Antalya’nın en meşhur ve en serin yaylalarından biri olan Gömbe Yaylası elması, cevizi ve armudu ile anılan, yağlı güreşleriyle tanınmış misafirperver Gömbelilere ev sahipliği yapıyor. Kaş’a 70 kilometre uzaklıkta yer alan Gömbe’ye yol boyunca kızılçam, sedir ve ardıç ağaçları ile sincapların rehberliğinde ulaşılıyor. Bir krater gölü olan Yeşilgöl’ün buz gibi suyunda yüzebilir, Akdağ’ın tepesinden 60 metre aşağı düşen Uçarsu Şelalesi’ne yürüyerek doğanın keyfini çıkarabilir, bu şahane doğada güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Gömbe Yaylası’nda her yıl 5-7 Haziran tarihleri arasında kurbanların kesilerek sema ve folklor gösterileri; ardından da Tekke Köyü’ndeki Abdal Musa Müzesi’nin ziyaret edildiği Uçarsu Şenlikleri yapılıyor. Yaylada yetişmiş taze oğlak etinin taş ocaklarda ağır ağır pişirilmesiyle yapılan Gömbe kebabını ve yöreye has Gömbe çöreğini tatmadan ayrılmayın.

Kaş’tan tur düzenleyen acentelerin de bulunduğu Gömbe Yaylası’na gelmişken, Subaşı Yaylası, İkiz Göller ve kökboyalı kilimleri ile meşhur Yeşil Barak Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz.

gombe-yesil-golGömbe’ye nasıl gidilir

Türkiye‘nin en bakir coğrafyalarından Yumru Dağı üzerinde bulunan Gömbe Yaylası, Antalya’nın Kaş, Kalkan ve Elmalı ilçelerinin kesiştiği bölgede konumlanıyor. Kaş’tan Elmalı’ya doğru 70 km’lik bir yolculukla çıkılabilen yaylanın yolu asfalt kaplama. Yayla, Elmalı’ya 30 km, Kalkan’a ise 40 km uzaklıkta. Kaş merkezden günlük turlar düzenleniyor.

Gömbe Yaylası Nerede

Gömbe’de ne yenir?

Antalya’nın deniz seviyesinden en yüksekte bulunan yerlerinden Gömbe Yaylası, kebabı ve çöreği ile meşhur. Yaylanın dört bir yanından akan buz gibi suyun hayat verdiği kır lokantalarında oturup huzurlu bir atmosferde karnınızı doyurabilirsiniz. Bölgede yetişen oğlak etinden ağır ağır pişirilerek hazırlanan kebap unutulmaz bir deneyim.

Seyahat etmeyi seven, doğayla buluşmaktan keyif alanlar için Gömbe Yaylası, tam anlamıyla bir cennet. Özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcaktan uzaklaşmak için yaylayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın