Dünya her geçen gün birbirine daha da yakınlaşıyor. Ulaşım imkanlarının artması, hava yolu şirketlerinin cazip kampanyaları ve uygun fiyatlı paket turlar gibi avantajlar insanların seyahat planlarını hayata geçirmeye yardımcı oluyor.

Seyahate çıkmayı düşünenlerin ilk attığı adımlardan biri olan internet araştırması, gidilecek destinasyon hakkında bilgi sahibi olmak için önem taşıyor. Overture’un analizine göre internette en çok aranan seyahat destinasyonlarını bu listede bir araya getirdik.

İnternette En Çok Aranan Destinasyonlar

1. Meksika

Meksika-Palenque

Yüz ölçümü 2 milyon kilometrekareyi aşan Meksika, Orta Amerika ülkelerinden. Başkenti Mexico City olan ülke, tarih boyunca birçok farklı medeniyetin yaşamına tanıklık eden bir coğrafyada kurulu. İspanyol fethi öncesinde Olmekler, Aztekler ve Maya uygarlıklarının yaşam kaynağı olan ülkede çok sayıda doğal güzellik bulunuyor.

12 YORUMLAR

 1. Siteye fazla tiklanma görünsün diye her sayfaya bir tane koyuyorsunuz ya aslında ters tepiyor yazdıklarınız hic okunmuyor.

  • Bu yazıları hazırlamak 1 gün alabiliyor, sizlere düşen de sadece 10 defa mouse ile tıklamak. Böylece ekran kaydırmaya gerek kalmıyor (önemli bir konudur). Bu okuyana zor geliyor olabilir. Bilgiye meraklı olanlar okuyor. Yazının üzerinde okunma rakamları başlığın altında görülebilir.

 2. Hindistan italya yunanistan iran daha bir sürü güzel ülke ve yer varken böyle bir liste bana pek gerçekçi gelmedi…

  • Liste Overture sitesinin analizine dayanıyor. THY verisi farklıdır, yoldaolmak sitemde farklı, TR’de farklıdır. Bu sadece fikir verir.

 3. “destinasyon” nedir arkadaş! oldu olacak “The most sought-after travel destinations on the internet” yazın olsun bitsin. Gidilecek yer, nokta, rota, güzergah, istikamet… çok mu zor kelimeler?! seyahat noktaları çok güzel emeği geçenlere teşekkürler ama rica ederim Türkçenin bu kadar canına okumayın!

  • Turizm dilinde destinasyonun Türkçe karşılığı yok. Güzergah, istikamet gibi kelimeler de muhtemelen Arapça. Nokta bir çok anlama geliyor, Rota iki destinasyon arasındaki güzergah, yöndür, Gidilecek yer ev için de kullanılır, kafe için de… Destinasyon deince turizm değeri olan bir yer anlamına gelir, bu köy, kasaba, şehir, ülke veya kıta olabilir.

 4. “destinasyon” nedir arkadaş! oldu olacak “The most sought-after travel destinations on the internet” yazın olsun bitsin. Gidilecek yer, nokta, rota, güzergah, istikamet… çok mu zor kelimeler?!

  • Türkçe’de bazı kavramları doğrudan anlatabilecek kelime bulunamayabiliyor. Dilimiz ne kadar zengin olsa da bu durum maalesef böyle.

  • Turizm dilinde destinasyonun Türkçe karşılığı yok (bana göre). Güzergah, istikamet gibi kelimeler de muhtemelen Arapça. Nokta bir çok anlama geliyor, Rota iki destinasyon arasındaki güzergah, yöndür, Gidilecek yer ev için de kullanılır, kafe için de… Destinasyon deince turizm değeri olan bir yer anlamına gelir, bu köy, kasaba, şehir, ülke veya kıta olabilir.

  • İstikamet (Arapça), Güzergah (Farsça), Rota (İtalyanca: ‘rotta’, Nokta (Arapça :’nukta’) Bu mu Türkçe sevdamız?

  • Bu içerikte Destinasyon yerine Rotası yazsak da olurdu elbette, ama bunlara çok da takılmamak gerek düşüncesindeyim. Sırf Türkçe ayzayım diye düşündüğünüzde ortaya çıkan yazı kıt, ifadesi daralmış, zor bir yazıya dönüşüyor (bana göre).

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın