İzmir tatil yerleri, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri bir arada barındırıyor. İzmir, doğası, ören yerleri, müzik ve yemek kültürü, tarihi merkezleri ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, kültür turizminde öne çıkan kentlerden biri. İzmir’in hem kent merkezinde, hem ilçelerindeki geniş tarihi ve kültürel birikimi, yerel halkı ve doğal güzellikleri, kenti Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor.

Instagram’dan takip edin  instagram.com/yoldaolmak

İzmir Tatil Yerleri

10Özdere

Ege’nin cennet köşesi Özdere, İon uygarlığının Efes’ten başlayan ve Teos’a kadar uzanan Ege sahil çizgisi üzerinde yer alıyor. İzmir’in Menderes ilçesine bağlı olan bu şirin kasabanın batısında Selçuk, doğusunda Gümüldür, kuzeyinde ise Menderes ile sınırı bulunuyor. Yaklaşık 40 kilometrelik sahil şeridi ve mavi bayraklı plajlarıyla her yaz yüz binler üzerinde tatilciyi ağırlıyor. Sakin ve huzurlu atmosferi ve yemyeşil doğasıyla İzmir tatil beldeleri arasında hareketlilikten uzakta dinginlik arayanların adresi.

Pırıl pırıl ve tertemiz denizi, kumu, sahili, koyları, güneşi, ormanı, havası ve keyifli yaz geceleriyle Özdere, deniz tatili sevenlerin gözdesi. Çevresindeki diğer tarihi ve turistik yerlere ulaşımın çok rahat olduğu Özdere, İzmir merkeze 70, Efes’e 32, Kuşadası’na 40, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na ise 45 km uzaklıkta. Temiz denizin ve koyların tadını çıkarıp doğanın tüm güzelliğiyle yaşandığı İzmir tatil yerleri arasında bulunuyor.

19 YORUMLAR

 1. İzmir’in merkezi değil de kıyıları güzel. Merkez artık nefes alamıyor, her yer bina ve köy gibi sanki.

 2. Mordoğan, Balikliova oralari da gormek lazim. Özellikle Mordogan’i henuz insan eli degmeden guzelliklerini kesfetmek lazim.

 3. Kadifekale, Ödemiş’in Birgi köyü, Şirince, Alaçatı, Foça… İzmir merkezde görülecek yerler az, ama çevresini gezmeye ömür yetmez.

  • Sonbahar geldi ve havalar biraz daha serinledi. İzmir için güzel mevsim Eylül’den sonra başlıyor. Kalabalık da azalıyor.

 4. Bu yıl ilk defa ben de Çeşme erken rezervasyon otellerinden birinden rezervasyonumu yaptım. Çeşme’ye geliyorum tekrar haziran ayına. Eşimin tercihi bu yıl Bodrum’du ama ben yine Çeşme olsun diye onu ikna ettim. Fiyatlar çok iyi oldu. Bu erken rezervasyon işi için Kültür bakanlığına ne kadar teşekkür etsek azdır. iyi reklamını yaptılar, oteller de güzel fiyatlar koydu. Umarım iş yerinden de sorun çıkmaz da keyfime göre tatilimi yaparım.

 5. Her zaman ki gibi çok güzel anlatmışsın. Bir gün temelli yerleşmek istediğim ilk yer İzmir.

  • Bence de, O yüzden ben de buradayım 🙂

   İzmir, her şeyden önce güzel bir iklime sahip. Tarih boyunca bir çok medeniyetin yerleşim yeri olması onu özel kılıyor. Milletlerin bir bildiği vardı sanırım 🙂

   Şehir merkezi için yapılması gereken çok şey var. Şehir merkezi ben çok da cezb etmiyor. Ama özellikle denize kıyısı olan ilçelerin hepsi şahane.

 6. Mordoğan benim tatil için sevdiğim yerlerden birisi. İstanbul’dan memlekete (Ödemiş) geldiğimde birkaç günlüğüne de Mordoğan’da tatile gitmeyi seviyorum Temiz havası ve sakin doğası ile çok güzel.

  Doğası çok güzel, yemyeşil, deniz manzarası da harika. En güzeli ise İstanbul’daki gibi insanı yoran kalabalık yok. Hayat sanki yavaş akıyor orada. Bu güzel. Her fırsatım olunca gitmeye çalıştığım bir yer. Bu da benim tavsiyem olsun 🙂

 7. İzmir’de yaşayanlar gerçekten çok şanslılar. Çeşme, Foça, Urla hepsine ulaşım son derece kolay. Düşünsenize yazın cuma günü işten çıkın 1 saat sonra Çeşme’desiniz. Cumartesi, pazar denize girin akşama geri dönün. Sadece denize girmek için değil yılın dört mevsimi hafta sonu gezileri için mükemmel imkanlar var.

 8. Yurtdışına gitmediğimde tercihimi Çeşme’den yana kullanıyorum. Ilıca ve Alaçatı’yı çok seviyorum.

 9. Güzel memleketimin her bir köşesi güzel. Çeşme’de doğdum büyüdüm, elbette favorim Çeşme.
  Foça’nın o dokusu hoşuma gidiyor. Sakin bir kasaba, yaz ayları biraz kalabalık ama sonrasında tam kafa dinleme yeri.

  • Çeşme sanırım neredeyse sadece yazlık evler ve eğlence ile anılıyor. Oysa 12 ay süren bir turizm projesiyle her zaman canlı kalabilecek bir hazine Çeşme.

 10. Benim favorim her zamanki gibi Alaçatı ve Çeşme. Deniz, kumsal, gece hayatı, iyi oteller, güzel doğa ve iyi yemek… ne arasan var.

  • Ben geçen yıl kız arkadaşımla Özdere’de tatile gitmiştim. Çok beğendim. Sakin ve huzurlu, kalabalık yerleri sevmiyoruz. çeşme çok pahalı ve kalabalık. Özdere, Kuşadası’na da yakın Selçuk’a da.

   • Özdere tarafları kamp yapmak için de çok güzel yerler. Sukunet, temiz hava, gürültüsüz bir yaşam isteyenler için ideal. Sahiller kalabalık olmayınca deniz de temiz kalıyor tabi. Fiyatlar da öyle 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın