Hüküm sürdüğü yıllarda, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan geniş bir coğrafyaya yayılan Osmanlı Devleti, sınırlarına kattığı topraklarda mimari ve kültürel izlerini bıraktı. Bu nedenle, Türkiye’nin çoğu bölgesinde rastlanan 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı evlerine yakın çevredeki ülkelerde de rastlamak mümkün. Siz de bu listeyi takip ederek, Türkiye’nin mimari dokusu ile göz dolduran şirin yerlerini ve buralara tıpatıp benzeyen yabancı ülkeleri göreceğiniz keyifli bir keşfe çıkabilirsiniz.

Mimari Benzerlikleri ile Dikkat Çeken 10 Yer

10Hamamönü, Ankara

Görenlerde, hala eski dönemlerde yaşıyor hissi uyandıran Hamamönü, 19. yüzyıl sivil mimarisini en iyi yansıtan yerleşim yerlerinden biri. İsmini bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır Boyu Beyi Karacabey tarafından inşa ettirilen Karacabey Hamamından alan Hamamönü, belediye tarafından yapılan tarihi dokuyu koruma ve restorasyon çalışmalarının ardından daha etkileyici bir görünüme kavuşmuş. Altındağ ilçesinde bulunan Hamamönü, muhteşem mimarisi ile ünlü yapılarıyla Ankara’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi yerler arasında bulunuyor.

9 YORUMLAR

  1. Amasya Ramazan Bayramında 10 sehir qezdim.Amasya bambaska.Hele Ferhatla Şirinin aşkı nın olduqu yer.Hani netde boyle aşklar

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın