Seyahat etmek kolaylaşınca bu çerçevedeki sektör de çok daha hızlı büyümeye başladı. Mobil cihazların hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle beraber, mobil uygulamalara olan talep de giderek artıyor. Özellikle de mobil cihazlar yolculuk yapacak kişilerin tüm planlarını çok daha pratik bir şekilde yapmasını sağlıyorlar.

Mobil uygulamalar, kullanımı kolay rahat arayüzü, seyahat ile ilgili aramaları kolay ve eğlenceli hale getiren özellikleriyle, bugüne kadar çok sayıda akıllı telefon sahipleri tarafından kullanılıyor.

Bu alanda faaliyet gösteren ünlü Expedia’nın hazırladığı infografik ise mobil cihazlar ve seyahat sektörünün yakın ilişkisine dair önemli veriler içeriyor.

Mobil cihaz kullanımı, seyahat sektöründe özellikle oteller söz konusu olduğunda anlamlı bir artış göstermeye başladı. 24 saat içerisinde konaklamayı düşündükleri otellerde rezervasyon yaptırmak için mobil cihazları tercih edenlerin oranı yüzde 70’ler seviyesinde. Yani kısa vadeli plan yapanların en büyük dostu mobil cihazlar. 24 saat içerisindeki uçuş rezervasyonları için mobil cihazları kullananların oranları ise yüzde 17 civarında. Son anda verilen bu kararlarda son dakika indirimlerinin etkisi oldukça büyük.

Misafirler tek yıldızlı veya beş yıldızlı otellerdeki rezervasyonları için mobili çok fazla tercih etmiyorlar. Özellikle 2 ve 3 yıldızlı oteller ise mobil kullanıcıların en çok tercih ettiği oteller arasında. Diğer ilginç bir bilgi ise misafirin otele uzaklığı ne kadar azsa, konaklama süresinin de o kadar az olduğunu gösteriyor. Örneğin kalacağı otele yaklaşık 15 km veya daha yakın olan misafirlerin yüzde 81’i tek gece konaklamayı tercih ederken, otele 80 km ve daha uzaktaki misafirlerin 4 gün konaklama oranı yüzde 29’a yükseliyor.

Mobil-Seyahat

Expedia’nın hazırladığı, Mobil Cihazlar ve Seyahat Sektörü konulu İnfografik bilgilerini yukarıda görebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın