Ege’nin incisi İzmir, gezilip görülmesi gereken çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürlerin buluşma noktası kent, deniz kokan sokakları ile ziyaretçilerini cezbediyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri İzmir, kendine has lezzetleri, tarihi ve kültürel alanları ve modern yüzlü insanları ile hoşgörü kenti olarak anılıyor.

İzmir’de gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan, Kemeraltı Çarşısı, Kordon, Saat Kulesi, Kültürpark, Teleferik, Asansör gibi noktalar hem soluklanmak hem de kenti hissetmek için ideal. Her birini gezdiğinizde kendinizi iyi hissedeceğiniz bu yerleri sizler için bir araya getirdik.

Instagram’dan takip edin  instagram.com/yoldaolmak

İzmir’de Görülmesi Gereken 10 Yer

St. Polycarp Kilisesi

Izmirdeki-10-Yer-Polikarp-Kilisesi
St. Polikarp Kilisesi’nin süslemeleri görenleri büyülüyor.

Kentin en eski yapılarından olan St. Polycarp Kilisesi‘nin tarihi 1625 yılına dayanıyor. Kilise, Romalılar tarafından yakılarak öldürülen ve daha sonra Aziz ilan edilen St. Polikarp’a ithaf ediliyor. Mimari özellikleri ile ilgi çeken yapıda St. Polikarp’ın hayat hikayesinin anlatıldığı freskler görülmeye değer.

İzmir’de şehrin kalbinin attığı Konak’ın Çankaya semtinde bulunan kilise, Cumhuriyet Meydanı, Konak Meydanı, Kemeraltı Çarşısı, Kordon ve Pasaport İskelesi’ne eşit uzaklıkta. Kilise, kent merkezini gezenlerin listesine dahil etmesi gereken yerler arasında.

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, Bornova

Izmirdeki-10-Yer-Botanik-Bahce
Botanik Bahçe, şehrin içinde doğaya kaçmak isteyenler için oldukça uygun.

Bornova‘da Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan Botanik Bahçesi, 1962’den bu yana koleksiyonunu ziyaretçilere sunuyor. Birçok canlı ve cansız bitkinin yer aldığı uygulama ve araştırma merkezi, alanda araştırma yapanların olduğu kadar, farklı bir deneyim yaşamak isteyenler tarafında da tercih ediliyor.

Su kaplumbağaları ve Japon balıklarının gözlemlenebildiği havuz, özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekiyor. İzmir kent merkezinde görülecek yerler arasında benzersiz bir seçenek sunan Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, önemli nefes alma merkezlerinden biri.

Teleferik Tesisleri, Balçova

Izmir-Merkez-Gorulecek-Yerler
Teleferik Tesisleri 8 yıl aradan sonra Temmuz 2015’te yeniden açıldı.

Balçova’da bulunan Teleferik Tesisleri, İzmir’in en güzel manzarasına sahip yerlerden biri. Uzun bir aradan sonra yeniden açılan Teleferik, eşsiz İzmir manzarasıyla ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

İzmir kent merkezinde en iyi yürüyüş rotaları arasında da gösterilen Teleferik’e, trekking, spor ve doğa tutkunları da ilgi gösteriyor. Teleferik, yeme-içme tesisleri ve farklı lezzetler sunan restoranıyla haftasonu kahvaltısı ve akşam yemekleri için de tercih edilebilir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı, Sasalı

Izmirdeki-10-Yer-Sasali
Sevimli fil “İzmir”, ailesiyle yürüyüş yaparken izlenebiliyor.

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından biri olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, Çiğli, Sasalı‘da 2008 yılından beri ziyaretçi ağırlıyor. Tam 425,000m²’lik alana kurulan parkta dünyanın birçok yerinden getirilen hayvanlar bulunuyor.

Klasik hayvanat bahçelerinden farklı olarak, kafes ve telin olmadığı bu alanda, park sakinleri kendi doğal ortamlarındaymış gibi rahatça yaşamaya devam ediyor. 1,200 türden 1,500 hayvana, 3,000 ağaç ve 250 bitki türüne sahip doğal yaşam parkı, İzmir’e gelenler için iyi bir gezi alternatifi.

Karşıyaka Çarşı

Izmirdeki-10-Yer-Karsiyaka-Carsi
Karşıyaka Çarşısı’nda hareket bir an bile durmuyor.

İzmir’in öte yakasında, ‘karşı’da yer alan Karşıyaka Çarşı, ilçenin en hareketli noktası. Taraftarlar için eğlence, kadınlar içinse alışveriş anlamını taşıyan çarşıda, akla gelebilecek her şeyi bulabilmek mümkün.

Karşıyaka Vapur İskelesi’nin hemen karşısında bulunan Kemalpaşa Caddesi ve bu caddeyi kesen ara sokaklardan oluşan bu hareketli merkezde yapılacak alışverişin ardından kokoreç, döner, midye gibi lezzetlerin tadına bakılabilir. Yemeğin ardından turşu suyu, Türk kahvesi ile çarşı turunu noktalamayı unutmayın.

İzmir Saat Kulesi, Konak

Izmir-Merkezde-Konak
İzmir Saat Kulesi İzmir’in en önemli meydanlarından Konak Meydanı’nda yer alıyor.

Ege’nin incisi nasıl İzmir ise, İzmir’in incisi de Saat Kulesi olarak biliniyor. 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için yaptırılan kule, şehrin simgesi durumunda. Kentin en bilinen buluşma noktası haline gelen mekanın etrafında, gezilmesi gereken birçok farklı yer bulunuyor.

Kentin kurtuluşunun simgelerinden olan Hükümet Konağı, 18. yy Osmanlı sanatının en zarif örneklerinden Konak Yalı Camii ve İzmir’in en canlı alışveriş mekanı Kemeraltı, gün batımının en güzel izlendiği noktalardan Pasaport Vapur İskelesi ve gençlerin ilgi gösterdiği Kordon, Saat Kulesi’ne gelenlerin bir sonraki gezeceği yerler arasında.

Kültürpark, İzmir Fuar Alanı, Konak

Izmirdeki-10-Yer-Kulturpark
Fuar alanı, İzmir’in nefes alma merkezlerinden biri.

Çoğu zaman İzmir Enternasyonal Fuarı olarak bilinen Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerine devam ediyor. Türkiye’nin en eski fuarı olan İzmir Fuarı, kentin soluk alma noktaları arasında yer alıyor. Konak’ta Basmane ile Alsancak arasında bulunan Kültürpark, 8,000’den fazla ağaç varlığı ile de dikkat çekiyor.

Her yıl hediyelik eşya, kitap gibi birçok fuara ev sahipliği yapan alanda açıkhava tiyatrosu, lunapark ve sergi salonları da bulunuyor. Günün her saati spor yapanlara rastlayabileceğiniz fuarda, kulaklığınızı takıp müziğinizi dinleyip, yıllara meydan okuyan ağaçların altında dinlenebilirsiniz.

Kordon, Alsancak

Izmir-Kordon
İzmir Limanı’ndan Pasaport Vapur İskelesi’ne uzanan Kordon İzmir’in simge yerlerinden.

Yıllara meydan okuyan Türk filmlerinin vazgeçilmez yürüyüş rotalarından Kordon, İzmir denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Cumhuriyet Meydanı’ndan İzmir Limanı‘na kadar uzanan bu alan, özellikle çimlere uzanıp denize karşı bira yudumlayan gençlerin gözdesi.

Gerek deniz kenarındaki oturma yerleriyle, gerek yemyeşil çimleriyle, gerekse de birbirinden güzel kafe ve restoranlarıyla Kordon, İzmirlilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Her daim kalabalık olan bu alanda, isteyenler için fayton gezisi seçeneği bile bulunuyor.

Asansör, Karataş

Izmirdeki-10-Yer-Asansor
Asansör, İzmir’deki en güzel manzaralardan birini görme fırsatı sunuyor.

Asansör denilince akla genelde apartmanlarda görmeye alışık olduğumuz bir sistem geliyor. Ne var ki Karataş’ta bulunan Asansör, bildiklerimizden biraz farklı. Burası, birbirinden farklı yükseltide bulunan iki cadde arasında işleyen asansörlerin kulesi aslında.

Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfatpaşa Caddesi arasındaki 58 metrelik mesafe Tarihi Asansör ile kolaylıkla birleşiyor. Konak Meydanı’na 10 dakikalık uzaklıkta bulunan Asansör’ün restoranında yemek yiyebilir, terastan İzmir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kemeraltı, Konak

Izmir-Merkezde-gezilecek-Yerler
Tarihi Kemeraltı Çarşısı her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kemeraltı, yüzyılı aşan tarihiyle, İzmir’in en canlı alışveriş mekanı. İstanbul’da Kapalıçarşı’yı, Ankara’da eski Maltepe Pazarı’nı bilenler için burayı canlandırmak pek de zor olmuyor. Konak Meydanı’nın yanı başında yer alan çarşıyı her gün binlerce kişi ziyaret ediyor.

Her türlü ihtiyacın bulunabildiği çarşı, dönercilerden, kıyafet mağazalarına, bebek malzemelerinden, sünnetliklere, nargileden, gelinlikçilere geniş bir yelpaze sunuyor. Ayrıca çarşıda cezbeden muhteşem kahve kokusu, içilebilecek en güzel kahvelerin yapıldığı dükkanlara da yol gösteriyor.

İzmir gezilip görülmesi gereken tarihi yerleri ile olduğu kadar, çevresinde de çok sayıda gezilmesi gereken yerlere yakınlığıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri arasında bulunan İzmir, yılın her dönemi tatil yapmak için gelenlerin gözdesi. Şehir, kendi içinde barındırdığı tarih, doğa ve kültür mirası ile ziyaretçilerini bekliyor.

17 YORUMLAR

 1. İzmir’de hemen hemen her sokak sizi başka bir keşif noktasına sürüklüyor. Merkezinin yanı sıra ilçelerini de gezmek gerek.

 2. İnciraltı, Kordondaki Atatürk Müzesi, tabiki İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Uşakizade Köşkü, Kıbrıs Şehitleri, Gül Sokak ve tabiki vapurla Körfez’de gezinti.

 3. Kızlarağası Hanı unutulmuş, İnciraltı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Seyirtepe’ye de mutlaka gidilmeli.

 4. Kızlarağası hanı,karşıyaka Mustafa Kemal Paşa camii,alsancak kıbrıs şehitleri caddesi,buca St.John baptist kilisesi,balçovada da gemi müze vardı hala duruyorsa.. Benim aklıma gelenler bunlar..en çok merak ettiğim yeri ise:karaburun inşallah birgün giderim 😉

  • karaburunu mutlaka görmelisiniz. küçükbahçe köyünde 4 gün kaldım iki hafta önce. çok keyifliydi. hala etkisindeyim. 🙂

  • İzmir bisikletle gezilecek rotalar diye bir yazı hazırlamak lazım. Hatta sen hazırlayabilirsin. 🙂

  • Üstat sen varken yazma özürlü bana düşmez bu iş.
   Ben sadece sevdiğim bir rota olduğum için ilave ettim 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın