İzmir, insanlık tarihinin 8,500 yıllık tarihine tanıklık ederken çok sayıda kutsal yere de ev sahipliği yapıyor. İçinde birçok farklı dil, din ve kültür barındıran şehir, tarih boyunca en önemli buluşma noktalarından biri. Kentte, Hitit, Lidya, İyon, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın izlerine rastlamak mümkün. İzmir’deki kutsal yerler ve inanç merkezleri farklı topluluklar ve dini gruplar için oldukça önemli.

İzmir toprakları üzerinden geçen sayısız medeniyetin bıraktığı izler saymakla bitmiyor. Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiği ev, dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı, Müslüman nüfusun yoğunlaşmasıyla yapılan birbirinden güzel camiler şehrin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginliklerden yalnızca birkaçı.

İzmir’de Görülmesi Gereken Kutsal Yerler

1. Konak Yalı Camii

Kutsal-Konak-Camii
Konak Yalı Camii, muhteşem firuze süslemeleriyle oldukça zarif.

İzmir’in en zarif yapılarından olan Konak Yalı Camii, Konak Meydanı’nın simgelerinden biri. Ayşe Hatun tarafından yaptırılan camii, yapıldığı dönemde deniz kenarında olduğu için başta sadece Yalı Camii olarak adlandırılsa da zaman içerisinde Konak Meydanı’nda konumlanıyor. 18. yy Osmanlı mimarisi izleri taşıyan yapının yanında günümüze ulaşamayan bir medrese kurulduğu da biliniyor. Burada bulunan enfes çini süslemeleri ve sekizgen mimarisiyle görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Konak gezilecek yerler arasında bulunan yapının çevresinde çok sayıda tarihi ve kültürel miras yer alıyor.

6 YORUMLAR

  1. Benim en çok beğendiğim yerler İsabey Camii ve Meryem Ana evi olmuştu. Diğerlerinin bir kısmını duymuştum ama gitmeye fırsat olmadı

  2. Çok faydalı bir çalışma olmuş;misafirimiz gelince İzmirde nereye götüreceğiz diye kalakalıyoruz,bu rehber elimizin altında şimdi:)

  3. Meryem Ana Evi ve cevresi cok guzel. Son yillarda dilek agaci gibi bir sey yaptilar, caput baglayan, kagit baglayan cikin bir goruntu olustu. Oranin guzelligini bozmuslar.

  4. iki hafta önce Meryem Anaya gittim. Otopark ücreti haricinde dua etmeye giden insanlardan ayrıca kişi başı 5 tl para almaları gerçekten kınanacak bir durum. Selçuk Belediyesini kınıyorum. İnsanların dua etmesi için girişte para vermek nasıl bir mantık. Üstelik toplanan para Meryem ana bölgesi için harcanmıyor orası bağışlarla ayakta duruyormuş. Hiç yakıştıramadım.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın