Dünyada seyahat eden kişi sayısının artmasıyla birlikte seyahat beklentileri, alışkanlıkları ve seyahate ilişkin tercihler değişiyor. Seyahat tasarımı hizmeti veren Jabiroo, 2016 yılında seyahat tasarımı alan ya da tercihlerini paylaşan kullanıcıların bilgilerini derledi.

İstatistikler gösteriyor ki Seyahat Tasarımı satın alanların %68’ini kadınlar; %32’sini ise erkekler oluşturuyor. Jabiroo’nun ilk yılında da benzer bir oranın olması, kadın kullanıcıların seyahatin keyifli geçmesinde erkek kullanıcılardan daha hassas davrandığını bize düşündürüyor.

Seyahat-RaporuJabiroo ile seyahat edenlerin %83’ü ziyaret edecekleri ülkeye ilk gidişleri olduğunu belirtiyor. Bu da seyahat severlerin ilk kez gittikleri bir destinasyon için uzman tavsiyesine önem verdiklerine işaret ediyor. Seyahat tasarımı satın alanların %86’sının İngilizce diline hâkim olduğunu belirtirken, seyahat tasarım bilgi formu dolduranların %95’i en az bir yabancı dil bildiğini söylüyor.

Jabiroo ile Seyahat Edenlerin Tercihleri

1. Bütçe

Jabiroo profilinde olan gezginler bütçelerine sadık kalmak istiyor ve belirli bir bütçeyi göz önüne alarak seyahatlerini tasarlıyorlar. Gezginlerin %51’i ufak kaçamaklar olsa da bütçelerine sadık kalmak isterken %40’lık bir kesim seyahat ederken bütçesini kuruş kuruş hesaplamadığını ve son derece esnek olduğunu belirtiyor. Az bir oran olsa da %9’luk kesim ise belirlediği bütçeden asla şaşmak istemediği söylüyor.

2. Seyahat Amacı

Bilgi formlarına verilen cevaplara göre Jabiroo ile seyahat edenlerin %69’u şehir ve kültür gezileri için seyahate gittiklerini dile getirirken, %33’lük bir kesim ise damak zevkine düşkün olduklarını ve gurme gezileri tercih ettiklerini belirtiyor. Profilin %28’ini ise deniz-kum-güneş tatili arzulayanlar oluşturuyor.

3. Restoran Tercihleri

Seyahat ederken yeme-içme tercihi konusunda da farklılıklar oluşuyor. Seyahat ettikleri destinasyonların kültürünü yakından tanımak adına lokal lezzetleri tercih edenler profilin %62’sini oluştururken; %29’luk kesim İtalyan mutfağından vazgeçmiyor.

4. Kaç günlük seyahat tasarımı tercih ediliyor?

Jabiroo ile seyahat edenlerin birçoğu kısa tatiller yaratarak yeni yerler görme eğiliminde. Seyahat severlerin %55’i 3-4 Günlük Seyahat Tasarımı satın alırken %23’ü 5-6 Günlük Seyahat Tasarımı; %22’si ise 7-8 Günlük Seyahat Tasarımı alarak seyahate çıkıyor.

5. Seyahat destinasyon tercihleri

İstatistiklere göre Jabiroo ile seyahat edenlerin ,8’i ülke olarak Yunanistan’ı tercih ediyor. Bunu ,4 ile İtalya takip ederken üçüncü sırayı 7,3 ile yurtiçi alıyor. Dördüncü sırada %5 oranıyla Fransa alırken hemen ardından %4,9 oranıyla İspanya geliyor. Lüks seyahat kategorisinde ise Türklerin tercih ettiği ilk 5 destinasyon ise sırasıyla Seyşeller, Japonya, Maldivler, Küba ve Endonezya. Seyahat tasarımı ne zaman alınıyor? Her ne kadar “Türkler son dakikacıdır” gibi bir algı olsa da seyahat severlerin profili incelendiğinde seyahat edenlerin %28’i seyahat tasarımını seyahat tarihinin 2 ay öncesinden satın alıyor. %22’lik kesim 1-2 ay kala satın alımını yaparken diğer %22’si 2-4 hafta kala yapıyor.

6. Seyahatte gezme alışkanlığı nedir?

Jabiroo ile seyahat edenlerin %59’u çıktıkları seyahatte tek bir şehri gezmek ve tanımak isterken %41’i ise birden fazla şehir ve bölge gezmeyi tercih ediyor.

7. Seyahate kiminle gidiliyor?

Jabiroo Seyahat Tasarımı alanların %38’i eşi ile baş başa tatile çıkıyor. Profilin %33’ü bir kesim ise ailesiyle seyahate gideceğinizi belirtirken %29’u ise arkadaş grubuyla seyahate gitmeyi tercih ediyor.

Jabiroo-Seyahat-Raporu

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın