Graham Hughes, 1426 günde otobüs, tren kullanarak ve yürüyerek toplam 160.000 mil yol yaptı.  33 yaşındaki İngiliz bunu sadece haftalık 100 dolarlık ufak bir bütçeyle başardı.

2009’un ilk gününde memleketi olan Liverpool’dan başladığı destansı seyahatini, dün Güney Sudan’ın başkenti Cuba şehrine yaptığı zorlu yürüyüş ile bitirdi. Yeşil Burun adaları olarak bilinen Cape Verde’ye ulaşmak için 4 gününü sızıntılı bir botta harcamış, Kongo’da 1 hafta hapis yatmış, Filipinli bir transseksüel sayesinde aşırı tutucu Müslümanların saldırısından kurtulmuş.

Hayatının en kötü anı, kız kardeşi Nicole’un 2 yıl önce kanserden vefat etmesi. “Dünya’nın o kadar da büyük ve korkutucu bir yer değil, aslında size yardımcı olmak isteyen insanlarla dolu olduğunu göstermek istedim” diyor.

Graham Hughes

Rekor kırma hakkında bir şeyler söylenecekse, o da gezgin Graham Hughes’un seyahati boyunca ayaklarını yerden ayırmadığıdır. 33 yaşındaki Liverpool’lu maceracı 201 ülkeyi uçak kullanmadan ziyaret eden ilk kişi oldu. Hughes, 160.000 mil yolu 1426 günde haftalık 100 dolarlık ufak bir bütçe ile otobüs, taksi, tren kullanarak ve yürüyerek gezdi.
Yeşil Burun Adalarına ulaşabilmek için açık okyanusu sızıntı alan bir botla geçti, “casus” olduğu gerekçesi ile bir hafta Kongo’da hapis yattı, Rusya’ya gizlice sızmak istediği için tutuklandı ve Jenn isimli Filipinli bir transseksüel tarafından aşırı tutucu Müslümanların elinden kurtuldu.

2009 yılında memleketi Liverpool’dan başladığı bu destansı seyahatini, evden çıkarken henüz var olmayan Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da dün sonlandırdı.

Hughes seyahatinin nedenini Christian Science Monitor dergisine şöyle açıkladı: “ Gezmeyi seviyorum ve bir kişinin sınırlı bir bütçe ile bunu başarıp başaramayacağını görmek istedim. Ayrıca dünyanın çok büyük ve korkulası bir yer değil, yabancı bile olsanız size yardımcı olmak isteyen bir çok kişi ile dolu olduğunu göstermek istedim”.

Dunya-Turu-Harita
Graham Hughes Dünya Turu Rotası

 

Birleşmiş Milletlerin 193 üyesinin sınırlarının yanı sıra Tayvan, Vatikan, Filistin, Kosova, Batı Sahra ve dört Birleşik Krallık topraklarını uçak kullanmadan geçti. Guiness, seyahatini belgesel için filme alan ve WaterAid yardım kuruluşu için yardım toplayan Hughes’u “Bir yılda planlı karayolu ulaşımı ile en çok ülkeyi gezen kişi” olarak onayladı. Hughes ayrıca “ Bana yardım ederek buraya ulaşmamı sağlayan, bana evlerini açan ve doğru yönü gösteren herkese minnettarlık duyuyorum” dedi.

Dunya-Turu-YapanKara ulaşımını tercih edenlerin tümünün tekerlek, toynak veya sağlam lastik tabanlara sahip olması gerekirken, o en uzun mesafe yolculuklarını yük gemilerinde yaptı. Hatta Dominik Cumhuriyetine dostane seyahat gemisinde, onları binmesine ikna ederek ulaştı.

Başına gelen diğer ilginç olaylar ise, bir Papua Yeni Gine dağlısı ile dans etmek, Borneo’da orangutanlar ile arkadaşlık etmek, Kenya’da kötü arazide 18 tekerlikli bir kamyon sürmek, Tuvalu başbakanı ile tanışmak ve Afganistan’daki okul çocuklarını sakallı adamların tehlikeleri hakkında karşı uyarmak. Kuzey Kore, Irak, Afganistan gibi uzak yerlere nasıl gittiği hakkında insanların merak ettiklerini, ancak en kolaylarının da onlar olduğunu söylüyor Hughes.

Daha zor olanları ise, Nauru, Pasifik Okyanusu’nn ortaları, Maldivler ve Seyşel Adaları gibi yer yer korsan tehlikesinin bulunduğu, küçük ada devletlerinin yollarıydı. Kamboçya’da sabah saatlerinde bir otobüs terminalinde otururken veya çok kötü arazilerde ilerlerken ‘Neden bunu yapıyorum ki?’ diye düşünüp dibe vurduğu anların da olduğunu söylüyor Hughes. Yaşadığı en kötü anın ise iki yıl önce 39 yaşındaki kız kardeşinin kanserden vefat etmesi olduğunu söylüyor.

Onu görmek için geziyi kesip eve dönmüş. ‘184 ülke gezmiştim ve geriye 17 ülke kalmıştı görülecek. Sonra neden burada bırakmıyorum ki dedim? (.. fakat) Kız kardeşim bana durmamamı söyledi’ dedi. Gezisini bitirmiş olmasına rağmen uçak bileti alma niyeti yok ve ‘macera ruhunu korumayı’ planladığını söylüyor. Noel zamanı feribot ile İrlanda’dan eve geçmeden önce, Afrika üzerinden biraz daha seyahat etmeyi planlamakta.

11 YORUMLAR

  1. Gezmeyi seven biriyim. Az parayla çok gezmeyi istiyorum. Sadece plansizim ve cesaretsizim. Zayıf bir bunyem var , okulum birkaç yıla bitecek, kendime de guvenimi arttirirsam olacak gbi.. Herkese bol şans… İnsanın hayali olması çok güzel bir şey 🙂

  2. Bu kadar ülke gezip, bütün Müslümanlar akşama kadar birbirine molotof kokteyl atıyor zanneden, hayatında köyden çıkmamış, televizyonda ne görürse ona inanan cahil Amerikalı kafasından çıkamayıp, Afganistan’daki kız çocuklarını sakallı adamlara karşı uyarmak da çok acıklı bir şey olsa gerek. Düşünsene, bütün dünyayı geziyorsun ama Amerika’dan çıkamıyorsun.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın