İzmir’in en bilinen yerlerinden olan Konak Meydanı, yüzyıllık tarihiyle kentin en merkezi noktasında bulunuyor. İzmir merkezde gezilecek yerler arasındaki mekan, şehrin simgelerinden biri olan Saat Kulesi‘ni de ağırlıyor.

Konak Vapur İskelesi, Hükümet Konağı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının yer aldığı meydandan, Tarihi Kemeraltı Çarşısı‘na da geçilebiliyor. Konak’ta gezilecek yerler için bu meydanı başlangıç noktası olarak belirlemek gerekiyor.

Konak Meydanı
Konak Meydanı

Konak Meydanı ve çevresi, İzmir’in tarihindeki en önemli olaylara tanıklık eden yerlerin başında geliyor. Kurtuluş günü Hükümet Konağı’na çekilen bayrak, düşman işgalinin sona erdiğinin müjdesini veriyor. Meydanın tam ortasındaki Saat Kulesi günü her saati ilgi çekiyor. Meydanı dantel görünümlü işçiliğiyle bir inci gibi süsleyen kule, görenleri kendine hayran bırakarak fotoğraf karelerine dahil oluyor.

Meydana gelenlerin dikkatini çeken ilk yerlerden bir diğeri ise, Konak Yalı Camii. Saat Kulesi’nin hemen arkasında bulunan cami, 18. yy klasik Osmanlı mimarisi izleri ile kentin en kibar yapıları arasında yer alıyor.

Konak Meydanı
Konak Yalı Camii

Konak’ın bir diğer görülmeye değer yapısıysa, İlk Kurşun Anıtı. Yunan Ordusu’nun kenti işgali sırasında şehit olan gazeteci Hasan Tahsin adına dikilen anıt, 1974’ten bu yana meydanda.

Buranın hemen arkasında İzmirlilerin vazgeçilmez yerlerinden olan Kemeraltı’nın girişi bulunuyor. Kentin en eski alışveriş merkezi olan çarşı, içindeki birbirinden farklı dükkanla turistlerin gözde uğrak noktalarından olmayı başarıyor. Hediyelik eşyadan gelinlikçilere kadar geniş yelpazeye sahip bu yer, Konak’ta en güzel kahve içilecek mekanlara da sahip.

Kemeraltı Çarşısı
Tarihi Kemeraltı Çarşısı girişi

Konak Meydanı aynı zamanda Tarihi Asansör, Konak Pier, Kadifekale ve Agora gibi ilgi çeken yerlere de yakın. İzmir gezilecek yerleri ile ziyaretçilere çok sayıda alternatif sunarken, şehri ziyaret edenler tarihi ve kültürel güzellikleri deneyimliyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın