Hatila Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin il sınırları içerisinde yer alıyor. 17,138 hektar genişliğindeki alan 1994 yılından bu yana milli park statüsünde.

Hatila Deresi ve çok sayıda yan derenin meydana getirdiği dar tabanlı vadi milli park boyunca uzanıyor. Vadideki eğim kırıklarının yarattığı şelaleler, görsel şölen yaşatıyor. Vadi yatağının derine doğru aşınması sonucunda bazı bölümlerde yamaçların eğimi yüzde 80 ile yüzde 100’e ulaşıyor.

Hatila-Vadisi
Hatila Vadisi Milli Parkı. Kaynak: GezginAvci.com

Milli park genelinde yeşilin onlarca tonunu görmek mümkün. En ilginç özellik ise Akdeniz iklim karakterine rastlamak. 500’ü aşkın endemik bitki türünün bulunduğu milli park sahasında çok sayıda hayvan da görülüyor. Bu hayvanlar arasında ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, atmaca, kartal, çakal, dağ horozu, Hopa engereği ve alabalık en sık görülenlerden.

Milli park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik kamp kullanımına açık alanlar bulunuyor. Çadır, karavan ve bungalov tesislerde konaklama yapılabiliyor. Ayrıca Artvin il merkezinin yakın konumda olması konaklama alternatifi sağlıyor.

Hatila-Vadisi-Milli-Parki
Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin

Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için oldukça uygun bir ortam sağlayan milli park yaban hayatı zenginliği, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlarıyla ekoturizm altyapısına da sahip.

Hatila Vadisi Milli Parkı’na Nerede


Hatila Vadisi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Artvin şehir merkezine yaklaşık 15 km mesafede bulunan Hatila Vadisi Milli Parkı’na en yakın havalimanları arasında Hopa (Batum), Kars ve Trabzon bulunuyor. Artvin geneli engebeli bir araziye sahip olduğundan kara yolu ulaşımına dikkat etmek gerekiyor. Türkiye’nin farklı kentlerinden Artvin’e şehirlerarası otobüs seferleri mevcut. Artvin şehir merkezinden dolmuş ya da taksi ile milli parka gidilebiliyor.

Hatila-Vadisi-Cam-Seyir
Türkiye’nin en büyük cam seyir terası milli parkta bulunuyor

Hatila Vadisi Milli Parkı, Trabzon’a 245 km, Hopa’ya 75 km, Batum’a 81 km (Gürcistan), Ankara’ya 978 km, İstanbul’a 1306 km, İzmir‘e ise 1570 km uzaklıkta.

Zorlu ulaşım şartları nedeniyle şehirleşme ve insan tehdidinden uzakta kalmayı başaran Hatila Vadisi Milli Parkı, ülkemizin en bakir cennet köşelerinden biri. Muhteşem şelaleleri, her mevsim akan akarsuları ve yemyeşil coğrafyasıyla seyahat etmeyi sevenlerin keşfini bekliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın