İzmir şehir merkezine 30 km uzaklıkta, Çiğli’deki Çamaltı Tuzlası’nda yer alan, İzmir Kuş Cenneti, içinde 288 kuş türünün barındırıyor. Kuşların göç yolları arasında bulunan bu alan, doğaseverler ve fotoğraf çekmek isteyenlerin keyifle vakit geçirebilecekleri yerler arasında. Her yıl yaklaşık 50,000 kuşun ziyaret ettiği yerde, ziyaretçiler için kurulan gözlem kuleleri, dürbün ve bisiklet yolları bulunuyor.

İzmir’de gezilecek yerler arasında bulunan Kuş Cenneti’nde, tepeli pelikan, gümüş martı, küçük sumru, leylek, çamurçullu, kukumav, balıkçıl kuşlar ve kızılbacak kuşları gibi çok sayıda türü gözlemlemek mümkün. Burada, yaklaşık 40,000 hektarlık alandaki sazlıklar, küçük adalar, yarımadalar ve tuzla havuzları kuşlar için uygun ortam yaratıyor. Dalyan ve tuzlanın suyunda ve sazlıkların tatlı suyunda yaşayan balıklar, cennetin kanatlı sakinlerinin ana besin kaynağını oluşturuyor.

Kus-Cenneti-Ucus
İzmir Kuş Cenneti, çok sayıda kuşun göç yolunda bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, buradaki dalyanı genişleterek balık popülasyonunu artırmayı ve yaşamını sürdüren balıkların korunmasını hedefliyor. Homa Dalyanı‘nda hayat geçirilecek olan projeyle balık türleri korunurken, burada kuluçkaya yatan kuşların üreyecekleri ortamın da iyileştirilmesi planlanıyor.

Kus-Cenneti-Yavrular
Her yıl, yeni doğan yavruların sayısı giderek artıyor.

Gediz Deltası’nın önemli bir kısmını oluşturan Kuş Ceneti’nde ziyaretçiler için bir merkez de bulunuyor. Her sabah saat 9’da kapılarını açan merkez, gün batımına kadar hizmet vermeye devam ediyor. Gelenler, kafeteryadan yararlanabilecekleri gibi yanlarında getirdikleri yiyeceklerle piknik yapma imkanına da sahip.

Toplu taşıma araçları merkeze kadar ulaşmadığından, ziyaretçiler özel araçlarını kullanmak durumunda kalıyor. Ancak, merkeze 6,5 km uzaklıktaki Kuş Cenneti’nin girişine kadar Çiğli Aktarma Merkezi’nden kalkan Sasalı otobüsleriyle buraya ulaşılabiliyor.

Ziyaretçi merkezinden sonra iç kısımlara motorlu araç girişi yasak olduğundan dolayı, gelenlerin en etkileyici kısımları görmek için yürüyüş yapmaları gerekiyor.

Kus-Cenneti-Flamingo
Yürüyüş alanında pek çok flamingo, rahatça gözlemlenebiliyor.

İçeride yapılacak tam bir tur 20 km ederken, daha küçük turlar da yapmak mümkün. Ayrıca Mavişehir’den itibaren yaklaşık 17 km’lik bisiklet yoluyla ulaşmanın mümkün olduğu merkezde, motorlu taşıtların yasak olduğu yerlerde rahatça dolaşmak da mümkün.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altındaki yer, 1982’de Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası ve 1985’te birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş. Kuş Cenneti, 2005 yılında İzmir’de yapılan Dünya Üniversite Spor Oyunları maskotu olan yalıçapkını türüne de ev sahipliği yapmasıyla da tanınıyor.

Kus-Cenneti-Flamingolar
Kuş Cenneti, sakin ortamıyla ziyaretçilere huzur veriyor.

İzmir Kuş Cenneti, İzmir’de gezilecek yerler arasında sakin ve şehir yaşamından uzak haliyle dikkat çekiyor. Hem dinlenmek hem de doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenler için güzel bir deneyim sunan Kuş Cenneti, ziyaretçilerini bekliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın