Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale sınırlarında 33,500 hektar büyüklüğünde bir alanda bulunuyor. 1973 yılında ilan edilen milli park, Birinci Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri ile Osmanlı ordusu arasında yaşanan Çanakkale Savaşı’nın anılarını taşıyor.

Çanakkale Savaşı sırasında her iki tarafında verdiği şehitlerin anısına yaptırılan anıtlar, savaşın yaşandığı alanlar, müze ve şehitliklikler milli parkın dört bir yanında her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Gelibolu-Yarimadasi

Gelibolu-SehitlikCoğrafi olarak Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 8 farklı köyün içerisinde bulunduğu milli park ismini Gelibolu Yarımadası’ndan alıyor. 8,5 ay süren savaş sırasında boğazın her iki yakasında yaşanan şiddetli çatışmaların izlerinin korunduğu milli park hem doğa hem de tarihi geçmişle buluşmak için muhteşem bir fırsat yaratıyor.

Sayıları 250,000’i aşan Türk şehit ve 250,000’i aşan İngiliz, Avustralyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız askerinin gömülü olduğu alanların bulunduğu milli park tüm dünyaya barış mesajı veriyor. 56 yerli anıt ve şehitlik, 35 yabancı mezar ve anıtın ziyaretçiler tarafından görülebildiği milli park doğayla bütünleşmek için de iyi bir seçenek. Her yıl 18 Mart ve 24 Nisan tarihlerinde Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları törenlerinin yapıldığı bölge ziyaretçi akınına uğruyor.

Sehitler-AbidesiÇanakkale Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın sembolü olarak kabul edilen Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu üzerinde, Hisarlık Tepe’de kurulu. 1954 yılında temeli atılan anıt, 1960 yılında ziyarete açılmış. 2007 yılında gerçekleştirilen son değişikliklerle birlikte günümüzdeki haline bürünen Şehitler Abidesi 41,7 metre yüksekliğe sahip.

Şehitliğin giriş kapısında Atatürk’ün yabancı askerlere hitaben yazdığı ve 1934 yılında dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya tarafından Anzak Günü’nde okunan o ünlü sözler bulunuyor: Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Gelibolu-Yarimadasi-Milli-ParkiGelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale şehir merkezinin Avrupa yakası olarak kabul edilen karşı kıyısında, Eceabat ilçesi sınırlarında bulunuyor. Çanakkale’ye gelenlerin feribotla karşı kıyıya geçmesi gerekiyor. Feribotlar haftanın 7 günü, günün 24 saati çalışıyor.

İstanbul yönünden geleceklerin Tekirdağ, Keşan üzerinden Gelibolu’ya oradan da güneye inmeleri gerekiyor. Milli parka en yakın havalimanı Çanakkale’de.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, ülkemizin en özel ve değerli milli parklarından biri. Yolu Çanakkale’ye düşen, seyahat severlerin en az bir tam gününü ayırması gerekiyor.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın