Gümrük sınır kapıları, yurt dışına gidiş veya yurt dışından dönüş sırasında gümrük işlemlerinin yapıldığı yer olarak adlandırılıyor.

Kara, hava ve denizyolu ile ülkeye girecek veya ülkeden çıkacak yolcular ile eşyanın giriş ve çıkışları gümrük kapıları aracılığıyla yapılıyor.

Gumruk-sinir-kapilari-Turkiye

Kapıkule Sınır Kapısı

Kapikule-Sinir-Kapisi
Bulgaristan Sınır Kapısı, Kapıkule

1930 yılında sınır karakolu olarak kurulmuş olan Kapıkule Sınır Kapısı, 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile sınır kapısına dönüştürülmüş.

Dünya’nın ikinci en yoğun sınır kapısıolan Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye Bulgaristan sınır kapısı fonksiyonu ile aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa’ya giriş ve çıkış kapısıdır.

Avrupa’nın  en yoğun sınır kapısı olan Kapıkule, Avrupa ile gerçekleştirilen tüm ihracat ve ithalatın sağlandığı kapı olması nedeniyle ülke ekonomisinde önemli bir rol oynuyor.

Yenilenmiş, modern yüzüyle Kapıkule 2009 yılında hizmete girmiştir.

Sarp Sınır Kapısı

Sarp-sinir-kapisi-turkiye
Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan

Gürcistan sınır kapısı olarak hizmet eden Sarp Sınır Kapısı, büyüyen Gürcistan ekonomisi ile birlikte Asya ile Avrupa arasındaki mal taşımacılığının bu yol üzerinden sağlanacak olması nedenleriyle önemlidir.

2008 Mart’ında  Gürcistan sınır kapısı artan yoğunluğu karşılayabilmek için yenilenme çalışmalarına başlanmış ve Mart 2009 tarihinde yenilenmiş haliyle hizmete açılmıştır. Yenilenen Sarp Sınır Kapısı, Karadeniz Sahil Yolu bağlantısı ile, yörenin ve ülke ekonomisi için önemli bir rol oynuyor.

36.000 m² toplam alana sahip Sarp Sınır Kapısı, 3.000 m²’lik ticari binaya, 2.700 m²’lik idari binaya sahip. 4 adet giriş – 4 adet çıkış olmak üzere toplam 8 adet peron ve 1 adet x-ray tarama cihazı bulunuyor.

Ticari alanda, Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, UMAT Sigortacılık, Restaurant – Cafe, Market hizmet vermektedir.

Habur Sınır Kapısı

Habur-sinir-kapisi-irak-turkiye
Habur Sınır Kapısı, Irak

1973 yılında Gümrük İdare Memurluğu olarak faaliyete geçen, 1976 da Gümrük Müdürlüğü, 1981 yılında Habur Gümrükler Başmüdürlüğü olan Habur Sınır Kapısı, Irak sınır kapısı olarak hizmet veriyor. Irak’açılan tek sınır kapısı olup, Temmuz 2006’da yenilenp hizmete girmiş.

Ortadoğu ülkelerinin, Türkiye üzerinden Avrupa ile ticaret bağlantısı olan Habur Sınır Kapısı, 320.000 m² alanda hizmet veriyor. Habur Sınır Kapısı, 3.500 m² ticari bina, 6.000 m² idari binadan oluşuyor. 12 adet giriş – 12 adet çıkış olmak üzere toplam 24 adet peron olduğu kapıda, 2 x-ray araç tarama cihazı, 1 bagaj tarama x-ray’i yer alıyor.

Ticari alanda, Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, Umat Sigortacılık, Bilintur Cafe, Market, Kuaför hizmeti veriliyor.

Hamzabeyli Sınır Kapısı

Hamzabey-sinir-kapisi-Bulgaristan
Hamzabey Sınır Kapısı, Bulgaristan

Bulgaristan’ın Schengen ülkeleri listesine dahil olması ile AB ile komşu hale gelen Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın yolcu ve araç geçiş kapasitesinin artırılması bir zorunluluk halini almıştır.

Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda yıllık yaklaşık 500.000 araç ve 1.500.000 yolcuya hizmet veriyor.

Toplam 64.000 m² açık alana sahip olan Hamzabeyli Sınır Kapısı, 2.000 m²’lik ticari binaya, 1.800 m²’lik idari binadan oluşuyor. Yolcu bölümünde 4 adet giriş – 4 adet çıkış ve TIR bölümünde de 4 adet giriş – 4 adet çıkış olmak üzere toplam 16 muayene peronu bulunuyor. Ayrıca 2 kantar ve 2 adet x-ray araç tarama cihazı da yer almaktadır.

Ticari alanda, Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, UMAT Sigortacılık, Efe Sofrası hizmet vermektedir.

Cilvegözü Sınır Kapısı

Cilvegozu-sinir-kapisi-Suriye
Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye

Suriye sınır kapısı olan Cilvegözü Sınır Kapısı, 9 Aralık 2007 tarihinde hizmete açılmış. Eylül 2009’da karşılıklı kaldırılan Türkiye-Suriye vize uygulamaları ile Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yapan yolcu ve araç sayısı artış göstermiştir.

Cilvegözü Sınır Kapısı, 85.000 m²’lik alana sahip. 3.000 m² ticari hizmet binası, 4.000 m² idari bina olarak kullanılıyor.

 

Türkgözü Sınır Kapısı

Türkgözü Sınır Kapısı, Ardahan’ın Posof ilçesinde bulunan ve Gürcistan’a açılan Türkiye sınır kapısıdır.

 

Türkiye gümrük sınır kapıları

  • Kapıkule ve Dereköy (Edirne) ←→ Bulgaristan
  • İpsala (Edirne) ←→ Yunanistan
  • Sarp (Artvin) ←→ Gürcistan

 • Dilucu (Iğdır) ←→ Nahcivan
 • Gürbulak (Ağrı-Doğubeyazıt) ←→ İran
 • Habur ←→ Irak
 • Nusaybin (Mardin) ←→ Suriye
 • Ceylanpınar ←→ (Şanlıurfa) ←→ Suriye
 • Akçakale ←→ (Şanlıurfa) ←→ Suriye
 • Mürşitpınar ←→ (Şanlıurfa) ←→ Suriye
 • Öncüpınar (Kilis) ←→ Suriye
 • Cilvegözü (Hatay) ←→ Suriye
 • Akyaka ←→ Ermenistan
 • Çıldır-Aktaş ve Kartsakhi (Ardahan) ←→ Gürcistan
 • Çıldır-Canbaz Demiryolu ve Kartsakhi (Ardahan) ←→ Gürcistan
 • Posof ve Vale (Ardahan) ←→ Gürcistan
 • Akyaka Doğu Kapı ve Gümrük (Kars) ←→ Ermenistan

 

 

Türk bayrağı Türkiye’nin Sınır Kapıları

Bulgaristan Sınır Kapıları
Dereköy (Kırklareli) · Hamzabeyli (Edirne) · Kapıkule (Edirne)
Yunanistan Sınır Kapıları
Uzunköprü (Edirne) · İpsala (Edirne) · Pazarkule (Edirne)
Suriye Sınır Kapıları
Yayladağı (Hatay)  · Cilvegözü (Hatay) · İslahiye (Gaziantep) · Çobanbey (Gaziantep) · Karkamış (Gaziantep) · Öncüpınar (Kilis) · Akçakale (Şanlıurfa) · Ceylanpınar (Şanlıurfa) · Mürşitpınar (Şanlıurfa) · Şenyurt (Mardin) · Girmeli (Mardin) · Cizre (Şırnak)
Irak Sınır Kapısı
Habur (Şırnak)
İran Sınır Kapıları
Esendere (Hakkâri) · Kapıköy (Van) · Gürbulak (Ağrı) · Borualan (Iğdır) (kapalı)
Nahçıvan (Azerbaycan)
Dilucu (Iğdır)
Ermenistan Sınırı Kapıları
Akyaka (Kars) (kapalı), Alican (Iğdır) (kapalı)
Gürcistan Sınır Kapısı
Türkgözü (Ardahan) · Sarp (Artvin)

 

9 YORUMLAR

 1. Cilvegözü Sınır Kapısı Suriye’deki olaylardan dolayı en meşhur kapılardan biri oldu herhalde.

 2. Sınır kapılarından üçünden geçtim. Bazıları modern, bazıları dandik. İnsanlara çok çile çektiriyorlar, kuyruklar, beklemeler… Ayıp.

  • Şimdiye kadar sınır kapıalrından sadece birisinden geçme fırsatım oldu. Bir çok ülkeye karayolundan sınırı geçerek girdim. Hiçbirinde Türkiye’ye girdiğim zamanki kadar bekledtilmemiştim. Gereksiz zaman kaybı.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın