Türkiye‘de lavanta üretiminin yüzde 93’ünü oluşturan Isparta‘nın Kuyucak Köyü, ‘Lavanta Kokulu Köy’ olarak anılıyor. Kültür ve Turizm BakanlığıBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes stratejik ortaklığında gerçekleştirilen Gelecek Turizmde programı ile desteklenen köy, Türkiye’de kırsal turizmin uygulandığı ilk noktalardan biri.

Gelecek Turizmde programı kapsamında Keçiborlu Yardımlaşma ve Destekleme Derneği, Keçiborlu Kaymakamlığı ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı tarafından yürütülen proje ile lavantanın markalaşması, kırsal turizmin canlandırılması, yöre halkının gelir sağlaması ve bölgede istihdam ve girişimcilik potansiyelinin harekete geçirilmesi hedefleniyor.

Isparta-LavantaTürkiye’nin Provence’ı

Projeye dahil olan lavanta üreticisi kadınlar ve proje ekibi, uygulamaya ilişkin örnekleri yerinde incelemek için dünya lavanta üretiminde marka olan Fransa’nın Provence bölgesini ziyaret etmiş. Lavantanın üretim aşamaları, pazarlama teknikleri ve lavanta dahil 300 bitkinin işlendiği dünyaca ünlü bir Fransız kozmetik markasının fabrikasının ziyaretini içeren program, projenin başarıyla yürütülmesi için önemli bir adım olmuş.

Kadın girişimciler

Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi‘nin kurulduğu Kuyucak Köyü’nde, lavanta üretimi gerçekleştiren kadınlar farklı alanlarda aldıkları eğitimlerle kırsal turizmin sürdürülebilirliği konusunda kendilerini geliştirmiş durumda.

Kuyucak-KoyuProje kapsamında kadınların aldığı eğitimler arasında kooperatifçilik, işletmelerde temizlik ve hijyen, diksiyon, aromatik ve tıbbi bitkiler yetiştiriciliği, alan tanıtımı, satış görevlisi, kırsal turizm ve ev pansiyonculuğu eğitimi bulunuyor.

Sürdürülebilir turizmin gelişmesiyle bölge ekonomisinde önemli ölçüde katma değer ve istihdam yaratılması hedefleniyor.

Kuyucak-Koyu-IspartaAğustos ayı hasat zamanı

Haziran ayı sonunda tomurcuklanıp morarmaya başlayan lavantalar, temmuz ayında patlayan çiçeklerin mosmor olmasıyla görsel şölen yaşatıyor. Görsel şölenin yanında enfes bir koku yayan lavanta çiçekleri, ağustos ayından itibaren hasata hazır hale geliyor.

Isparta’nın lavanta kokulu köyü Kuyucak, ülkemizde kırsal turizmin gelecek vaat eden merkezlerinden biri. Bölgeyi keşfetmeme katkılarından dolayı otorento.com.tr araç kiralama firmasına teşekkür ederim. Başarılı projeye tanık olmak, mor lavanta çiçeklerinin yarattığı görsel şölen ve mis gibi kokuyu deneyimlemek için Kuyucak’ı ziyaret edin!

6 YORUMLAR

  1. Bahcemde aynıları var bende hastasıyım lavantanın çekimler için ellerinize sağlık teşekkürler.

  2. Bizde gittik sora sora bulduk ne bir tanıtım ne bir yol gösterme tabelası hiç bir şey yok organizasyon sıfır

  3. Bu yaz gittim, her yaz da gideceğim inşallah. Burdur’a yakın zaten, köylüler çok güzel iş yapmışlar, ancak seslerini duyuruyorlar sayenizde. Kooperatifte de güzel gözleme yapıyorlar, lavantalı dondurma da yiyin.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın