İzmir‘in Ödemiş ilçesinde bulunan Gölcük, asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve muhteşem çam ormanlarıyla bakir kalmayı başaran yerlerden. Ege Bölgesi’nin önemli kayak pistlerinden Bozdağ‘ın eteklerindeki Gölcük, nefes almak isteyenlerin tercih ettiği tatil merkezlerinden.

Serin havası sayesinde Ödemiş, Tire ve Beydağ bölgesinde yaşayanların yayla olarak nitelendirdiği Gölcük, adını aldığı doğal gölüyle ziyaretçilerini cezbediyor. Kış mevsiminde İzmir’in en soğuğunu hisseden bölgede, gölün donduğuna tanıklık ediliyor.

Golcuk-Odemis
Gölcük, Ödemiş

İzmir’den 130 km uzaklıktaki Gölcük, özellikle yaz döneminde kalabalıklaşıyor. Balık tutmak isteyenlerin sıralandığı göl çevresinde, çok sayıda balık restoranı da bulunuyor. Yemek alternatifinin balıkla sınırlı olmadığı beldede Ödemiş köftesi, sucuk- ekmek, zeytinyağlı yemekler, oğlak ve dana etiyle yapılan sebzeli güveç gibi seçenekler de bulunuyor. Gölün üzerindeki Gölcük Rıhtım Restoran ilgi gören yerlerin başında geliyor.

Fotoğraf çekmeyi sevenler için yılın dört mevsimi birbirinden güzel karelere hayat veren belde, İzmir dışında özellikle Aydın ve Manisalıların da dinlenme rotaları arasında. Beldede pazar günleri kurulan halk pazarı, yöresel lezzet ve doğal ürün meraklıları tarafından keyifle geziliyor.

Izmir-Golcuk
Gölcük, sakin çevresi ve serin rüzgarıyla her mevsim ilgi görüyor.

Uygun fiyatlı pansiyon ve oteller ile konaklama imkanı sunan Gölcük’e, günübirlik turlarla gelenlerin sayısı da her geçen yıl artıyor. Beldede kalmak isteyen turistlerin en çok tercihi ettiği oteller arasında Prenses Otel ve Gölcük Oteli bulunuyor.

Bahar aylarında tüm işletmelerin açık olduğu Gölcük’te en ilginç görüntülere ilkbahar aylarında rastlanıyor. Göl kenarında her biri çiçek açan ağaçlar gölün yükselen suları altında kalıyor. Spor yapmayı sevenler için bolca alternatif sunan göl kenarında, yürüyüş yapan, bisiklet süren, koşmaya gelen çok sayıda kişiye rastlanıyor.

Odemis-Golcuk
Göl üzerinde yemek yerken, ördek ve kuğular da görülebiliyor.

İzmir çevresinde görülecek yerler arasında karakteristik özellikleri ile fark yaratan İzmir Gölcük, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin ilgi gösterdiği, şehir karmaşasından uzak bir noktada bulunuyor. Ödemiş, Birgi, Tire, Sart gibi turizm merkezlerine yakın olmasıyla daha da ilgi gören belde, özellikle yaz sıcaklarından kaçmak ve kış aylarında kar görmek isteyen İzmirliler tarafından tercih ediliyor.

10 YORUMLAR

  1. İki hafta önce İzmir’in sıcağından kaçmak için gitmiştik. Akşam saatlerinde üşümeye başlamıştık 🙂

  2. Geçen sene çoook sevdiğim bir gönül arkadaşım beni burayla tanıştırıp, çay ikram etmişti, hiç unutamadığım güzel günler, güzel bir yaz….

  3. Yıllar önce 29 Ekim tatilinde, yağmurlu bir havada 2 gece oradaki otelde kalmıştık. O zaman arabamız da yoktu, maceralı bir yolculuk olmuştu.

    • Piknik alanları da var elbette ama hafta sonu gitmeyin kalabalik olur. İzmir’den gelecekler, Antik Lidya’nın başkenti Sardes (Sart) kasabasındaki kalıntıları gezdikten sonra Allahdiyen kasabasındaki mesire yerini de gezip Kırkoluk çeşmesi üzerinden Bozdağ’a oradan da Gölcük’e gelebilir. Dönüşte sakın geri gitmeyin. Dönüşü Ödemiş üzerinden yapın ki Aydınoğulları’nın şirin kenti Birgi’yi de görmüş olursunuz. Sonra da saat 3ü geçmediyse Köfteci Hurşit’te tereyağlı Ödemiş Köftesi yiyin. Finali de Bayındır Zeytinova’da tren istasyonu kavşağındaki kahvede, yayık ayranı içerek yaparsınız. Bir de etle aranoz iyiyse Canlı Kasabı Vedat Usta’dan ekonomik fiyata lezzetli bonfile, antrikot, pirzola almadan geçmeyin…:)

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın