Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırlarında yer alıyor. 1973 yılında milli park ilan edilen bölge, 36,614 hektar genişliğinde. Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birini oluşturan yarma vadi, Köprü Çayı Bolasan Köyü ile Başkonak arasında bulunuyor.

Milli parkta Köprü Irmağı boyunca ülkemizin en popüler rafting parkuru yer alıyor. Irmak boyunca uzanan yeşil doku çevresinde kamp alanları doğa severlerin ilgisini çekiyor.

Koprucay-VadisiKöprü Irmağı’nın Bolasan Köyü ve Beşkonak arasında yarattığı yarma vadi, 14 km’lik uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvarlarıyla Türkiye’nin en uzun kanyonu özelliğini taşıyor.

Vadi tabanının dağların zirvesine kadar uzanan çam, selvi, sedir, maki ve zengin bitki örtüsü yeşilin farklı tonlarını taşıyor. Uzun yıllar izinsiz avlanma nedeniyle yaban hayvanı türleri oldukça azalmış. Günümüzde geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuk gibi hayvanları görmek mümkün. Ayrıca Köprü Irmağı boyunca alabalık da görülüyor.

Koprulu-Kanyon-Milli-ParkiDoğal güzelliklerin yanında kültürel ve arkeolojik zenginlikler de milli parkın değerlerini oluşturuyor. MÖ 5. yüzyıla uzanan Selge Antik Kenti‘nin tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıç, su kemeri ve taş kaplamalı tarihi yol milli parkta görülebilecekler arasında.

Koprulu-Kanyon-AntalyaMilli park içerisinde bulunan tesisler yeme-içme ihtiyacını karşılıyor. Basit kamp yapılabilecek alanlarda çadır kurma imkanı var. Ayrıca Beşkonak ve Karabük köylerindeki bungalovlarda konaklama yapılabiliyor. Yatak sayısının yetersiz olması nedeniyle milli park daha çok günübirlik olarak ziyaret ediliyor. Manavgat, Side, Belek gibi turizm merkezleri konaklama için tercih edilebilir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Nerede

Köprülü Kanyon Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya-Manavgat Karayolu’nun 49. km’sinden ayrılan asfalt bir yolla ulaşılıyor. Akdeniz sahilinden ayrılan bu yol Taşağıl üzerinden Başkonak’a ulaşıyor. Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya’ya 85 km, İzmir‘e 531 km, Ankara’ya 550 km, İstanbul’a ise 741 km uzaklıkta.

Türkiye’nin en heyecan verici rafting parkurlarından birine sahip olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, doğayla baş başa, muhteşem manzaralar sunuyor ziyaretçilerine.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın