Kıbrıs, yurtdışı tatili için en kolay, en yakın ve cazip turistik adalardan birisi. Akdeniz güneşi altında parıldayan tertemiz suları ve sakin upuzun kumsallarıyla deniz, kum, güneş ve gece hayatı için çok şey vadediyor. Geçmiş uygarlıkların zenginlikleriyle dolu tarihiyle de ilgi çekici bir yer. Doğal güzellikleri ve Akdeniz mutfağının lezzetleriyle de baştan çıkarıcı bir tatil yeri.

Her yıl Kıbrıs’ı yaklaşık 2 milyon turist ziyaret ediyor. Güneşin tadına doyulmayan sahilleri, nefis yemekleri ve olağanüstü günbatımlarına rağmen yine de güvenlik, kültürel ve tarihi ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor.

Kıbrıs hakkında bilmeniz gereken 10 şey

1. Kıbrıs Afrodit’in doğum yeridir

Aphrodite-cyprusEvet, Kıbrıs mitolojik güzel Afrodit’in yani Yunan aşk ve tutkunun tanrıçası doğum yeri. Afrodit tanrıçalık mertebesine yükselmeden önce batı Kıbrıs’ın başkenti Paphos’un yanındaki bir adada doğup büyümüş.

M.Ö 4. yy’a dayanan Krallar Türbesi’nin bir kısmı da burada bulunuyor. Ayrıca Roma dönemine ait birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

2. Ataerkil toplum

Kibris-hakkindaÖzellikle kadınların unutmaması gereken şey, Kıbrıs ve orda yaşayanlar sadece inançlarına çok bağlıdır ve çoğu Müslümandır. Erkekler hem sosyal hem politik konumlarda en güçlü konumdadırlar.

Mesela, dini görevlerde sadece erkekler yer alabilir (hem Müslümanlık hem Hristiyanlıkta) ve politik seçimlerde yine sadece erkekler yer alabilir. Kadınlar genelde daha düşük statülerde çalışır ve genellikle ev işlerinden sorumludurlar. Son 10 yıla kadar evlilikler bile halen görücü usulü yapılıyordu.

3. Kıbrıs para birimi

Kibris-Para-BirimiKuzey Kıbrıs  Türk Lirası kullanıyor. 1 Ocak 2008 itibariyle Güney Kıbrıs’ın resmi para birimi Euro oldu.

Hemen hemen tüm bankalar yaygın olarak kullanılan tüm para birimlerini çevirebiliyor.

 

4. Kıbrıs vize

Kibris-VizesiKuzey Kıbrıs’a turistik giriş için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar. Turist olarak  3 aylık süreyi geçirmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalış tarihinizden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli bir pasaportunuz olması gerekiyor.

Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Meksika, Japonya, İsviçre, Norveç, İsrail, Pakistan, Azerbaycan, Avusturalya ve Yeni Zelanda vatandaşları ülkeye giriş yaparken havalimanında vize alabiliyorlar.  Diğer ülke vatandaşları elçilik veya temsilci ofisleriyle görüşüp vize alabilirler.

Avrupa Birliği üyesi vatandaşlar Güney Kıbrıs’a girişlerinde 3 aylik süreyle vizeye ihtiyaçları yoktur. Diğer ülke vatandaşları içinse; Avrupa Birliğinde vize rejimi Güney Kıbrıs için de geçerlidir. Güney Kıbrıs’a ise pasaport kullanmadan giren bazı ülkeler de mevcut. Norveç, Lihtenştayn, İsviçre ve İzlanda gibi. Bu ülke vatandaşları kimlik kartlarını gösterip giriş yapabiliyorlar.

5. Trafik kuralları

Kibris-tatiliTrafik, İngiltere’de olduğu gibi burada da yolun sol tarafından akar. Kuzey Amerikalı turistlerin kalitesiz yol ve sürüş standartlarından ve çok pis yollardan dolayı fazlasıyla yakındıkları sıkça duyuluyor.

 

 

6. Elektrik Prizleri

Kibris-ElektrikÇevirici mutlaka gerekecektir çünkü Kıbrıs aynı İngiltere’de olduğu gibi 3 girişli 240 voltluk prizleri kullanıyor.

Dolayısıyla her türlü elektrikli cihaz için bir çevirici adaptör gerekecektir.

7. Kıbrıs’ın Politik Durumu

Kuzey-Kibris1974’den beri Kıbrıs, Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmıştır. Ayrılma sebebi de Atina hükümetinin desteklemiş olduğu askeri darbe sırasında Türklerin ayaklanması. Ada’nın Kuzey kısmı çoğunlukla Kıbrıslı Türklere, Güney kısmı ise Kıbrıslı Yunanlara ait.

Sınır çizgisi Morphou’dan Nicosia’ya ve oradan Famagusta’ya kadar gidiyor. Yeşil çizgi adını verdikleri bölge ve Birleşmiş Milletler tarafından tampon bölge olarak belirlenmiştir. Halen Kuzey ve Güney Kıbrıs arasında politik sürtüşme devam ediyor olsa da sınır geçişlerinde bir problem yaşanmıyor.

 

8. İçki Kültürü

Kibris-Yemekİnsanların içinde körkütük sarhoş olmak genel olarak Kıbrıs’ta utanç verici bir durum olarak kabul edilir.

Unutmayın ki Kıbrıs’ın kuzeyi Müslüman, Güneyi de Ortodoks’tur. Adanın uyuşturucu kullanımına toleransı gerçekten sıfır.

 

9. Konuşulan Dil

Kibris-BayrakResmi dil hem Yunanca hem Türkçe. Tahmin edilebileceği gibi Güneyinde Yunanca ve Kuzeyinde Türkçe yaygın olarak konuşuluyor.

Eski bir İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizce de konuşuluyor. Yolda karşınıza çıkacak işaretler genellikle hem İngilizce hem Yunanca ve hem de Türkçe olacaktır.

 

10. Giyim Kuşam

Kibris-GiyimKıbrıs’ın giyim tarzı Avrupalılara çok benziyor. Unutmamanız gereken şey kutsal mekanlara girerken erkeklerin uzun pantolon ve uzun kollu kıyafetler giymesi. Kadınların da uzun etek ve yine kollarını kapatacak şekilde uzun kollu elbiseleri tercih etmesi gerekiyor.

Kıbrıs bozulmamış doğal güzellikleri, eşsiz tarihi zenginlikleri ile Akdeniz’de cennet bir ada. Ada orkideleri, endemik bitkileri, Karpaz Milli Parkı’ndaki yabani eşekleri, uçsuz bucaksız kumsalları, Caretta Caretta’ları ve Chelonia Mydos ile doğa harikalarını sevenler için de ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor

Türk Hava Yolları, Atlasjet ve Pegasus Kıbrıs’a düzenli seferler yapıyor. Kıbrıs tatili önerileri için derlediğimiz bu bilgileri aklınızda tutmanızda fayda var. 9000 yıllık görkemli tarihi ile Kıbrıs sizlere en misafirperver karşılamayı sunuyor.

4 YORUMLAR

 1. Dünyanın neresine yolculuğa giderseniz gidin, ince ya da kalın örgülü hırkalara ihtiyacınız olacak. En sıcak yere bile gitseniz havanın bir anda soğuması ya da yağmurun yağması olasıdır. Hırkaların yanı sıra uzun kollu pamuklu üstlere de seyahat çantanızda yer açabilirsiniz.

  Devamı blog yazımızda sizi bekliyor: https://www.tarz2.com/tatil-stili-tatile-gitmeden-once-neler-yapmali

  facebook.com/tarz2com
  twitter.com/tarz2com
  instagram.com/tarz2com

 2. Güney Kıbrıs’tan bahsedilmiş olsa gerek. KKTC meclis başkanı kadın olan bir ülkedir ve kadınlara toplumda değer ve her türlü özgürlük verilir. Kuzey Kıbrısta insanlar dini inançlara çok bağlı değildir. Gençler İngilizceyi iyi bilse de Kuzey Kıbrısta turistler ve onlarla ilgilenenler dışında herkes Türkçe konuşur. Yol kenarlarındaki tabelalar Türkçedir, büyük yerleşke alanları ve turistik mekanlarda İngilizce yönlendirmeler de mevcuttur. Yunanca yönlendirmeler, işaretler Güney kesimdedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs üzerinden Güney Kıbrısa geçemiyorlar.

 3. Birçok kişi tarafından Kıbrıs, Sevgi Adası olarak kabul edilir. bu efsanevi Afrodit ile de ilgili. Kıbrıs’ta gerçekten romantik bir atmosfer var. balayi çiftlerine tavsiye ederim…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın