Adanın yarısı AB’nin bir parçası olmasına rağmen coğrafik ve kültürel olarak çok çeşitliliğe sahiptir. İngiliz, Batılı ve Osmanlı kültürlerinin görüldüğü Pafos, Agia, Nappa ve Limasol gibi turistik bölgelere sahip olan Kıbrıs tam anlamıyla Suriye, Türkiye, Yunanistan ve Lübnan ortasında kalmış bir yer görünümünde.

Ancak çoğu kişinin buraya gelme sebebi küçük ve renkli kasabaları keşfetmek ve muhteşem ada manzaraları görmek. Ve tabiki altın Kurpaşa yarımadasının altın kumlarında kaybolmak.

Fakat yine de belki Kıbrıs ile ilgili belki de pek bilmediğiniz birkaç şey var:

1. Kıbrıs’ın eşsiz konumu

Kibris-HaritasiKıbrıs, Suriye, Lübnan ve İsrail gibi birden fazla Orta Doğu ülkesinin ortasında bulunuyor.

Ancak en yakın sınırı Güney’de Türkiye ile.

Bu eşsiz konumu Kıbrısı birçok diplomatik işler için tarafsız bir bölge olarak tarihde çokça yer edinmiştir.

2-Kıbrıs: Bölünmüş bir ada

Kibris-PlajKıbrıs adası ikiye ayrılmıştır. Kuzey bölümüne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denir ve sadece Türkiye tarafından tanınmaktadır.

Güney tarafı ise Yunanistan’ın bir parçası olmasa da Yunan Kıbrısı yada Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti olarak bilinir.

Kıbrıs’ın tümü AB ülkesi olmasına rağmen kuzey kısmı Türkiye tarafından yönetilmektedir.

3-Bölünmüş başkent

Cyprus-flagSadece ada değil başkent Nicosia’da “Yeşil sınır” ile aynı bir zamanlar Berlin’in Almanya’yı ikiye böldüğü gibi arada bulunmaktadır.

Tabiki sınırlar arası geçiş kontrollü olarak sağlanmaktadır ama elinizde gerekli belgeler olduğu sürece hiçbir problem çıkmamaktadır.

4-Kıbrıs’ın resmi dili

Cyprus-passport-stampKıbrıs’da Yunanca, Türkçe ve İngilizce’nin karışmış olduğunu bolca duyacaksınız. 1878-1960 yılları arasında İngiliz sömürgesinde yaşadığından yerli halkın çoğun İngilizce konuşabilmektedir ve halen az sayıda da olsa İngiliz askeri kampları bulunuyor.

Ekonomik Kıbrıs turları, Kıbrıs otelleri, uçak dahil Kıbrıs paket turları ve otel fırsatları en avantajlı ve en çeşitli fiyat seçenekleriyle Jolly Tur’da!

5-Kıbrıs’da Din

Paphos-church-KibrisKıbrıs, çok inançlı, çok kültürlü ve çok dilli bir yer. Adanın %78’i Ortodoks, %18’i Müslümandır.

Geriye kalan %4 lük kısım da Maronit yada Ermeni Apostol’una inanalardan oluşuyor.

 

6-Paskalya Bayramı

Easter-CyprusPaskalya en bilinen bayram ve neredeyse %80’lik kısım Yunan Ortodoksu.

Yılın bu zamanlarında bayram bitene kadar her yer kapalı olur.

 

 

7-Kilise Turları

Church-cyprusBizans dönemine ait birçok bina halen kutsal kabul ediliyor ve o binayı bir gardiyanın koruduğuna inanılıyor.

Buna saygıdan dolayı turistlerin bu tarz kutsal binalara girerken kolları ve bacakları öretecek şekilde uzun giysiler giymeleri ve kilisenin kutsal saydığı şeylere arkalarını dönmemeleri gerekiyor. Ayrıca kiliseye yapılacak ufak bir bağış da hoş karşılanacaktır.

 

8-Kıbrıs Halen Erkekler Tarafından Domine Ediliyor

Cyprus-marketAtaerkillik halen Kıbrıs’ın ana özelliklerinden biri. Bu ataerkil toplumda erkekler aile reisi ve tüm en önemli işler onlar tarafından yapılır.

Kadın hakları ve toplumdaki yerleri ise batı dünyasının oldukça uzağında.

2 YORUMLAR

  1. Kıbrıslıların aksanları biraz faklıdır. Nasılsın sorusun yerine daha çom napaan şeklinde sorarlar mesela. “mi” soru ekininin yerine vurgu ile soru sormayı tercih ederler. Mesela ”İstanbullu nabacayn be kıprıs’ta? pasportnan geldiğğn ama merak etme damga vurmayacağm” 🙂

  2. Memleketim Kıbrıs, her mevsim güzeldir. baharda daha da güzeldir. Bir eşi daha yok. Doksanlı yıllarda daha da güzeldi.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın