Kıbrıs, yurtdışı tatili için en kolay, en yakın ve cazip turistik adalardan birisi. Akdeniz güneşi altında parıldayan tertemiz suları ve sakin upuzun kumsallarıyla deniz, kum, güneş ve gece hayatı için çok şey vadediyor. Geçmiş uygarlıkların zenginlikleriyle dolu tarihiyle de ilgi çekici bir yer. Doğal güzellikleri ve Akdeniz mutfağının lezzetleriyle de baştan çıkarıcı bir tatil yeri.

Her yıl Kıbrıs’ı yaklaşık 2 milyon turist ziyaret ediyor. Güneşin tadına doyulmayan sahilleri, nefis yemekleri ve olağanüstü günbatımlarına rağmen yine de güvenlik, kültürel ve tarihi ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor.

Kıbrıs hakkında bilmeniz gereken 10 şey

1. Kıbrıs Afrodit’in doğum yeridir

Aphrodite-cyprusEvet, Kıbrıs mitolojik güzel Afrodit’in yani Yunan aşk ve tutkunun tanrıçası doğum yeri. Afrodit tanrıçalık mertebesine yükselmeden önce batı Kıbrıs’ın başkenti Paphos’un yanındaki bir adada doğup büyümüş.

M.Ö 4. yy’a dayanan Krallar Türbesi’nin bir kısmı da burada bulunuyor. Ayrıca Roma dönemine ait birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

4 YORUMLAR

 1. Dünyanın neresine yolculuğa giderseniz gidin, ince ya da kalın örgülü hırkalara ihtiyacınız olacak. En sıcak yere bile gitseniz havanın bir anda soğuması ya da yağmurun yağması olasıdır. Hırkaların yanı sıra uzun kollu pamuklu üstlere de seyahat çantanızda yer açabilirsiniz.

  Devamı blog yazımızda sizi bekliyor: https://www.tarz2.com/tatil-stili-tatile-gitmeden-once-neler-yapmali

  facebook.com/tarz2com
  twitter.com/tarz2com
  instagram.com/tarz2com

 2. Güney Kıbrıs’tan bahsedilmiş olsa gerek. KKTC meclis başkanı kadın olan bir ülkedir ve kadınlara toplumda değer ve her türlü özgürlük verilir. Kuzey Kıbrısta insanlar dini inançlara çok bağlı değildir. Gençler İngilizceyi iyi bilse de Kuzey Kıbrısta turistler ve onlarla ilgilenenler dışında herkes Türkçe konuşur. Yol kenarlarındaki tabelalar Türkçedir, büyük yerleşke alanları ve turistik mekanlarda İngilizce yönlendirmeler de mevcuttur. Yunanca yönlendirmeler, işaretler Güney kesimdedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs üzerinden Güney Kıbrısa geçemiyorlar.

 3. Birçok kişi tarafından Kıbrıs, Sevgi Adası olarak kabul edilir. bu efsanevi Afrodit ile de ilgili. Kıbrıs’ta gerçekten romantik bir atmosfer var. balayi çiftlerine tavsiye ederim…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın