Orta Doğu ülkelerinden İsrail, Türk vatandaşlarından vize istiyor. İsrail’i ziyaret etmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türk vatandaşlarının, seyahat öncesinde İsrail’in ülkemizde bulunan temsilciliklerinden vize alması gerekiyor. Gri (hizmet), yeşil (hususi) ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi kişilerin ise vizeye ihtiyacı yok.

İsrail vizesi almak isteyenlerin Türkiye’de bulunan İsrail Ankara Büyükelçiliği ya da İsrail İstanbul Başkonsolosluğu’ndan vize müracaatı yapmaları gerekiyor. Aracı kurumlar aracılığı ile de başvuru yapmak mümkün.

Israil-Vizesi-Nasil-Alinirİsrail Vizesi Nasıl Alınır?

1. İsrail vize türleri

İsrail’e gerçekleştirilecek vize başvurusunda vize talebinin nedeni açıklanmak zorunda. Başvuru yapılabilecek vize türleri arasında; Turist Vizesi, Eğitim Vizesi, Çalışma Vizesi, Göç Vizesi (Ülkelerine dönmek isteyen Yahudiler için), Din Adamı Vizesi gibi seçenekler bulunuyor.

2. İsrail vizesi nereden alınır

Vize başvurusu yapmak isteyenlerin İsrail Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ya da aracı kurumlar aracılığıyla hazırladıkları evrakları teslim etmesi gerekiyor. Büyükelçilik ve konsolosluk başvuruları randevuya ihtiyaç olmadan hafta içi her gün 10.00-13.00 saatleri arasında alıyor. Vize başvurusunun sonuçlanması en az 5 iş günü sürüyor.

Israil-Vizesi3. İsrail vizesi başvuru evrakları neler

Turistik İsrail vizesi için en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, pasaportun kimlik sayfasının fotokopisi, önceden doldurulmuş başvuru formu, varsa başka ülkelere ait vizelerin fotokopileri, son 1 yıl içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf (5×5 boyutunda), çalışılan iş yerine ait belgeler (maaş bordrosu, sigorta giriş kaydı, şirketin ticaret sicil odası kaydı), banka hesabının son 3 aylık dökümü, öğrenciler için öğrenci belgesi, otel, uçak bileti rezervasyonlarının beyan edilmesi gerekiyor.

4. İsrail vize ücreti ne kadar

İsrail vize ücreti başvuru tipine göre değişkenlik gösteriyor. Turist vizesi başvurularında ise ücret talep edilmiyor. Diğer amaçlı başvurularda 21€ ile 42€ arasında değişen ücret konsoloslukta ödeniyor. Filistin’e gitmek isteyenlerin de İsrail vizesi alması gerekiyor. Filistin için ayrı bir vize bulunmuyor.

İsrail vizesi ile bazı ülkelere giriş-çıkışlarda sorun yaşandığına dair farklı bilgiler bulunuyor. Geçmişte zaman zaman yapılan pasaport yerine ayrı bir kağıda vize verme uygulaması son yıllarda uygulanmıyor. Vize başvuru sırasında benzer endişe yaşayan kişilerin vizelerinin ayrı bir kağıda basılması için dilekçe vererek şanslarını denemeleri gerekiyor.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın