İzmir, coğrafyası ve iklimiyle yılın her dönemi ziyaretçilerine uygun şartlar sağlıyor. Anadolu Yarımadası’nın batısında, Ege kıyılarının tam ortasında yer alan şehir, birçok doğal güzelliğe sahip. Doğu ve batı doğrultusunda uzanan çok sayıda sıradağ, çöküntü ovaları ve akarsular, bölgenin ana hattını oluşturuyor.

Şehrin en kuzeyinde, 1,250 metreyi aşan Madra Dağları’nın kolları Altınova ve Dikili’ye ulaşıp, alçalarak kıyı düzlüklerine katılıyor. Bergama‘da bulunan fıstık çamları ile kaplı Kozak Yaylası, bölgede en çok tanınan doğal güzelliklerden. Bol oksijen, yemyeşil ağaçların gölgesi ve esinti yaylaya gelenleri rahatlatıyor.

Karagöl, İzmir
Karagöl, İzmir

Bergama’nın güneyinde, Menemen sınırlarında bulunan Gediz Nehri, Dumanlı Dağ ile Yamanlar Dağı arasında 10 km’lik bir boğaz meydana getiriyor. “Menemen Boğazı” adı verilen dik yamaçlı vadi, Gediz Ovası’na kadar uzanarak geniş bir delta oluşturuyor. Gediz Delta Ovası ya da Menemen Ovası olarak bilinen bu coğrafya, Türkiye’nin en verimli ovaları arasında.

Genç bir volkan konisi olan Yamanlar Dağı’nda, tektonik çökme sonucu oluşan Karagöl bulunuyor. Bu göl, şimdilerde doğa yürüyüşü yapmak ve biraz olsun şehirden kaçmak isteyenlerin en yakın duraklarından biri. Burası, aynı zamanda muhteşem doğası ve renkleri birbirine karışan manzarasıyla fotoğrafçıların da en sevdiği yerlerden.

İzmir’in batısında bulunan Karaburun Yarımadası ise kuzeyden güneye uzanan sıra dağlara ve mavinin her tonunu taşıyan bir denize sahip. Karaburun’da çok sayıda yazlık ev ve günübirlikçiler için birçok tesis bulunuyor.

Karaburun Yarimadasi
Karaburun Yarimadasi

Akdeniz iklim kuşağında yer alan İzmir, yazların sıcak, kışların yağışlı geçmesiyle biliniyor. Bu özellik, dağların kıyıya dik uzanması nedeniyle oluşuyor. Kentin sahip olduğu bu coğrafi özellik sonucunda, deniz etkisi rahatlıkla iç kesimlere kadar ulaşıyor. Yıl içinde oldukça yüksek nem oranlarına ulaşan şehirde, yağış oranlarında mevsimsel değişimler gözleniyor. Kış aylarında %20 olan yağış oranı, yaz aylarında yüzde 2’ye kadar inebiliyor.

Kentte yaz sıcaklarından kurtulmak isteyenlerin en önemli kaçış noktaları sahiller ve yüksek kesimler. Her yıl İzmir’de gezilecek yerlere gelen binlerce ziyaretçi, coğrafi etki ve iklimin sunduğu nimetlerin tadını çıkarıyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın