Göreme Ulusal Parkı ve Kapadokya, tarihi yerleşimler, yer altı şehirleri, şapeller ve peri bacalarıyla görülmesi gereken milli parklarımız arasında yer alıyor. Jeolojik oluşumlarıyla dünyanın en özgün bölgelerinden biri olarak kabul edilen ulusal park, turizm, gezi ve eğitim olanaklarına ev sahipliği yapıyor.

Kalkolitik Dönem’den bu yana sürekli yerleşim alanı olan Kapadokya, kuzeyde Kızılırmak, doğuda Yeşilhisar, güneyde Hasan ve Melendiz dağları, batıda Aksaray ve kuzeybatıda Kırşehir ile çevrili.

Goreme National Park and the Rock Sites of Cappadocia
Goreme National Park and the Rock Sites of Cappadocia

Erciyes ve Hasan dağı tüflerinin rüzgar ve su aşındırması sonucunda oluşan kaya şekilleri, bölgenin en ilgi çekici özelliği olarak biliniyor. Yazın serin, kış mevsiminde ise ılık olan, kayaya oyulan yapılar gezginlerin gözdesi.

Göreme, özellikle 7 ve 13 yy’lar arasında baskılardan kaçan Hristiyanların sığındığı önemli bir dini merkeze dönüştü. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bölgede, Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı bulunuyor.

Tarih boyunca çeşitli uygarlıklar tarafından tarafından yerleşim ve tarım amaçlı kullanılan Göreme’de, dünyada eşi benzeri olmayan coğrafi şekiller görülebiliyor.

Erozyonun etkilediği Göreme Vadisi, inanılmaz biçimde şekil alırken, bölgede yaşayan insanlar bu şekillere uyum sağlayarak yapılaşmış. Kayaların oyularak, tünellerle desteklendiği şehir yapısı büyük bir kültürel bölgeye dönüşmüş.

Kapadokya Milli Parkı
Paşabağ, Kapadokya Milli Parkı

Antik dönemde birbiri ardına gerçekleşen volkanik patlamalarla bölge, kalın bir toz tabakası altında kalmış. Daha sonradan sünger taşı olarak isimlendirilen bu yapı, yağmur ve rüzgarın etkisiyle sağlamlaşmış.

En az doğa kadar muhteşem işler başaran insan eliyle, taşlık harikalar diyarı haline gelen vadide, mağaralar, yaşam merkezleri, tapınaklar, ahırlar ve ambarlar görülebiliyor.

Göreme Tarihi Milli Parkı
Göreme Tarihi Milli Parkı

Çok iyi korunarak günümüze kadar ulaşan, 7. yy’dan kalan mağara resimleri ziyaretçileri hayrete düşürüyor. Bugün her biri müzeye dönüşen bu mağaralar, ev ve otel olarak da hizmet veriyor. Bölgeye gelen ziyaretçiler bu Kapadokya otellerinde eşsiz bir deneyim yaşıyor.

Dünya miras listesinde yer alan bölgede gerçekleştirilen koruma çalışmaları Göreme’yi en az bin yıl daha ayakta tutmayı amaçlıyor.

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya

Kapadokya’ya nasıl gidilir

Bölgeyi ziyaret edenler için Göreme ana merkez konumunda. Nevşehir, Avanos ve Ürgüp‘de bulunan konaklama tesisleri de ilgi görüyor. Kayseri ve Nevşehir havalimanlarından otobüsler aracılığı ile bölgeye ulaşılıyor. Ayrıca İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerden direkt otobüs seferleri de bulunuyor.

Milli Park’ı çevreleyen karayolu bağlantısı bölgeye kolay ulaşma imkanı sağlıyor. Batı ve güney yönünde Ankara-Adana karayolu, doğuda ise Kayseri aracılığı ile Avanos ve Ürgüp ziyaret ediliyor. Tur şirketlerinin gezi otobüslerini kullanarak gerçekleştirdiği geziler yoğun talep görüyor.

Göreme Milli Parkı
Göreme Milli Parkı balon Turu

Ne zaman ziyaret etmeli?

İç Anadolu Bölgesi’nde, yüksek ve kuru bir platoda bulunan Kapadokya, yazın sıcak ve kuru, kış mevsiminde ise soğuk ve kar yağışlı bir havaya sahip.

En uygun ziyaret takvimi olarak 15 Mart-15 Kasım arasındaki dönem gösteriliyor. Şehrin girişinde ziyaretçileri karşılayan rehberlerden tur satın almak mümkün. Kendi başına gezmek isteyenler için bisiklet, scooter ve kiralık araba seçenekleri mevcut.

Urgup-Kapadokya-Park
Ürgüp, Kapadokya

Bölgeyi baştan başa deneyimlemek isteyenlerin Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve’yi görmesi gerekiyor.

Dünya Miras Listesi‘nde 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana bulunan Göreme ve Kapadokya Milli Parkı ziyaretçilerine eşsiz bir şölen sunuyor.

ÖncekiDikili’de Gezilecek Yerler
SonrakiAbant’ta Yapılacak Şeyler
1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi sonrasında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eyfel Başarı Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Gezi ve otomobil bloğu Çokgezenadam’ı kurdu. The Gate, Urbanista ve Digitalage dergisinde yazıları yayınlanıyor. Hazar Strateji Enstitüsü’nde Medya İlişkileri ve Dijital Medya Koordinatörü olarak görev yapıyor. Fransızca ve İngilizce biliyor.

2 YORUMLAR

  1. Kapadokya çok büyük bir yer sadece Göreme Parkı’nı gezip gidenler var. Bence en az 3-4 gün ayırmalı derim. Peri bacalarının arasında yürümesini ve atla gezilmesini tavsiye ederim. Balon gezisi ise olmazsa olmaz ama çok pahalı.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın