ve civarındaki ara sokaklar. Sacre Coeur’e çıkan sokakları tavsiye ederim.

  2. Paris bu sıralar çok karışık olsa da benim için çok özel ve romantik bir yer. Her mevsim güzeldir.

  3. Eşimi ikna ettim, yılbaşından sonra gidicez kısmetse. Şimdiden para biriktirmeye başladık 🙂 Bir yandan da ucuz uçak bileti takibi yapıyoruz. Bulduğumuzda gideceğiz inşallah.

  4. Tek başına Luvre Müzesi bile gitmeye değer. Sanat ve arkeoloji düşkünleri için Londra gibi, Paris de bir cennet.

  5. Ahh Parisss. Bu şehirde 6 ayımı geçirdim ve her bir kçşesi görmeye değer. Mimari, sanat, romantizm, aşk, güzel kokular, nefis yemekler, katedraller, müzeler…

    Yolunuz düşerse Montmartre’nin sanat kokan sokaklarında ağır ağır yürüyün. Paris aceleye gelecek bir şehir değil.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın