Nemrut Dağı Milli Parkı, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alıyor. Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park’ın ana özelliğini oluşturuyor.  Buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü milli park içinde kalan kültürel değerlerden.

Eski çağlarda Komagene olarak anılan bu bölgede, I.Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş, krallık onun oğlu I. Antiochos (M.Ö. 62-32)un egemen olduğu yıllarda önem kazanmış. MS.72 yılında da Roma’ya karşı yapılan ve kaybedilen savaş ile krallığın bağımsızlığı sona ermiş.

Nemrut-Dagi-Milli-Parki
Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı doruğundaki kalıntıları yerleşme yeri olmayıp Antiochos’un Tümülüsü ve kutsal alanlar. Tümülüs, 2150 metre yüksekliğinde, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim tepe üzerinde bulunuyor. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin anakayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındaki tümülüs ile örtüldüğü düşünülüyor. Girişi kuzeyden olup doğuda ve batıda dini törenlerin yapıldığı teras şeklindeki avlular yer alıyor.

Doğu ve batı teraslarında Antiochos ile tanrı-tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri bulunuyor. Batı terasında eşsiz bir aslanlı horoskop yer alıyor. Heykeller Helenistik, Pers sanatı ve Kommagene ülkesinin özgün sanatı harmanlanarak yontulmuş. Bu anlamda Nemrut Dağına “batı ve doğu uygarlığının köprüsü” denebilir.

Eski Kahta Köyü yakınında Kommagene’nın başşehri Arsameia yer alır. Burada, Mithridates’in kutsal alanı bulunuyor. Kahta Çayı’nın bir kolu olan Cendere Çayı’nın daraldığı yerde iki ana kaya üzerinde tek kemerli olarak yapılan Cendere Köprüsü yer alıyor.

Köprü sütunları üzerindeki kitabeye göre Kommagene şehirleri tarafından Roma İmparatoru Septimus Severus (MS 193-211) ile karısı ve oğulları onuruna yaptırılmış. Arsameia’nın 10 km güneybatısında 21 metre yüksekliğinde krallık kadınlarının gömüldüğü Karakuş Tepe Tümülüsü bulunuyor.

Adıyaman ile Şanlıurfa illeri arasında yer alan Atatürk Barajı görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Nemrut’a Malatya-Pütürge-Tepehan yolu üzerinden yaklaşık 100 kilometrelik yolu izleyerek ulaşılabilir.

3 YORUMLAR

  1. Ülkemizde o kadar çok “değer” var ki, bunlarla ilgilenmeyerek, gidip görmeyerek resmen hainlik ediyoruz. Zira medeniyetlerin ve toplumların bir çok mirası yer almakta ve miraslar normal şartlarda geleceğe bırakılmaktalar. Ancak biz, geçmişin gelecekleri olarak bu tip miraslara karşı ilgisiziz ve hatta onlardan bihaberiz…

    • Temmuz ayında çıkmış olmama rağmen, esen rüzgardan dolayı o kadar üşümüştüm ki! Hala aklımda. Kıymetinin çok iyi bilinmediğini düşünüyorum. Sadece Nemrut Milli Parkı, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çekmeyi hak ediyor aslında. Turizm Bakanlığı gereken önemi vermeli.

      • Gereken önem, vatandaşlarca talep edilirse; Turizm Bakanlığı’da kayıtsız kalamayacaktır…

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın