Batum, yeşil ve mavinin buluştuğu, kafkasların en ünlü tatil beldelerinden bir tanesi. Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, etkileyici doğası, temiz denizi, yemyeşil parkaları ve ilginç mimarisi ile çok yoğun turist ziyareti alan bir şehir. Son yıllarda çok hızlı büyüyen ve ülkemiz gezginlerince de gözde bir kent olan Batum vizesi almak ise oldukça kolay.

Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşmayla sadece nüfus cüzdanlarıyla seyahat edebiliyorlar.  Anlaşma neticesinde Gürcistan vizesi gerekmeden, her girişte 90 günü aşmayan geziler için sadece nüfus cüzdanı veya pasaportla Gürcistan vizesi gerektirmeden ülkeye giriş yapılabiliyor.

Batum-fotograflari

Sadece nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan veya Batum’a gitmek isteyenlere çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce Giriş-Çıkış Formu” veriliyor. Bu belgeyi Gürcistan veya Batum’da kalınan süre boyunca üzerinizde bulunması gerekiyor. Nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş yapanların 1 TL çıkış harcı ödemesi gerekiyor. Ülkeye geri dönüşte nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine bu belgeyi ibraz etmek gerekiyor.

Gürcistan’da 90 günden fazla kalmak isteyenlerle, oturma izni müracaatına başvurmayı düşünenlerin Gürcistan’a pasaport ile giriş yapmaları gerekiyor. Pasaport ile Gürcistan’a giriş yapanların 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödemesi gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin ise anne ve babalarının nezaretinde veya onların yazılı resmi izinleri ile ülkeden Gürcistan’a giriş yapabilirler.

Batum-Gurcistan

Nüfus cüzdanını Gürcistan’da kaybedenlerin, Tiflis’de bulunan Türk Büyükelçiliğinden veya Batum Başkonsolosluğumuzdan ülkemize geri dönüşü sağlayacak geçici pasaport müracaatlarında bulunabilirler. Bunun için seyahat edenlerim yanlarında başka bir fotoğraflı belge (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulunması tavsiye ediliyor.

Gürcistan veya Batum’a araçlarıyla gitmek isteyenler sınır kapısından rahatlıkla geçiş yapabilirler. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Batum

Gürcistan’a seyahat edeceklerin pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür olması durumunda Gürcistan girişinde hapis ve/veya para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Gürcistan’a girişte yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa bulunanların, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak bu parayı bildirmeleri gerekiyor. Beyanı yapılmayan paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulabiliyor.

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor.

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da Batum turu yapmak isteyenler www.TurizmPark.com sayfasında sunulan avantajlı paketlerden faydalanabilirler. Türk Hava Yolları Batum şehrine hergün seferler yapıyor.

35 YORUMLAR

 1. Merhaba Kemal bey.Sorumu yanıtlamanızı rica ederim.Ukrayna vatandaşı yalnız Türkiye’de oturum izni olan (2’inci yılı) bir bayanın Gürcistana gitmek için vize ye ihtiyacı varmıdır? Var ise nasıl almalıdır ? Şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba ben geçerken verdikleri kağıt var ya onu düşürmüşüm? Ne yapabilirim? Çıkarken ne gibi sorunlar yaşarim?

 3. Merhaba ben Irak vatandaşlıyım gürcistana viza almak istiyorum verilir mi?ücreti ne kadar?,kaç gün sürer alabilmek için?, benim Türkiyede ikametim bitti tekrar çıkış yapmam gerekir gürcistan için sıkıntı var mı? Teşekkürler

 4. Merhaba Kemal Bey,
  “Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor demissiniz” Ben 18 yasindan kucuk iki cocugumla Batum’a gitmeyi planliyorum. Esim gelemeyecek. Bu durumda da esimden bir vekaletname gerekiyor mu? Yoksa sadece benimle ve pasaportlari ile girebilirler mi?

 5. Merhaba, 18 yas altı çocuklar ıcın pasaport gereklı olduğuna daır bırsey duydum. 3 yasında oğlum var sınırdan gecıste pasaport olmadan gecırmezler dıyorlar. Dogru mudur?

 6. Arkadaslar benim kesilmiş cezam var 15 sene temyiz ettim o gelmeden basıp gitmek istiyorum yasanacak memleket mi kısacası onu söyleyin yani hapisten kaçmak için gidecem orda hapis olmayayım suçsuz yere bazı arkadaşlar yazmışlar ya hany

 7. Ben rahatsızim ve ilac kullanmak zorundayim ucakla gidicem gurcistana ilaclarim olmassa ölürüm ben ne yapicam simdi ?

 8. Gürcistan’ın Batum şehrinde günlük, haftalık veya aylık olarak ev kiralamak isteyenler, ya da satılık konut arayanlar bize ulaşabilirler..

  • Batum’a işçi olarak gelmeyi düşünüyorum. Ev kirası ve normal bi çalısan ne ucret alır? Yazar mısınız? Şofor dıyelım.

 9. Uydurmayın arkadaşlar milleti yanıltmayın. Ben her yıl 3 veya 4 defa gidiyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım bu güne kadar. Bırak sıkıntı yaşamayı, Hopa Batum’dan daha tehlikeli.

 10. Yanınızda ilaç götürmeyin, yasaklandı. Çantanızın içine belki tane olarak atsanız görmezler, yada pantolonunuzun cebine koyun bavuldaki.

  • Ben yanımda tek bir plastik şişe içerisinde ilaç götürdüm, herhangi bir soran ve gören olmadı. Ancak havalimanından ayrılırken, önümde bir Avrupa’lının valizi açılmış ve tek tek içerisi karıştırılıyordu. Benim de çantama baksaydılar ve ilacları görseydiler sorun olabilirdi. Yine de dikkat etmek gerekiyor.

   Belki kıyafetlerin cebine tane olarak sadece seyahat sürei için gerekli tabletler konabilir. Tabi en iyi resmi reçete ile gitmek.

 11. Nüfus cüzdanı yeterli. Böyle girebildiğimiz başka ülke yok, Kıbrsı’ı saymazsak. Vizesizken gidin gezin derim.

  • Gürcüstan’a gidenler dikkat edin. Gidip bi daha asla geri dönmeyebilirsiniz, neden mi? Batum’u geçtikten sonra başınız belada demektir. Bir çok Rizeli Artvinli şuan suçsuz yere hapis yatıyor. Gürcü polisi bavul çanta arama bahanesiyle çantaya bakıyor. O an içine eroin koyuyor. Sonra sana suçu atıyor. Sen dünya kadar savun kendini, sen den 50-30 bin gibi Euro verirsen cezyı paraya çevirelim diyor. Bunlar böyle insanlar, sözde kimlikle giriş çıkış yapılıyor. Gitmeyin kadın kızı yanıtlmasın sizi.

   • Öyle bır şey yok, yıllardır gürcistana gıdıp gelıyorum, herhangı bır sıkıntı yaşamadım. İnsan gıbı gidip gelıyorsan kımse kımseye karışmaz, sadece ilaç uzerınızde bulunmasın. Arabayla geçertikten sonra alkol aldınsa kesınlıkle arabaya bınıp Turkıye’ye donmeyın, çok aşırı ceza kesıyolar artı ehlıyetıde alıyolar. Eğer karşıda içkı içeceksenız yanınızda içkı içmeyen 1 arkadaş bulundurun yada bızım sınırda oto parkta bırakın arabanızı gerısı kolay karşıya geçtıkten sonra.

    Gece alemıne takılacaksanız orayı çok iyi bılen 1 arkadaşınız olması lazım. Gece hayatında çalışan çok yabancı uyruklu bayanlar var, çogu polısle anlaşmalı ama en tehlıkelılerı Özbekler. Sakın ola onlarla gecelık duşunmeyın, başınıza her turlu olay gelır. Onun için dıkkat edın arkadaşlar, ordakı yasalar çok katı.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın