Kayıp bagaj, uçakla yolculuk yapanların en büyük korkularından birisi. Dünya genelinde her yıl  yaklaşık 33 milyon bagaj kayboluyor.

Dünya genelindeki uçak yolcularına oranlandığında, her 70 yolcudan birinin bagaj bandında valiz ya da çantasını bulamadığı ortaya çıkıyor.

Trakdot sayesinde artık bagajınız her neredeyse elinizle koymuş gibi bulmak mümkün.

Telefon büyüklüğündeki Trakdot bavulunuzun o anda tam olarak nerede olduğunu öğrenebilmeniz için tasarlanmış bir mini GPS vericisi. Bu yıl CES fuarında görücüye çıkan, GlobaTrac LLC’nin bir ürünü olan Trakdot ile artık dünyanın neresinde olursa olsun bagajlarınızın yerini herhangi bir mobil cihazdan tespit edilebilecek.

Trakdot bavulunuzun içerisine konuyor ve  uçuş öncesinde kendini kapatıyor. Uçağınız havaalanına indikten sonra yeniden açılıyor ve bavulunuzun yer bilgisini kısa mesaj ya da e-posta ile size iletiyor. Böylece, bir talihsizlik sonucu kaybolan ve sizden kilometrelerce uzakta bile olsalar, eşyalarınıza sahip çıkabiliyorsunuz.

Trakdot-Valiz-GPS

Trakdot aktarma yaparak seyahat edenler için biçilmiş kaftan, her aktarma yaptığınızda bagajınızın sizinle birlikte gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.  Trakdot bir iskambil destesi büyüklüğünde ve iki AA pil ile çalışıyor böylelikle hem uzun bir süre çalışabiliyor hem de her çantaya rahatlıkla sığabiliyor.

Kullanıcılar cihazlarını Trakdot’un web sitesine kayıt ettikleri zaman tek yapmaları gereken cihazı çantalarına atmak ve SMS veya mail yoluyla yer bildirim verilerini almak. Bir cihaz birden fazla telefona entegre edilebiliyor ve tam tersi olarak bir telefon birden fazla cihaza da entegre edilebiliyor.

Kullanıcılar bagajlarının yerini Trakdot web sitesinden veya ücretsiz bir uygulama ile de öğrenebiliyor. Hatta ekstra bir uygulama ile çantalarınız havaalanındaki bagaj alım kısmında size doğru yaklaşırken Trakdot kullanıcısını uyarıyor. Bavulunuzun, sırtçantanızın veya değerli eşyalarınızı koyduğunuz paketlerin içerisine bu cihazı koyduğup eşyanızın nerede olduğunu anlık olarak görebiliyorsunuz.

Nisan ayında öncelikli olarak Amerika Birleşik Devletleri çapında satışa sunulacak Trakdot ’un fiyatı 49.95 ABD doları ve bir seferlik aktivasyon ücreti ise 8.99$ ve yıllık servis ücreti ise 12.99$. Cihaz 2013 Martında piyasaya çıkacak.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın