Ege’nin incisi, insanlık tarihinin 8,500 yılına tanıklık eden İzmir, görülmesi gereken tarihi yerleriyle keşfedilmeyi bekliyor. Bünyesinde birçok farklı kültür, dil ve din barındıran şehir, tarih boyunca en önemli buluşma noktalarından birisiydi.

Tarihinde birçok farklı isme sahip olan kentin, en çok bilinen adının Smyrna olduğu sanılıyor. Görenleri kendine hayran bırakan hoşgörü kentinin, geçmişte Hitit, Frigya, İyon, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Moğol ve Osmanlı gibi birçok büyük medeniyete ev sahipliği yaptı.

Zengin tarihi, doğal güzellikleri ve büyük kültür mirasıyla gözde turizm kenti İzmir’de gezilecek tarihi yerler sayıca fazla. Bazılarını İzmirlilerin dahi bilmediği listeye göz atın, sevdiklerinizle paylaşın.

İzmir’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

1. Saat Kulesi

Izmir Saat Kulesi
Şehrin simgesi olan Saat Kulesi, zarif görünümüyle meydanı süslüyor.

İzmir Saat Kulesi, 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılıyor. Birçok tarihi olaya tanıklık eden bu zarif yapı, adeta bir inci gibi Konak Meydanı‘nı süsleyerek İzmir’in sembolü haline geliyor. İzmirlilerin en önemli buluşma noktalarından biri haline gelen Konak Saat Kulesi, kente gelenlerin de önünde mutlaka fotoğraf çektirmek isteyecekleri sembollerden.

18 YORUMLAR

  1. Harikasınız…20 yıldır İzmir’de oturuyorum ama hala bilmediğim yerleri varmış, teşekkürler…

  2. Çeçme-çiftlik,Golden Stone Butik Hotel…çeşme altınkum plajı ,pırlanta gerçekten tatil için ideal haklısınız…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın