Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası, ismini ilçede bulunan Güvercin Ada’dan alıyor. Aydın‘a bağlı bir ilçe olan Kuşadası, kuzeyde Selçuk, Pamucak; güneyde ise Dilek Yarımadası Milli Parkı ile çevrili. Kuşadası, Efes, Meryemana, Didim, Milet, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi popüler tatil yerlerine olan yakın konumuyla tercih ediliyor.

Özellikle yaz aylarında hareketlenen ilçe, şık mekanların bulunduğu marinası, birbirinden güzel plajları, 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri, hareketli gece hayatıyla Barlar Sokağı, insanın içini ısıtan güneşi ve sıcakkanlı insanlarıyla seyahat severlerin akın akın geldiği bir merkeze dönüşüyor.

Kusadasi-Ulasim
Güvercin Ada, Kuşadası

Kuşadası’ndaki ilk yerleşim, Neopolis adıyla Yılancı Burnu mevkinde İyonyalılar tarafından kurulmuş. Orta Çağ’da Pilav Dağı’nın eteklerinde, Andız Kulesi bölgesindeki yaşam, denizden ulaşımın güçleşmesi nedeniyle günümüzdeki ilçe merkezine taşınmış.

Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

1. Kuşadası’na otobüsle ulaşım

Kuşadası Aydın’a 71 km, İzmir’e 101 km, İstanbul’a 570 km ve Ankara’ya 647 km uzaklıkta. İlçeye yılın her döneminde İstanbul, Ankara, İzmir ve birçok şehir merkezinden şehirlerarası otobüs seferi düzenleniyor. İlçeye Aydın Turizm, Efe Tur, Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Anadolu Turizm, Öz Diyarbakır, Hakiki Koç gibi firmaların karşılıklı seferleri bulunuyor. Yaz aylarında ise sefer sayısı artıyor.

Kusadasina-Nasil-Gidilir
Kuşadası Limanı

2. Kuşadası’na özel araçla ulaşım

Kuşadası’na özel araçla gelmek isteyenlerin 2 alternatifi bulunuyor. İzmir, İstanbul, Ankara güzergahından, kuzey ve kuzeybatı yönünden geleceklerin İzmir-Aydın Otoyolu ya da İzmir-Aydın karayolu üzerinden, Selçuk çıkışını takip ederek devam etmeleri gerekiyor. Selçuk’a ulaştıktan sonra, Kuşadası yönüne 20 km’lik bir mesafe kalıyor.

İlçeye Aydın, Denizli, Antalya güzergahından, güney ve güneydoğu yönünden geleceklerin Aydın-Söke karayolunu kullanmaları gerekiyor. Aydın’dan 71 km, Söke’den ise 22 km’lik mesafe bulunuyor.

3. Kuşadası’na belediye otobüsü ile ulaşım

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın ile ilçe arasında 6 aracı hizmet veriyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden başlayan seferler, Söke Adnan Kahveci Bulvarı, Söke Aydın Karayolu, Söke Koçlar Caddesi, Kuşadası Süleyman Demirel Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı istikametlerinde devam edip Kuşadası Devrim Sokak’ta son buluyor.Sabah saat 7’de başlayan ve saat başlarında karşılıklı olarak düzenlenen seferler saat 22.00’ye kadar devam ediyor.

Kusadasi-Nasil-Gidilir
Kuşadası Şehir Merkezi, Aydın

Kuşadası’na en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanından Pegasus ve Atlas Global’in servislerinin yanı sıra HAVAŞ otobüslerini de kullanarak ilçeye gelmek mümkün.

Çevresinde bulunan el değmemiş bakir doğası ile Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Güzelçamlı, Davutlar gibi sahilleri ve hareketli şehir yaşamı ile Kuşadası, tatil için en iyi seçenekler arasında bulunuyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın