Her şey dahil gemi turları birçok kişiye göre muhteşemdir. Ama kötü yanı ise aslında tam olarak her şey dahil olmamaları. Çoğunda yiyecek, eğlence ve kalma tarafı fiyata dahil olsa da artık eksta para ödemenizi gerektirecek birçok yenilikler sunuluyor.

Halen her şey dahil sistemi ekonomik bir seçim olsa da tam olarak her şeyi kapsamadığı artık bir gerçek. Ek hizmetler için para ödüyorsunuz fakat bugünün gezginlerinin seyahat zevkleri de değişti ve artık casinolardan ve Broadway tarzı gösterilerden daha fazlasını istiyorlar. Gemilerde kasa olmadığından dolayı hiçbir şey için nakit ödeme yapmıyorsunuz ve bu da sizi sanki para harcamıyormuşsunuz gibi bir hisse kapılmanızı sağlıyor.

Gemi Turları
Gemi Turları

Gemiye bindiğinizde tüm masraflarınızın fatura edileceği bir kredi kartı ibraz etmeniz gerekiyor – barda içeceğiniz bir içecekten restoranda yiyeceğiniz en pahalı yemeğe kadar hepsi buradan karşılanacak.

Fotoğraf

Gemi’nin kendi fotoğrafçıları oldukça pahalı. O yüzden kendi makinenizi getirin ve kendi fotoğraflarınızı kendiniz çekin. Fotoğrafçılar geminin giriş ve çıkış noktalarında, yemek yediğiniz yerlerde ve gemide her türlü aktivitenin olduğu bölgelere konuşlanmış durumdadırlar. Sadece “Hayır” demeyi öğrenmeniz yeterli.

İçecekler

İçecekler için en yaygın olan seçim belli bir ücret ödeyip istediğiniz kadar içebileceğiniz seçimler – şişe sudan kokteyllere kadar. Fiyatlarına göre bir çok paket mevcut. Bu sadece çok fazla içki içmek isteyenler için iyi bir seçim gibi görünüyor. İçmediğiniz içkiler veya kullanılmayan paketler için geri ödeme gibi birşey sözkonusu değil. Genelde içkini başkalarıyla paylaşamıyorsunuz. Ek olarak bu paketlere yolculuk sonunda bir servis ücreti de ekleniyor.

Özel Restoranlar

Ana restoranda ve büfelerde yenilen yemekler ücrete dahil ancak modern yolcu gemilerinin en gözde yerlerinden olan özel yemeklerin hazırlandığı restoranlar iyice revaçta. Bu alternatifler bütçenizi sarsabilir. Genellikle gemiye bindikten sonra reddetmemeniz için krallar gibi karşılanıp, allanıp pullanıp bu seçenekler sunulur.

Çocuk Bakımı

Su kayakları, oyun odaları, basketbol sahaları, mini golf sahası, oyun alanları, bilgisayar odaları ve konsol oyunları bedava ancak bebek bakımı gibi servisler ücretli. Ücrete dahil olan etkinliklerin çocuklarınız için yeterli olduğundan emin olun.

Turlar

Kıyıya çıktığınızda yapacağınız kısa gezileri eğer gemi içinde alırsanız daha pahalıya gelecektir. Gemi turu şirketleri kendileri dışında alınan gezi paketlerinden pek hoşnut olmuyorlar çünkü o zaman geri dönüş için garanti ettikleri saat’den şaşma gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Bahşiş 

Çoğu şirket bu bahşiş işini tüm personel arasında dağıtmak adına faturanıza günlük olarak yansıtıyor. Ancak özel olarak ayrıca bir servis almışsanız fazladan bir bahşiş vermek isteyebilirsiniz.

Spa/Masaj 

Spa salonlarındaki satış tuzaklarına dikkat edin. 1 saatlik vücut masajı aslında 30 dakikalık normal masaj ve 30 dakikalık pahalı ürünleri size satmaya çalışma seansıyla geçebilir. Çok basit bir manikür veya pedikür dışarıda yaptıracağınız bir bakımdan çok çok daha pahalıya gelebilir.

Aktiviteler

Masa oyunları, şovlar, konuşmalar, canlı müzik ve yemek kursları gibi aktiviteler bedavayken kaya tırmanışı, fitnes dersleri ve şarap tadımı gibi aktiviteler oldukça pahalıya geliyor. Hesabınızı iyi yapmanızı tekrar hatırlatmakta fayda var.

Çamaşır

Eğer çamaşırlarınızın yıkanması veya kuru temizleme hizmetlerine ihtiyacınız olursa çok aşırı bir ücret ödemezsiniz. Bazı firmaların kendi içlerinde çamaşırhanesi oluyor ve kendi çamaşırlarınızı gidip yıkayabiliyorsunuz. Banyoda ki lavaboda ufak giysilerinizi kendiniz yıkayarak paradan biraz daha tasarruf etmeniz de mümkün.

İlave Benzin Ücreti

Bazı gemi şirketleri ilave benzin ücretini baştan alırken bazıları direk olarak bunu faturanıza yansıtmıyor. Bunun yerine kontrata benzin fiyatlarında yükselme olursa bu farkı alacaklarına dair madde eklerler.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın