Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir, gezilecek çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin yaklaşık 8,500 yılına tanıklık eden şehir, bünyesinde birçok farklı din, dil ve kültür barındırıyor. Sıcak kanlı insanları ve her mevsim başka güzel olan iklimi ile kent, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Şehrin kalbi ve merkez ilçesi Konak’ta gezilecek yerler arasında bulunan Saat Kulesi, Kemeraltı, Agora Ören Yeri, Tarihi Asansör gibi yerler, en güzel duraklardan sadece birkaçı. Zengin tarihi ve kültür mirasıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan bu noktaları sizler için bir araya getirdik.

Konak’ta Görülmesi Gereken Yerler

1. Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
Saat Kulesi tüm zarifliğiyle meydanı süslüyor.

Şehrin sembollerinden olan İzmir Saat Kulesi, 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için yaptırılan yapılardan. Alman mimari özelliği taşıyan kule, dantel gibi görünen taş işçiliğiyle görenlerin beğenisini topluyor. 25 metre uzunluğundaki yapının dört köşesinde bulunan çeşmeler, Saat Kulesi’nin güzelliğine güzellik atıyor. Konak Meydanı’nda Kemeraltı ve Konak Yalı Camii‘nin yanı başında bulunan kule, şehrin buluşma noktalarından biri.

2. Yalı (Konak) Cami

Konak-Yali-Camii
Konak Yalı Camii, zarif süslemeleriyle beğeni topluyor.

Konak Meydanı ile özdeşleşmiş Yalı (Konak) Camii, İzmir’in en zarif yapılarından biri. Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hatun tarafından yaptırılan cami, 18. yy klasik Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan nadide eserlerden. Yapıldığı dönemde deniz kenarında olduğu için “Yalı” ismini alan caminin yanında kurulan medrese, günümüze ulaşmayı başaramayan yapılar arasında. Burası, muhteşem firuze çini süslemeleri ve sekizgen olanıyla görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

3. Salepçioğlu Camii

Konak-Salepcioglu-Camii
Salepçioğlu Camii, merdivenle çıkalan yapısıyla dikkat çekiyor.

Salepçizade Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Salepçioğlu Camii, 1906’dan beri hizmet vermeye devam ediyor. Dış duvarları mermer ve yeşil taşlardan yapılan altı bölümlü camii, büyük bir kubbeye sahip. Büyük bir vakfiyeye sahip bir “vakıf eseri” olan bu zarif camii, yüksek sekizgen kaidesi üzerindeki daire kesitli minaresiyle görenlerin beğenisini kazanıyor.

4. Tarihi Havagazı Fabrikası

Konak-Havagazi-Fabrikasi
Fabrika, şimdilerde sergi ve konser alanı olarak kullanılıyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası, kömür tozlarının yarattığı yığılmayı engellemek amacıyla, Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen binalardan. Yaklaşık 18 bin m2 alana kurulan fabrikanın ürettiği havagazının büyük bir bölümünün şehrin aydınlatılmasında kullanıldığı biliniyor. Yaklaşık 100 yıllık hizmetinden sonra bina, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, orijinal karakteri muhafaza edilerek restore ediliyor. Günümüzde çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan bina, sergiler, konserler ve açık hava sinemasıyla ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor. Fabrika, İzmir Limanı ile Alsancak Stadı arasında konumlanıyor.

5. Kültürpark

Konak-Fuar-Alani
Alan, yıllardır her türlü fuara ev sahipliği yapıyor.

İzmir’in en büyük dinlenme ve eğlence mekanı olan Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı da ağırlayan yer, her yıl kitaptan giyime, sanayi ürünlerinden süs bitkilerine kadar çok sayıda fuar ve sergi ile ziyaretçileri buluşturuyor. Park, bünyesinde yer alan müzeler, sanat merkezleri, galeriler ve lunaparkın yanı sıra 8,000’den fazla ağaç ve birçok farklı bitki türü ile dikkat çekiyor.

9 YORUMLAR

  1. Fotoğraflar gerçekten çok kötü. Konak ilçesinde görülecek 28 yer bulabilmek için de fazlasıyla kasılmış.

  2. Bu yaz Konakdan aklımda kalanlar denizde ölü onlarca fareler, yeşil alanlarda etrafı çöp içinde bırakıp o kirlilkte rahatça oturup etrafı kesen magandalar oldu…

  3. Askerlik hizmetimi Izmir de yaptım
    Fakat bu güzel şehirin imar planı yerleşim bozukluğu ve hâlâ bir istanbul bursa ankara seviyelerine çıkamamış olması beni çok şaşırttı.

    • Şehir merkezi dışına çıkınca tek gördüğün çarpık yerleşim ve gecekondular. Hala sorunları çözemediler.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın