Türkiye’de turizmin ilk başladığı yerlerden olan Kuşadası, Aydın’ın Ege Denizi kıyısında bulunan şirin bir ilçesi. Aydın şehir merkezine 71 km, İzmir‘e ise 95 km uzaklıktaki ilçede 100,000’e yakın kişi yaşıyor.

Beş yıldızlı otelleri, plajları, gece hayatı, doğal güzellikleri, yanı başındaki Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Efes, Meryemana gibi bölgelere yakınlığı ile Kuşadası, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.

Kusadasi-Aydin
Güvercin Ada, Kuşadası

Şehrin ilk olarak İyonlar tarafından, Neopolis ismiyle Yılancı Burnu bölgesinde kurulduğu düşünülüyor. İlerleyen dönemde, Pilavtepe eteklerinde Andız Kulesi çevresine taşınan şehir, ulaşım güçlüklerinin artmasıyla son olarak günümüzdeki yerine gelmiş.

İlk çağlardan bu yana farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Kuşadası’nda Lelegler, Aioller, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Bizanslar, Selçuklular, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlıların egemenliği görülüyor.

Türklerin kesin egemenliği ile birlikte mimari gelişmeler yaşanan şehirde, Kervansaray ve şehir merkezini çeviren surlar Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. 3 farklı kapısı bulunan surlardan girilebilen şehirde, bu kapılardan yalnızca bir tanesi ayakta.

Bizanslılar için önemli bir askeri üs görevi taşıyan Güvercin Ada, 1834 yılında yenilenerek üzerine kale eklenmiş. Kuşadası ismi de bu kaleden geliyor. Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde 1919-1921 yılları arasında İtalya’nın, İtalya’nın çekilmesiyle Yunanistan’ın işgaline giren ilçe 7 Eylül 1922’de kurtuluşunu ilan etmiş.

Aydin-Kusadasi
Kuşadası, Aydın

Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası gezilecek yerler açısından zengin bir yer. Dünyada sağlık şehri olarak ilk kurulan yer olan Pygela ilçe sınırlarında bulunuyor. Argos Kralı Agamemnon’un 10 yıl süren Truva Savaşı’nda yorgun düşen askerlerini dinlendirmek için kurduğu kent, günümüzde görülemiyor.

İyon şehirlerinin oluşturduğu yarı dini, yarı siyasi Paionion Birliği’nin merkezi, Dilek Yarımadası içerisindeki Karyon – Otomatik Tepe olarak biliniyor. 12 İyon şehri delegelerinin bir araya gelerek karar aldığı Paionion, aynı zamanda kehanet merkezi olarak da kullanılıyordu.

Göz at: Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

Güvercin Ada’nın güneyinde, denize uzanan ikinci bir yarımada olan Neapolis, antik çağlarda İyonlar tarafından Kuşadası’nın ilk kurulduğu yer olarak tanınıyor. Deniz altındaki kalıntılar hala görülebiliyor.

Öküz Mehmed Paşa tarafından 1618 yılında deniz ticareti için yaptırılan, Öküz Mehmed Paşa Kervansarayı ya da yaygın bilinen adıyla Kurşunlu Han, 2 kat ve bir avludan oluşuyor. Osmanlı döneminde ülkenin iç bölgelerinden gelen malların ihraç edildiği bir liman görevi gören ilçede, kervansaray ticareti olaylaştırmak için inşa edilmiş. Kervansaray günümüzde konaklama tesisi olarak kullanılıyor.

Kale Kapısı, harap haldeki Roma Hamamı, Bizans mimarisinin izlerini taşıyan Kurşunlu Manastırı, bir bölümü hala ayakta olan su kemerleri, Helenistik dönemde gözetleme kulesi görevi taşıyan Andız Kulesi, Kale İçi Camii, Hanım Camii, Hacı İbrahim Camii, türkmen Camii ve Camiatik Camii de Kuşadası’nda görülebilecek yerler arasında.

Dilek-Yarimadasi-Kusadasi
Dilek Yarımadası, Kuşadası

Doğal güzellikleri ve el değmemiş doğasıyla Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası ile Söke sınırları içerisinde. Yunanistan’ın Sisam (Samos) adasının karşısında yer alan milli park, 28,000 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bitki örtüsü, hayvanların doğal yaşam alanı, tatlı ve tuzlu suyun bir arada olduğu lagün yapısı milli parkta görülebiliyor.

Hareketli gece yaşantısı, barları, eğlence mekanları, şık marinası, beş yıldızlı otelleri, Ege’nin masmavi suları ve tarihi alanları ile Kuşadası, Türkiye’de önemli bir tatil destinasyonu. İlçe, Efes Antik Kenti, Meryemana Evi, Şirince, Milet gibi yerlere olan konumuyla alternatif gezi rotalarına uygun bir konumda bulunuyor.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın