Mersin‘in Aydıncık ilçesinde bulunan Kelenderis Antik Kenti, günümüzden 6,000 yıl önce denizcilik ve ticarette çok ilerlemiş Fenikelilerden Sandakos tarafından bir liman ve ticaret şehri olarak kurulmuş.

Silifke’ye 80, Anamur’a 52 km uzaklıktaki bu antik kentin kalıntıları, eskiden Gilindire olarak bilinen Aydıncık’ta yer alıyor. Kilikya’nın en eski yerli tanrılarından biri olan Sandon tarafından kurulan kentin ilk halkı Hititlerin akrabası sayılan Luviler.

Kelenderis-Antik-Kenti
Kelenderis Antik Kenti, Mersin

Oldukça köklü bir medeniyete ev sahipliği yapan bu bölgede Hititler, Asurlular, Sisamlılar, Selefkoslar, Mısırlılar, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Ermeniler, Karamanoğulları ve Osmanlı hakimiyetinin izleri görülüyor.

Günümüze çok sayıda kalıntı taşıyamayan antik kentte bulunan en önemli eser, limanın güneyindeki yarımadayı çevreleyen surlar olarak biliniyor. Liman gerisinde tamamen toprak altında bir tiyatro ve Roma çağlarına ait çok sayıda kaya mezarı da görülebilecekler arasında.

Mersin-Kelenderis-Antik-Kenti
Kelenderis Antik Kenti, Mersin

İlk Çağ’da Kilikya Bölgesi’nin en iyi limanlarından birine sahip olan Kelenderis kentinde, ilk kazılar 1986 yılında Konya Selçuk Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş. MÖ 4,000’li yıllar kadar uzanan kalıntılarda, Atinalılar’ın öncülüğünde Persler’e karşı kurulan Attik Delos Deniz Birliği’nin en doğudaki üyesinin Kelenderis olduğu ortaya çıkarılmış.

Kazılar sırasında keşfedilen zengin mezarların hem batı hem de doğu arasında geçiş izleri taşıdığı, ticaretle zenginleşen kentte yaşayanların refah seviyesinin yüksek olduğu belirlenmiş. Orta Çağ’da, önce Bizans, daha sonra da Selçuklu egemenliğine giren Kelenderis, Osmanlılar döneminden 20. yy başlarına kadar, Anadolu ile Kıbrıs arasındaki deniz ulaşımında önemli bir liman olma özelliğini sürdürmüş.

Kelenderis-Antik-Kenti-Mersin
Kelenderis Antik Kenti, Mersin

Kelenderis ismi zaman içerisinde değişerek Kalendria, Kelendri, Gelendir, Gilindir derken Gilindire’ye dönüşmüş. 1920’lere kadar önemli sayıda Rum nüfusun yaşadığı bölgede, bu nüfus zamanla Yunanistan’a göç etmiş.

Mersin gezilecek yerler arasında bulunan Kelenderis Antik Kenti, bölgenin tarihine ışık tutan noktalarından. Medeniyetlerin buluşma noktası olan topraklarda yerleşen tüm toplulukların izlerini taşıyan Kelenderis, tarihe ve kültüre merakı olan seyahat severlerin ilgisini çekiyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın