Mevlevi felsefesinin izlerini taşıyan Konya, derin kültürel geçmişi, insanlık tarihine ışık tutan arkeolojik alanları ve müzeleri, her biri mimarlık şaheseri olan cami ve türbeleri, etkileyici doğal güzellikleri, leziz yemekleri ile her yıl on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 2016 yılı İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilen Konya, turizmde farklı alanlarda çok sayıda alternatifi bir arada sunan bir kent.

mevlana-muzesi-konya
Mevlana Müzesi, Konya

Konya otelleri, geniş bir coğrafyada kurulan kentin ziyaretçilerini yorucu gezi ve aktivitelerin sonrasında dinlenme olanağı sağlıyor. Mistik ve kültürel zenginliğinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da dünyanın yakından tanıdığı şehirde bulunan oteller, konuklarını, samimiyetle ve büyük bir özenle ağırlamayı sürdürüyor.

Şehirle özdeşleşen Hz. Mevlana Türbesi ve her yıl uluslararası çapta yapılan Hz. Mevlana Vuslat Anma Törenleri, bu şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı konuk sayısını artırıyor. Özellikle semazen gösterileriyle öne çıkan etkinlikler, unutulmaz an ve görüntüleri ortaya çıkarıyor.

konya-karatay-muzesi
Karatay Müzesi, Konya

Tarihe tanıklık eden muhteşem mimarili cami, türbe ve antik alanlarla dolu olan Konya, her mevsim rahatlıkla ziyaret edilebilecek şehirlerden biri. Müzecilik açısından da hayli zengin olan kent, Konya Mevlana Müzesi başta olmak üzere; Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Karatay Müzesi, Konya Arkeoloji Müzesi gibi çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapıyor.

Doğal güzellikleriyle de yakından tanınan Konya’ya gelindiğinde, Beyşehir Gölü Milli Parkı ve Tuz Gölü, keyifle ziyaret edilerek hatıra fotoğrafları çekilebiliyor. Konya’yı yüksekten izlemek isteyenler soluğu Alaaddin Tepesi’nde alıyor. Konya denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Meram Bağları da Konya gezisi dahilinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Mistik ve etkileyici atmosferiyle sizi büyüleyecek Konya’yı yılın her vakti keyifle ziyaret edebilir, doğal ve tarihi güzelliklere tanık olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın