Gala Gölü Milli Parkı, Türkiye’nin en batısında Edirne‘nin Enez ve İpsala ilçesi sınırlarında bulunuyor. 2005 yılında milli park ilan adilen alan içerisinde Gala ve Pamuklu gölleri de yer alıyor.

İsmini Gala Gölü’nden alan milli park, 3,090 hektar sulak alan ve 3,000 hektar ormanlık alan olmak üzere toplamda 6,090 hektardan oluşuyor. 163 kuş türünün görüldüğü bölgeyi keşfetmek için en iyi zaman bahar ayları. Nisan-mayıs ile eylül-ekim aylarında kuş çeşitleri bir arada görülebiliyor.

Gala-Golu-Edirne-EnezYılan balığı, sudak, sazan ve turna gibi 16 farklı balık türünün tespit edildiği göl ve çevresinde doğayla bütünleşmek mümkün. Türkiye’nin ikinci büyük kuş cenneti olarak nitelendirilen alanda ziyaretçiler doğa sporları kurallarına uygun olarak doğal hayatı bozmadan, yürüyüş, bisiklet kullanma, manzara seyretmek, doğa fotoğrafçılığı, kuş gözlemciliği, piknik gibi aktiviteler gerçekleştirebiliyor.

İnsandan kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılabilmesi için koruma planı uygulanan milli park alanı, alınan tedbirlerle gelecek nesillerin de yararlanabileceği bir yer olacak.

Gala-Golu-EdirneGala Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Gala Gölü Milli Parkı’na en kolay ulaşım imkanı kara yoluyla. Milli park Edirne’nin Enez ilçesine 8,5 km, Keşan’a 56 km, Edirne’ye 163 km, Çanakkale’ye 172 km, Ankara’ya 730 km, İstanbul’a 286 km, İzmir’e ise 489 km uzaklıkta.

En yakın havalimanı Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi ve Çanakkale’de. Şehirlerarası otobüs kullanacakların Keşan, İpsala ya da Gelibolu gibi merkezlere ulaşıp oradan minibüslerle Enez’e, Enez’den de milli parka aktarma yapmaları gerekiyor.

Gala-Golu-Milli-ParkiNesli tükenmekte olan çok sayıda canlı türünün görülebildiği, yeşil ve mavinin buluştuğu Gala Gölü Milli Parkı, ülkemizin en özel noktalarından. Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve doğayla buluşmayı sevenler için milli park bölgesi tam anlamıyla bir cennet.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın