Türkiye’nin ilk fuar alanı olan, Kültürpark, 1936’dan beri hizmet veriyor. Adı İzmir‘le özdeşleşen ve Behçet Uz öncülüğünde kurulan bu yer, genelde İzmir Enternasyonal Fuarı olarak anılıyor. İzmir merkezde gezilecek yerler arasındaki alan, her yıl kitap, hediyelik eşya gibi pek çok farklı fuara ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

Atatürk’ün cumhuriyetin ilk yıllarında diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerin güçlendirilmesi hedefine hizmet etmesi amacıyla kurulmasını istediği İzmir Fuar Alanı, bugün kentin en önemli nefes alma merkezlerinden biri.

Kulturpark Fuar
Kulturpark Fuar

Toplam 420,000 m2 alana kurulu olan parkta çok sayıda gezilecek yer bulunuyor. Burada bulunan 14 sergi salonu, 4 konferans salonu, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Fuar Evlendirme Dairesi ve lunapark bu yerlerden birkaçı.

Enternasyonal Fuar, her yıl Ağustos ayının sonunda, İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül’ü de içine alacak şekilde düzenleniyor. Genel olarak 10 gün süren fuar, Türkiye’nin en köklü ve kapsamlı fuarı olarak öne çıkıyor. 17 Şubat 1923’ten beri düzenlenen fuarın tarihi İzmir İktisat Kongresi’ne dayanıyor.

Mustafa Kemal’in emriyle İzmir’de toplanan kongreyle eş zamanlı olarak ticari ürünler sergisi düzenlenerek bu fuarın temelleri atılıyor. Bu serginin içerisinde, çok sayıda şehirden gelen yöresel ürünler arasında, pamuk deri, sigara, şarap gibi birbirinden farklı ürünler bulunduğu bilinenler arasında.

Kulturpark, Izmir
Kulturpark, Izmir

Dünyada sadece 3 tane olan ve Türkiye’de Ankara ve İzmir Kültürpark’ta bulunan Paraşüt Kulesi 1939 yılından beri hizmet veriyor. 1939, aynı zamanda fuarın en görkemli yılı olarak da biliniyor. Bu dönem 104 yabancı, 424 yerli firmanın katıldığı fuar, gelecek için umut verse de II. Dünya Savaşı tüm planları olumsuz etkiliyor. 1947’den itibaren kesintisiz açılan uluslararası fuar, giderek önem kazanmaya başlıyor.

Kültürpark’ta gerçekleştirilen profesyonel ve sektörel fuarlar 2015 yılında Fuar İzmir adıyla Gaziemir’de inşa edilen yeni alanda düzenlenmeye başladı. Kültürpark günümüzde son tüketiciye açık kitap, hediyelik eşya gibi fuarların düzenlendiği, İzmirlilerin nefes aldığı alanların başında geliyor.

İzmir-Kulturpark
İzmir Kulturpark bir çok furara ev sahipliği yaptı

İzmir’de gezilecek yerler arasında bulunan park, içinde çok sayıda gezilecek mekanı ve eğlence alanı bulunduruyor. Bunların yanı sıra, 8,000’den fazla ağaç ve çok sayıda farklı bitki türüyle, gelenlere yeşillikler arasında vakit geçirme şansı da sunuyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın