Eğirdir Gölü’nün güneyinde yer alan Kovada Gölü, iki gölün arasındaki dar bölgenin alüvyonlarla dolması sonucunda oluşmuş. Akdeniz Bölgesi’nde Isparta‘nın Sütçüler ilçesi sınırlarındaki Kovada Gölü Milli Parkı, yemyeşil bitki örtüsü ve doğaya hayat veren sulak alanlarıyla ülkemizin en etkileyici yerlerinden.

Yüzölçümü 6,534 hektar olan milli park, 1970 yılından bu yana koruma altında. En derin yerin 7 metreye kadar ulaştığı göl ve milli park çevresinde tarihi ve arkeolojik değeri yüksek antik kentler bulunuyor. Yazılı Kanyon, Ağlasun, Yalvaç, Atabey bu yerler arasında.

Kovada-Golu-Isparta
Kovada Gölü, Isparta

Zengin bitki örtüsü ve irili ufaklı gölleri ile doğa severler için oldukça keyifli bir seyahat rotası olan Kovada Gölü, kampçılık, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, piknik, fotoğrafçılık gibi etkinlikler için de tercih ediliyor.

Bölgenin florasında kızılçam, karaçam, sedir, toros göknarı, Meşe (sapsız, saçlı, pırnal, kermes, kasnak) türleri, ardıç, çınar, çitlenbik, akçakesme, mirtus, menengiç, boyacı sumağı, yemişen, böğürtlen, defne, tesbih çalısı, karaçalı, karamuk, laden gibi ağaç ve ağaççıklar bulunuyor.

Kovada Gölü Milli Parkı’nda 59 adet yerli, 26 adet kış göçmeni, 48 adet yaz göçmeni, 20 adet transit göçen olmak üzere 153 adet su kuşu türü tespit edilmiş. Memelilerden yaban keçisi, sansar, yaban domuzu, porsuk, tavşan, tilki, ağaç sincabı; balıklardan pullu sazan, kadife, sudak, havuz balığı, kerevit; sürüngenlerden ise adi kertenkele, kaplumbağa, yılan milli park ve çevresinde görülebiliyor.

Kovada-Golu-Milli-Parki
Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta

Ahşap iskele, manzara seyir kulesi, ziyaretçi tanıtım merkezi, otopark, tuvalet, piknik masası, bank, oyun grubu, yürüyüş yolu gibi düzenlemelerin yapıldığı milli park, yalnız gezen ve sırt çantalı gezginler kadar çocuklu aileler için de uygun bir rota.

Kovada Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta’nın Eğirdir ilçesine 24 km, Isparta’ya 84 km, Antalya’ya ise 180 km uzaklıkta. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan haftanın 7 günü İstanbul’a direkt uçuş gerçekleştiriliyor. Antalya Havalimanı yurtiçi ve yurtdışı uçuş bağlantıları için tercih ediliyor. Türkiye’nin belli başlı şehirlerinden Isparta’ya, şehirlerarası otobüs seçeneği de kullanılabilir.

Doğayla buluşmak ve gündelik hayat koşuşturmasından uzaklaşmak için yemyeşil, görsel bir şölen sunan Kovada Gölü Milli Parkı, farklı etkinlikleri bir arada sunan yapısıyla ülkemizdeki milli parklar arasında en çok ziyaretçi çeken yerlerden.

2 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın