Büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Erzurum ve Artvin boyunca 51,550 hektarlık geniş bir alanı kaplıyor. Fırtına Deresi ile Hemşin Deresi arasındaki Kaçkar Dağları’nda, muhteşem bir doğa sunan coğrafya Türkiye’nin en etkileyici milli parkları arasında.

Doğu Karadeniz’in yemyeşil, sık ormanları, hırçın dereleri, geniş ve sarp vadileri ile yüksek tepelerinden oluşan milli park 1994 yılından bu yana resmen koruma altında. Kaçkar Dağları 4,000 metreye yaklaşan zirvesi ile Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı unvanını taşıyor.

Kackar-Daglari-Milli-Parki

Türkiye’nin en çok yağış alan bölümü olması nedeniyle milli park boyunca olağanüstü zengin bir flora, gür akan akarsular ve canlı varlığı görülüyor.

Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi gibi akarsu büyüklüğündeki dereler tarafından çevrelenen milli parkta ayı, kurt, çakal, tilki, karaca, yaban domuzu, sansar, tavşan, kakım, gelincik gibi memeliler, yırtıcı ve ötücü kuşlar, yaban horozu bulunuyor. Ayrıca Fırtına Deresi’nde deniz alası (alabalık) görülüyor.

Ülkemizde buzul etkisinin görüldüğü ender yerler arasında bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda buzullarla birlikte; buzul gölleri, buzul vadileri, sirkler ve morenler bulunuyor. Kaçkar Dağları’nda 100’e yakın buzul gölü varlığı tespit edilmiş.

Kackar-Dagi-Milli-Parki

Son yıllarda ilginin giderek arttığı, yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği aydar Yaylası da milli park sınırları içerisinde. Milli parkın neredeyse en yoğun ziyaretçi çekim merkezi durumuna gelen Ayder Yaylası, Türkiye’nin en eski kaplıcalarına sahip. Çat Deresi Vadisi’ndeki Zilkale Harabeleri kültürel değeri ile ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Zirve yürüyüşü, zirve tırmanışı, doğa fotorğafçılığı, ekoturizm, yaylacılık, kamping, flora ve fauna inceleme, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler milli park ziyaretçileri tarafından tercih ediliyor.

Ayder-Yaylasi-Kackar
Ayder Yaylası

Kaçkar Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Kaçkar Dağları Milli Parkı’na Karadeniz bölünmüş Sahil Yolu’nu kullanarak Çamlıhemşin üzerinden ulaşılıyor. Çamlıhemşin-Rize arası 62 km. Ayder-Çamlıhemşin arası ise 17 km. Milli Parkın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin Karayolu’nu kullanarak Yusufeli ilçesi, Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü geçilerek ulaşmak mümkün. En yakın havalimanı Trabzon ve Erzurum’da.

Bozulmamış doğası ve yemyeşil yapısıyla Türkiye’nin Doğu Karadeniz’deki cennet köşelerinden, Kaçkar Dağları Milli Parkı doğa severler için en iyi rotalar arasında. Özellikle hava sıcaklığının arttığı dönemlerde serin bir tatil için ideal bir nokta olan milli park, yılın her dönemi ziyaret ediliyor.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın