İzmir tatil yerleri, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri bir arada barındırıyor. İzmir, doğası, ören yerleri, müzik ve yemek kültürü, tarihi merkezleri ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, kültür turizminde öne çıkan kentlerden biri. İzmir’in hem kent merkezinde, hem ilçelerindeki geniş tarihi ve kültürel birikimi, yerel halkı ve doğal güzellikleri, kenti Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor.

İzmir Tatil Yerleri

Özdere

İzmir tatil yerleri

Ege’nin cennet köşesi Özdere, İon uygarlığının Efes’ten başlayan ve Teos’a kadar uzanan Ege sahil çizgisi üzerinde yer alıyor. İzmir’in Menderes ilçesine bağlı olan bu şirin kasabanın batısında Selçuk, doğusunda Gümüldür, kuzeyinde ise Menderes ile sınırı bulunuyor. Yaklaşık 40 kilometrelik sahil şeridi ve mavi bayraklı plajlarıyla her yaz yüz binler üzerinde tatilciyi ağırlıyor. Sakin ve huzurlu atmosferi ve yemyeşil doğasıyla İzmir tatil beldeleri arasında hareketlilikten uzakta dinginlik arayanların adresi.

Pırıl pırıl ve tertemiz denizi, kumu, sahili, koyları, güneşi, ormanı, havası ve keyifli yaz geceleriyle Özdere, deniz tatili sevenlerin gözdesi. Çevresindeki diğer tarihi ve turistik yerlere ulaşımın çok rahat olduğu Özdere, İzmir merkeze 70, Efes’e 32, Kuşadası’na 40, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na ise 45 km uzaklıkta. Temiz denizin ve koyların tadını çıkarıp doğanın tüm güzelliğiyle yaşandığı İzmir tatil yerleri arasında bulunuyor.

Seferihisar

Seferihisar-sigacik-izmir-tatil

3000 yıllık bir geçmişe sahip Seferihisar, İonyalılara da ev sahipliği yapmış. Ege Denizine uzanan Urla Yarımadası’nın güney bölümünde yer alan Seferihisar’ın batı kıyısını, yarımadaya güneyden sokulan Sığacık Körfezi‘nin doğusu; güney kıyısını ise Kuşadası Körfezi’nin kuzeyi oluşturuyor.

Doğal sit alanlarının çok olmasından dolayı geçmişten günümüze kadar bozulmadan gelen Seferihisar, Teos ve Akkum Plajları‘nın bulunduğu alanda kurulan pek çok turistik tesisle ziyaretçilerini ağırlıyor. Teos Ormanı’nda bulunan orman içi dinlenme yeri ise İzmir’in ve Seferihisar’ın başlıca ve en değerli mesire yeri.

Dünyanın en iyi sörf alanlarından biri olan ilçe, maviyle yeşilin iç içe geçtiği ender yerlerden. İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow yani Sakin Şehir kavramı, dünyada hızla yayılmaya başladı. Baş döndüren kalabalıklardan kaçarak doğaya sığınmak isteyenlerin vazgeçilmezi olan Cittaslow ağına Türkiye’den dahil olan ilk şehir unvanını taşıyan Seferihisar, birbirinin aynı şehirlerden kendini özenle ayırıyor.

Bergama

Izmir-Tatil-Yerleri

Selçuk gibi Bergama da zengin tarihi ve arkeolojik değere sahip İzmir ilçelerinden biri. Antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden olan Bergama, aynı zamanda dönemin ünlü hekimlerinin yetiştiği bir tıp okulu ve dünyanın ilk psikiyatri hastanesinin olduğu yer.

8.500 yıllık tarihi geçmişi olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Bergama Antik Kenti’nde yer alan Asklepion asırlar önce çamur banyoları, müzik, su ve SPA terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler gibi günümüzde oldukça popüler olan yöntemlerle hastalara şifa dağıtıyormuş. Bugünse Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Bergama, dağ ve yaylaları ile de doğa tutkunlarının ve doğa tatili tercih edenlerin bir numaralı adresi. Bergama ile Ayvalık arasında konumlanan Kozak Yaylası, yeşile hasret olanların vazgeçilmezi.

Selçuk

Ephesus Selcuk

İzmir’in güneyinde yer alan Selçuk, yalnızca Türkiye’nin değil dünyaca ünlü arkeolojik öneme sahip. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı bu ilçe sınırlarında yer alıyormuş.

Antik Çağın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Selçuk, adeta açık hava müzesi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Efes Antik Kenti dışında, Meryem Ana Evi ve Kilisesi, St. Jean Kilisesi ve Mezarı, İsa Bey Camii, Yedi Uyuyanlar, Bizans Su Kemerleri ve Pollio Su kemeri ile çok sayıda tarihi değerlere ev sahipliği yapıyor.

İzmir gezilecek yerler listesinin başında gelen Efes, tarihi öneminin dışında ilçe sınırları içerisinde yer alan Pamucak Plajı, Ege’nin en güzel denizi ve kumsalına sahip. Selçuk merkeze 7 km mesafede olan Pamucak Plajı, 6 km’lik kumsalıyla bölgenin en geniş ve en çok turist çeken kumsalı. doğa, tarih ve deniz tatilinin iç içe olduğu Selçuk, aynı zamanda ünlü Şirince Köyü yine yöresel bir atmosfer olarak görülecek yerler arasında yer alıyor.

Konaklama önerisi: Şirince Nişanyan Evleri

Urla

Urla-izmir-gezilecek-yerler

İzmir’e en yakın tatil yerleri arasında yer alan Urla, İzmirlilerin tatil için en çok halk tercih edilen yerlerin de başında geliyor. Urla aynı zamanda Ege Denizi’nin bilinen en eski limanı olan Liman Tepe’ye de ev sahipliği yapıyor. İzmir merkeze yalnızca 35 km uzaklıkta bulunan Urla, şehirden kaçmak için de en iyi rotalardan biri.

Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun olan ilçenin kuzey ve güneyi Ege Denizi ile çevrili. İrili ufaklı koyları, 12 yarımadası ile tabiatın tüm cömertliği ile süslediği Urla, İzmir’in en özel tatil yerleri arasında. Denizin ve tarihin, zeytin ağaçları ile dolup taşan doğayla iç içe olduğu Urla’da sahip olduğu ılıman iklimi sayesinde her mevsim tercih edilen tatil rotalarından biri. Urla hafta sonu kahvaltıları ve leziz katmeri ile damak tadına düşkün olanların tercih ettiği yerlerden. Aynı zamanda sağlıklı Ege mutfağı ve leziz Ege otları Urla’yı değerli yapan özelliklerden.

Foça

Foca-izmir-tatil-yerleri

İzmir’in kuzeyinde yer alan Foça, son derece temiz, berrak denizi ve plajlarıyla bozulmadan kalan en önemli İzmir ilçesi. Bol oksijenli havası, yeşil doğası, irili ufaklı enfes koyları ile Foça, İzmir tatil yerleri arasında ilk sıralarda. Foça Türk Rivierasi olarak bilinen Mersin, Antalya’dan başlayıp İzmir’e kadar uzanan bölge içerisinde yer alıyor.

Mavi turlarla her yaz çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlayan Foça, soyu tükenme tehlikesi altına olan Akdeniz Fokunun yaşam alanlarından biri. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak kurulduğunda, bu bölgede yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış ve bu sözcük günümüze Foça olarak gelmiş. Eski taş evlerin yan yana sıralandığı Foça sahilinde damla sakızlı dondurmanın tadına bakmayı unutmayın.

Konaklama önerisi: Bülbül Yuvası Butik Otel

Çeşme

Çeşme, İzmir
Çeşme, İzmir’in en çok turist alan ilçelerinden birisi

İzmir tatil yerleri denince ilk akla gelen destinasyonu elbette Çeşme! Deniz, güneş, kum, termal, sağlık, sörf, kültür ve tarih turizmi açısından Türkiye’nin en popüler tatil beldesi olan Çeşme, Bodrum’la birlikte ünlülerin de bir numaralı tatil mekanı.

Son yıllarda yaz sezonun gözde mekanlarından biri haline gelen çeşme, otelleri, yazlık evleri, pansiyonları ile tatil için çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Yerel mimari bozulmadan restore edilen evlerin yer aldığı küçük bir tatil kasabası olan Çeşme’de otantik atmosferin korunuyor oluşu ile de ayrıca dikkat çekiyor. Deniz, güneş, kumsal sevenler için adeta bir cennet!

Dikili

Dikili-Izmir
Dikili Halk Plajı

İzmir’in el değmemiş, bakir kalmayı başaran tatil yerlerinden Dikili, şehrin kuzeyinde Ayvalık’la komşu. Birbirinden güzel koyları, kumsalları, tarihi değerleriyle Dikili, son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan ilçeler arasında.

Pitane Antik Kenti’nin kalıntıları, Bademli’nin nefis koyları, Çandarlı Kalesi, Aşıklar Şelalesi olarak da ünlenen Nebiler Şelalesi, Deliklitaş Köyü ve merkezdeki mavi bayraklı plajlar Dikili denildiğinde ilk akla gelen yerler arasında. Sakin, sessiz, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için doğru adres Dikili.

Alaçatı

Alacati-Izmir
Alaçatı sokakları

Türkiye’de yaz tatili denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birine dönüşen Alaçatı, Çeşme’nin bir mahallesi konumunda. İzmir’in batısında, şehir merkezine 1 saatlik uzaklıkta olan Alaçatı, begonvillerin süslediği rengarenk sokakları, etkileyici taş butik evleri, konsept mekanları, leziz yemekleri ile her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Dünyanın en iyi doğal sörf alanlarından birine sahip olan Alaçatı, aynı zamanda çok sayıda beach club’a da yakın bir noktada. Hareketli gece yaşantısı, birbirinden güzel restoran ve meyhaneleriyle Alaçatı ziyaretçileri tatil ile ilgili tüm beklentilerini karşılayabiliyor. Meşhur Çeşme kumrusu, deniz ürünleri, zeytinyağlı Ege otları ve mezeleri ile damla sakızlı dondurma Alaçatı’nın vazgeçilmezi.

Gümüldür

Gumuldur-Izmirİzmir’in güneyinde Menderes ilçesinin sahil kesimini oluşturan Gümüldür, mavi bayraklı plajları, yeşille mavinin buluştuğu birbirinden güzel kıyıları, tarihi ve turistik çekim merkezleriyle ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

MÖ 6. yüzyıla uzanan tarihi ile Klaros Antik Kenti, Ahmetbey Plajı, Denizpınarı Ormaniçi Dinlenme Tesisleri, Orman Kampı ve Yunan adası Sisam (Samos) manzaralı el değmemiş sahiller Gümüldür’de uğranabilecek noktalardan. Hareketli gece yaşamı yerine daha sakin ve doğayla baş başa bir tatil isteyenler Gümüldür’ü tercih ediyor.

Her biri İzmir’e en fazla 1-2 saat uzaklıkta yer alan İzmir’in turistik yerleri, müzeleri, antik şehirleri, yöresel pazar yerleri, şifalı termal otelleri, tatil köyleri, enfes Ege mutfağı ve uygun tatil imkanları ile gördüğü ilgiyi sonuna kadar hak ediyor. İzmir’de çocukla gezilecek yer arayışında olanlar için de bolca alternatif mevcut.

20 YORUMLAR

 1. İzmir’in merkezi değil de kıyıları güzel. Merkez artık nefes alamıyor, her yer bina ve köy gibi sanki.

 2. Mordoğan, Balikliova oralari da gormek lazim. Özellikle Mordogan’i henuz insan eli degmeden guzelliklerini kesfetmek lazim.

 3. Kadifekale, Ödemiş’in Birgi köyü, Şirince, Alaçatı, Foça… İzmir merkezde görülecek yerler az, ama çevresini gezmeye ömür yetmez.

  • Sonbahar geldi ve havalar biraz daha serinledi. İzmir için güzel mevsim Eylül’den sonra başlıyor. Kalabalık da azalıyor.

 4. Bu yıl ilk defa ben de Çeşme erken rezervasyon otellerinden birinden rezervasyonumu yaptım. Çeşme’ye geliyorum tekrar haziran ayına. Eşimin tercihi bu yıl Bodrum’du ama ben yine Çeşme olsun diye onu ikna ettim. Fiyatlar çok iyi oldu. Bu erken rezervasyon işi için Kültür bakanlığına ne kadar teşekkür etsek azdır. iyi reklamını yaptılar, oteller de güzel fiyatlar koydu. Umarım iş yerinden de sorun çıkmaz da keyfime göre tatilimi yaparım.

 5. Her zaman ki gibi çok güzel anlatmışsın. Bir gün temelli yerleşmek istediğim ilk yer İzmir.

  • Bence de, O yüzden ben de buradayım 🙂

   İzmir, her şeyden önce güzel bir iklime sahip. Tarih boyunca bir çok medeniyetin yerleşim yeri olması onu özel kılıyor. Milletlerin bir bildiği vardı sanırım 🙂

   Şehir merkezi için yapılması gereken çok şey var. Şehir merkezi ben çok da cezb etmiyor. Ama özellikle denize kıyısı olan ilçelerin hepsi şahane.

 6. Mordoğan benim tatil için sevdiğim yerlerden birisi. İstanbul’dan memlekete (Ödemiş) geldiğimde birkaç günlüğüne de Mordoğan’da tatile gitmeyi seviyorum Temiz havası ve sakin doğası ile çok güzel.

  Doğası çok güzel, yemyeşil, deniz manzarası da harika. En güzeli ise İstanbul’daki gibi insanı yoran kalabalık yok. Hayat sanki yavaş akıyor orada. Bu güzel. Her fırsatım olunca gitmeye çalıştığım bir yer. Bu da benim tavsiyem olsun 🙂

 7. İzmir’de yaşayanlar gerçekten çok şanslılar. Çeşme, Foça, Urla hepsine ulaşım son derece kolay. Düşünsenize yazın cuma günü işten çıkın 1 saat sonra Çeşme’desiniz. Cumartesi, pazar denize girin akşama geri dönün. Sadece denize girmek için değil yılın dört mevsimi hafta sonu gezileri için mükemmel imkanlar var.

 8. Yurtdışına gitmediğimde tercihimi Çeşme’den yana kullanıyorum. Ilıca ve Alaçatı’yı çok seviyorum.

 9. Güzel memleketimin her bir köşesi güzel. Çeşme’de doğdum büyüdüm, elbette favorim Çeşme.
  Foça’nın o dokusu hoşuma gidiyor. Sakin bir kasaba, yaz ayları biraz kalabalık ama sonrasında tam kafa dinleme yeri.

  • Çeşme sanırım neredeyse sadece yazlık evler ve eğlence ile anılıyor. Oysa 12 ay süren bir turizm projesiyle her zaman canlı kalabilecek bir hazine Çeşme.

 10. Benim favorim her zamanki gibi Alaçatı ve Çeşme. Deniz, kumsal, gece hayatı, iyi oteller, güzel doğa ve iyi yemek… ne arasan var.

  • Ben geçen yıl kız arkadaşımla Özdere’de tatile gitmiştim. Çok beğendim. Sakin ve huzurlu, kalabalık yerleri sevmiyoruz. çeşme çok pahalı ve kalabalık. Özdere, Kuşadası’na da yakın Selçuk’a da.

   • Özdere tarafları kamp yapmak için de çok güzel yerler. Sukunet, temiz hava, gürültüsüz bir yaşam isteyenler için ideal. Sahiller kalabalık olmayınca deniz de temiz kalıyor tabi. Fiyatlar da öyle 🙂

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın