Akdeniz’in ortasında 3 adadan oluşan Malta, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden. Yüzölçümü açısından küçük bir ülke olmasına rağmen çok sayıda gezilecek, görülecek yere sahip olan Malta seyahat severlere farklı alternatifler sunuyor.

Antik dönemden kalan etkileyici şehirleri, doğal plajları, Akdeniz esintisi taşıyan lezzetli yemekleri ve geçmişin romantik izlerini taşıyan sokakları ile ada oldukça keyifli bir rota. Malta’da görülmesi gereken en güzel 10 yeri sizler için bir araya getirdik.

Malta Gezilecek Yerler

1. Hagar Qim ve Mnajdra

Mnajdra-Malta

Hagar Qim ve Mnajdra tarih öncesi tapınakları Malta’nın güney kıyısında yer alıyor. Bir uçurumun tepesine konuşlanmış olan tapınaklar Filfla adacığına bakıyor. Yapıların tarihi MÖ 3,600’lü yıllara dayanıyor. Hagar Qim iç içe geçmiş oval odalardan oluşuyor. Bu yapı diğer Malta tapınaklarından farklı olarak yonca plana sahip değil. Hagar Qim’in yokuş aşağı 700 metre uzağında bulunan Mnajdra ise aynı yonca plana sahip ancak farklı yönlere bakan üç tapınağın yan yana gelmesinden oluşuyor.

2. St. John Katedrali

St-John-Malta

Barok mimarinin seçkin örneklerinden St. John Katedrali, Malta’nın başkenti Valletta’da yer alıyor. Ziyaretçiler, katedralin bir kaleyi andıran dış cephesinden içeri girince şatafatlı bir dekorasyon ve paha biçilmez sanat eserleri ile karşılaşıyor. İçerideki en ünlü eser ise Caravaggio’nun Vaftizci Yahya’nın kafasının kesilmesini resmettiği sahne. 1572 yılında inşasına başlanan katedral Türk akınlarına karşı Malta’yı savunan St. John Şövalyelerine adanmış.

3. Azure Penceresi

Azure-Penceresi-Malta

Azure Penceresi, Gozo adasının ziyaretçi çeken doğal kemeri. 28 metre yüksekliğindeki bu doğa harikası 2 kireçtaşı bloğunun deniz erozyonuyla bir araya gelmesinden oluşuyor. Son yılların popüler televizyon dizisi “Game of Thrones”a da set olduktan sonra tanınırlığı artan Azure Penceresi’nin çevresi yüzen, dalış yapan ve tekne turuna katılan ziyaretçilerle doluyor.

4. Mdina

Mdina-Malta

Mdina duvarlarla çevrili antik bir kent. Şehirdeki ilk yerleşimin, MÖ 700 yılında Fenikelilere ait olduğu düşünülüyor. Bir zamanlar Malta’nın başkenti olan Mdina 1,500’lü yıllarda güçten düşünce “sessiz şehir” olarak anılmaya başlıyor. Günümüzde 300 nüfusa sahip şehrin tarihi yapıları restore edildiğinden, ziyaretçilerle birlikte eski canlılığına kavuşmuş bulunuyor.

5. Marsaxlokk

Marsaxlokk-Malta

Valetta’dan otuz dakikalık bir otobüs yolculuğuyla ulaşılan bu balıkçı kasabası kartpostalsı manzaralar sunuyor. Turistler Marsaxlokk‘a canlı pazar yerinde tur atmak, rengarenk balıkçı teknelerinin kenarında yürüyüş yapmak ve sahilde sakin bir öğle yemeği yemek için geliyor.

6. Golden Bay

Golden-Bay-Malta

Golden Bay, Malta’nın kuzey batı kıyılarının nadir kumluklarından. Popüler koyda birkaç farklı plaj ve bir otel bulunuyor. Burası, gün batımında boyandığı renkten adını alıyor.

7. Blue Lagoon Bay

Blue-Lagoon-Bay-Malta

Blue Lagoon Koyu, Malta ve Gozo adalarının ortasında bulunan küçücük Comino adasında yer alıyor. Burası, ışıldayan turkuaz suları ve beyaz kumlarıyla ziyaretçileri kendine çekiyor. Bulunduğu adada tek bir otel olduğundan genellikle günübirlik ziyaretler için tercih ediliyor.

8. Hypogeum

Hypogeum-Malta

Paola şehrindeki Hal Saflieni Mahzeni dünyadaki tek tarihöncesi yeraltı tapınağı. Mahzen kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş holler, odalar ve geçitlerden oluşuyor. Esasen bir tapınak olarak kullanıldığı düşünülen bu mekan, yine tarih öncesi çağlarda mezarlık olarak kullanılıyormuş. Üç kattan oluşan bu yapının en derin odası yerin altında 10,6 metrede bulunuyor. Sadece kısıtlı sayıda ziyaretçinin kabul edildiği yeraltı odalarına bilet almak için 2-3 hafta beklemek gerekebiliyor.

9. Cittadella

Cittadella-Malta

Malta’nın Gozo adasının Victoria şehri antik mimarinin en güzel örneklerinden birini, Cittadella’yı barındırıyor. MÖ 1,500 yılında örülmeye başlanan duvarlar, yüzyıllar boyunca şehirde yaşayanları koruyagelmiş. Bölgeye yerleşen her uygarlığın geliştirdiği yapı, Roma İmparatorluğu zamanında donanımlı bir akropole dönüşmüş. Günümüzde ziyaretçiler burada farklı çağların izlerini sürüyor ve gün batımının tadını çıkartıyor.

10. Mellieha Koyu

Mellieha-Malta

Ghadira Koyu olarak da bilinen Mellieha, Malta’nın en uzun ve en popüler kumsalı. Sahilden 15 dakikalık yürüyüşle, bir tepenin üstüne kurulmuş olan Mellieha şehrine ulaşılıyor. 1980 yapımı Temel Reis filminin seti ve 17. yüzyıldan kalma St. Agatha Kulesi bu çevrede yer alıyor.

Akdeniz’in şirin adası Malta, tarih öncesi çağlara uzanan geçmişi ile her gün yeni keşiflerin yapıldığı heyecan verici bir rota. Lezzetli yemekleri, huzurlu görünümü ve sıcakkanlı insanlarını da ekleyince ada oldukça cezbedici bir hale dönüşüyor.

2 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın