Türkiye‘de deniz, kum, güneş turizmi için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Akdeniz Bölgesi‘nde çok sayıda antik kent bulunuyor. Her biri insanlık tarihi için önem taşıyan antik şehirlerin büyük bölümü keşfedilmeyi bekliyor.

Mersin gezilecek yerler arasında yer alan Nagidos Antik Kenti, Mersin bölgesindeki en eski antik kentler arasında. Antik çağlarda Nagidos olarak bilinen bu şehir, günümüzde Mersin‘in Bozyazı ilçesi sınırları içerisinde. Anemurium’un 10 km doğusundaki bu kent, Bozyazı’da Paşabeleni olarak adlandırılan bir tepenin üzerinde ve eteklerinde yer alıyor.

Nagidos Antik Kenti, Bozyazı, Mersin
Nagidos Antik Kenti, Bozyazı, Mersin

Nagidos Ören Yeri‘nde, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül başkanlığında 1998-2002 yılları arasında arkeolojik kazılar gerçekleştirilmiş. Kazılar dışında, kentin antik dönem limanını ve sınırlarını belirleyebilmek için yüzey araştırmaları da yürütülmüş.

Halen Mersin Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, Nagidos’un Kilikya Bölgesi’nde ve Küçük Asya’da hiç bulunmayan farklı tiplerde seramikleri ortaya çıkarılmış. Buluntuların yaklaşık 500 yıllık bir dönemi kapsıyor olması, şehir yaşamının ne kadar uzun bir süre devam ettiğini de kanıtlıyor.

Nagidos akropolisinin yaklaşık 200 metre karşısında yer alan Nagidussa Adası’nda yapılan kazılarda Bizans ve daha geç dönemlere ait eserler bulunmuş. Nagidos’un yüksek bir tepe üzerinde ve deniz kıyısında yer alması, akropolisin yanından bir nehrin geçmesi ve geniş bir hinterlanda sahip olması kentin askeri, ticari ve tarımsal ihtiyaçlara cevap verebilecek önemli bir merkez haline dönüşmesine olanak sağlamış.

Nagidussa Adası, Bozyazı, Mersin
Nagidussa Adası, Bozyazı, Mersin

Antik çağlardaki koloni yapılaşmasının örneklerinin görülebileceği kentten günümüze maalesef çok fazla bir kalıntı ulaşamamış. Antik şehirde görülebilecek eserler arasında, sur duvarları, agora, kerpiç yapı, künk sistemi ve kilise burnu yer alıyor.

Farklı bir tarih yolculuğu için mutlaka rotaya eklenmesi gereken yerler arasında bulunan Nagidos, muhteşem deniz manzarası ile de ideal.

Nagidos’a Nasıl Gidlir?

Mersin’den 210 km uzaklıkta bulunan Bozyazı ilçesi sınırlarındaki Nagidos Antik Kenti, Mersin-Antalya karayolu üzerinde yer alıyor. Mersin Otogarı’ndan Bozyazı’ya kalkan otobüs ve dolmuşların yanı sıra Anamur ve Silifke’den de dolmuşla Bozyazı’ya gelinebiliyor. En yakın havalimanı ise Gazipaşa’da. 100 km uzaklıktaki Gazipaşa Havalimanı’na gelerek, buradan araç kiralamak da seçenekler arasında.

Anadolu medeniyetlerinin izlerinin görülebildiği birçok antik kentin varlığını sürdürdüğü Akdeniz Bölgesi, deniz, kum, güneş turizmi ve klasik tatil anlayışının yanı sıra tarih ve kültür meraklılarının da rotasına girmeye aday. Mersin kıyıları boyunca sıralanan antik şehirler, bölgede turizmin çeşitlendirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın