İzmir, insanlık tarihinin 8,500 yıllık tarihine tanıklık ederken çok sayıda kutsal yere de ev sahipliği yapıyor. İçinde birçok farklı dil, din ve kültür barındıran şehir, tarih boyunca en önemli buluşma noktalarından biri. Kentte, Hitit, Lidya, İyon, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın izlerine rastlamak mümkün. İzmir’deki kutsal yerler ve inanç merkezleri farklı topluluklar ve dini gruplar için oldukça önemli.

İzmir toprakları üzerinden geçen sayısız medeniyetin bıraktığı izler saymakla bitmiyor. Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiği ev, dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı, Müslüman nüfusun yoğunlaşmasıyla yapılan birbirinden güzel camiler şehrin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginliklerden yalnızca birkaçı.

İzmir’de Görülmesi Gereken Kutsal Yerler

1. Konak Yalı Camii

Kutsal-Konak-Camii
Konak Yalı Camii, muhteşem firuze süslemeleriyle oldukça zarif.

İzmir’in en zarif yapılarından olan Konak Yalı Camii, Konak Meydanı’nın simgelerinden biri. Ayşe Hatun tarafından yaptırılan camii, yapıldığı dönemde deniz kenarında olduğu için başta sadece Yalı Camii olarak adlandırılsa da zaman içerisinde Konak Meydanı’nda konumlanıyor. 18. yy Osmanlı mimarisi izleri taşıyan yapının yanında günümüze ulaşamayan bir medrese kurulduğu da biliniyor. Burada bulunan enfes çini süslemeleri ve sekizgen mimarisiyle görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Konak gezilecek yerler arasında bulunan yapının çevresinde çok sayıda tarihi ve kültürel miras yer alıyor.

2. Kemeraltı Camii

Kutsal-Kemeralti-Camii
Kemeraltı Camii, dükkanlar arasında sıkışsa da görkemini koruyor.

Yusuf Çavuşzade Ahmet Ağa tarafından 1671’de yaptırılan Kemeraltı Camii, günümüzde dükkanlar ve yapılar arasında sıkışmış durumda. İzmir’in en önemli eserlerden biri olan camii, kübik yapısıyla oldukça dikkat çekici. Tek kubbeli ibadet alanı ve alçı süslemeleriyle görenleri etkilemeyi başaran yapının etrafında ayrıca medrese, kütüphane ve bir sebil bulunuyor.

3. Salepçioğlu Camii

Kutsal-Salepcioglu-Camii
Burası, merdivenlerle çıkılan yapısıyla oldukça ilgi çekici bir camii.

Salepçizade Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Salepçioğlu Camii, 1906’dan beri hizmet vermeye devam ediyor. Mermer dış duvarları ve yeşil taşlarla örülü 6 bölümlü yapı büyük bir kubbeye sahip. Vakfiyeye sahip bir vakıf eseri olan camii, merdivenle çıkılan planı ve sekizgen kaide üzerindeki daire kesitli minaresiyle, İzmir’in en kibar yapıları arasındaki yerini alıyor.

4. Kestane Pazarı Camii

Kutsal-Kestane-Camii
Camii, şehrin içinde kalan çok sayıda kubbesiyle dikkat çekiyor.

Kestane Pazarı Camii, Hacı Ahmet Ağa tarafından 1663’te yaptırılıyor. Kesme taş ve molozlardan yapılan iki katlı camii, alt katında dükkanlar ve depolar bulunuyor. Merdivenle çıkılan ve yakın zamanda camekanla çevrilen avlu kısmı, üç kubbeye sahip. Camii, kare biçimli ibadet mekanı ve avlu çevresindeki çok sayıda kubbesiyle ilgi çekiyor.

5. Şadırvan Camii

Kutsal-Sadirvan
Camiinin altında bulunan şadırvan, esnafın gün içindeki nefes alma noktalarından.

Şadırvanaltı Camisi olarak da bilinen Şadırvan Camii, 1636’dan günümüze gelen yapılar arasında. Adını, buranın yanında ve altında bulunan sekiz sütunlu şadırvandan alan camiinin altında bir de çarşı bulunuyor. Geniş ve yuvarlak bir kemer içinde mermer mihraba sahip yapı, ayrıca tek şerefeli bir minare ve kütüphaneye de ev sahipliği yapıyor.

6. Hisar Camii

Kutsal-Hisar Camii
Büyük yapısıyla Hisar Camii, Kızlarağası Hanı’nın arkasından görülebiliyor.

Kaynaklara göre yapılışının değiştiği Hisar Camii, kimine göre 1597’de Yakup Bey tarafından yaptırılıyor, kimine göreyse Latin Kilisesi’nden dönüştürülüyor. Yapımında kesme taş ve molozun kullanıldığı yapı, kare planı ve 8 fil ayağına oturtulan kubbesiyle dikkat çekiyor. İzmir’in en görkemli ve büyük yapılarından olan camii, Osmanlı süsleme sanatının en nadide örneklerini sergiliyor.

7. St. Polikarp Kilisesi

Kutsal-Polikarp-Kilisesi
Kilisenin içindeki süslemeler bütün duvarları ve tavanı kaplıyor.

Sultan Süleyman’ın izniyle 1625’te yaptırılan kilise, İzmir’in en eski yapılarından biri. MS 155’te inancından vazgeçmediği için Romalılar tarafından yakılarak öldürülen St. Polikarp’a ithaf edilen kilise, zaman içerisinde çok sayıda onarım görüyor. Ölümünden sonra aziz ilan edilen St. Polikarp’ın, kilisenin duvarlarını kaplayan ve yaşamının anlatıldığı freskleri görülmeye değiyor. Kilise, Çankaya’da Hilton Oteli’nin tam karşısında yer alıyor.

8. Bet İsrael Sinagogu

Kutsal-Bet-İsrael
Sinagog,günümüzde İzmir’de en çok kullanılan ibadet yeri.

Sultan II. Abdülhamit’in fermanıyla 1907’de yaptırılan Bet İsrael Sinagogu, kentin en büyük ve seçkin havrası olarak biliniyor. Şehirde yaşayan Musevilerin dini ibadetlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmeleri için yapılan bina, içinde 100. yılı için hazırlanan bir daimi sergiyi de barındırıyor. İbadethane Konak’ın Karataş semti, Mithatpaşa Caddesi üzerinde yer alıyor.

9. Signora Giveret Sinagogu

Signora Giveret
Signora Giveret Sinagogu, İzmir

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki Signora Giveret Sinagogu, Havra Sokağı’nda bulunan 9 sinagogdan biri. 17. yy’da inşa edildiği sanılan yapı yemyeşil bir avluya da sahip. Geniş ibadet yeri eşsiz ve tarihi manzara resimleriyle süslü olan Sinagog’un, Marranoları Museviliğe döndürmek için tüm Avrupa’da faaliyet gösteren “Sinyora” lakaplı varlıklı hayırsever Donna Gracia tarafından kurulduğu düşünülüyor. Ziyaret etmek isteyenlerin en az bir gün önceden randevu alması gereken sinagoga, 0232 421 51 95 numaralı telefondan ulaşılabiliyor.

10. Meryem Ana Evi

Kutsal-Meryem-Ana
Meryem Ana Evi’ne her yıl çok sayıda kişi gelerek dua ediyor.

İzmir Selçuk’taki Bülbül Dağı’nda bulunan küçük taş ev, İsa’nın annesi Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiği yer olarak biliniyor. St. Jean ile birlikte yaşadığı düşünülen bu yerde, ayrıca Meryem Ana’nın mezarının da olduğu düşünülüyor. Efes Antik Kenti’nin üst kapısının yanından geçilerek ulaşılan Meryem Ana Evi Ören Yeri’nde ayrıca küçük bir Bizans Kilisesi’de bulunuyor. Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal kabul edilen bu yer her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

11. St. John Kilisesi

Kutsal-St-John
Selçuk’ta bulunan Aziz John Kilisesi, oldukça geniş bir alanda bulunuyor.

İncil yazarı olarak bilinen St. John’un mezarının bulunduğu yer olan kilise, haç plana sahip yapısıyla ilgi görüyor. Toplamda 6 büyük kubbeye sahip yapının, İmparator Justinien ve karısı Theodora tarafından 6. yy’da yaptırıldığı biliniyor. İki kat üzerine inşa edilen görkemli yapının sütun başlarında, yaptıran kişilerin monogramları günümüzde hala görülebiliyor. Ortaçağ boyunca, Azizin mezarından kalkan tozların şifa özelliği gösterdiği düşüncesi nedeniyle, burası inananlar tarafından bir hac mekanına dönüştürülüyor. St. John Kilisesi, Selçuk Kalesi’nin bulunduğu tepenin güney eteğinde ziyaret edilebiliyor.

12. İsa Bey Camii

Kutsal-İsa-Camii
İsa Bey Camii, Artemis Tapınağının hemen yanında görülebiliyor.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan İsa Bey Camii, 1375’ten günümüze ulaşıyor. Artemis Tapınağı ile St. Jean Kilisesi arasında bulunan yapı, Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski eserlerden. 19. yy’da kervansaray olarak da kullanılan bina, simetrik olmayan bir plana sahip. Geometrik şekillerle ve yazılarla süslü, yamaca konumlandırılan girişlerden biri olan batı kapısı oldukça dikkat çekici. Cepheleri, pencere kenarları ve kubbelerin kasnağı Selçuklu çinileriyle süslenen camii, görenlerin beğenisini topluyor.

13. Yedi Kilise

Kutsal-Kilise-Melek
Farklı bölgelere yayılan kiliseler, fresklerde meleklerin ellerinde duruyor.

Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Yedi Kilise, MS 53-56 yılları arasında misyoner Pavlus’un Efes kentindeki Hıristiyanlığı yayma çalışmaları sonucu yapılıyor. Her kilisenin kurulduğu yerin adını aldığı biliniyor. Bu kiliseler günümüzde, Efes (Ephesos), İzmir (Smyrna), Bergama (Pergamon), Salihli (Sardes), Alaşehir (Philadelphia), Denizli (Loadikeia) ve Akhisar (Tjyateria) olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bu kiliselerin en önemlisinin Efes’te olmasının nedeniyse, MS 435’te Hıristiyanlık üçüncü konsilinin burada toplanması olarak belirtiliyor.

14. Artemis Tapınağı

Kutsal-Artemis-Tapinak
Aretmis Tapınağı’ndan günümüze yalnızca 2 sütun ulaşabilmiş durumda.

Efes Kenti’nde MÖ 550’li yıllarda kurulan Artemis Tapınağı, tamamen mermerden oluşan yapısıyla dikkat çekiyor. Dünyanın yedi harikası listesinde bulunan tapınaktan, günümüze yalnızca birkaç mermer parçası ulaşmış durumda. Bulunan yazıtlarda, tapınaktan oldukça kudretli ve diğer yapıları gölgede bırakacak kadar güzel olduğundan bahsediliyor. Tapınağın tasarlanan örneği, İstanbul Miniatürk’te sergileniyor.

Farklı inançların varlığı ve hoşgörülü yaşam tarzı nedeniyle İzmir gezilecek tarihi yerleri ile günümüzde de oldukça renkli bir yapıya sahip. Tapınaklarını, kiliselerini, camilerini ve sinagoglarını geride bırakan tüm medeniyetler ve dinler için şehir, görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

6 YORUMLAR

  1. Benim en çok beğendiğim yerler İsabey Camii ve Meryem Ana evi olmuştu. Diğerlerinin bir kısmını duymuştum ama gitmeye fırsat olmadı

  2. Çok faydalı bir çalışma olmuş;misafirimiz gelince İzmirde nereye götüreceğiz diye kalakalıyoruz,bu rehber elimizin altında şimdi:)

  3. Meryem Ana Evi ve cevresi cok guzel. Son yillarda dilek agaci gibi bir sey yaptilar, caput baglayan, kagit baglayan cikin bir goruntu olustu. Oranin guzelligini bozmuslar.

  4. iki hafta önce Meryem Anaya gittim. Otopark ücreti haricinde dua etmeye giden insanlardan ayrıca kişi başı 5 tl para almaları gerçekten kınanacak bir durum. Selçuk Belediyesini kınıyorum. İnsanların dua etmesi için girişte para vermek nasıl bir mantık. Üstelik toplanan para Meryem ana bölgesi için harcanmıyor orası bağışlarla ayakta duruyormuş. Hiç yakıştıramadım.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın