Nenehatun Tarihi Milli Parkı ismini tarihimizde 93 Harbi olarak bildiğimiz, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Kahraman Türk Kadını Nene Hatun’dan alıyor.

Erzurum il sınırları içerisinde 387 hektar genişliğindeki bir alanda kurulu olan milli park denizden 2,000 metre yükseklikte. 6 Haziran 2009 yılında milli park unvanını alan Nenehatun Tarihi Milli Parkı, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Nenehatun-Milli-ParkiOsmanlı-Rus Savaşı sırasında kentin savunmasında büyük etkisi olan Mecidiye ve Aziziye tabyaları, Rusların Erzurum’a doğru ilerlemesini engelledi. Erzurum’u ele geçirebilmek için Ermenilerin de yardımıyla Aziziye Tabyalarına saldıran ve nöbetçileri şehit eden Rusların bu müdahalesi kentte büyük tepkiye neden olmuş.

O günlerde henüz 20 yaşında olan Nene Hatun’un önderliğindeki halk ellerine ne geçirdiyse Aziziye Tabyasına gelerek mücadele ile tabyayı geriye almayı başarmış.

Aziziye Tabyası‘nda gösterdiği kahramanlıkla tarihe geçen ve cesaret sembolü olarak tanınan Nene Hatun, 1955 yılında yılın annesi seçildikten hemen sonra 22 Mayıs 1955’te Erzurum’da vefat etmiş. Aziziye Anıtı’nın yanına defnedilen Nene Hatun, ülkemiz tarihi için büyük bir değer.

Aziziye-Tabyasiİçerisinde Aziziye Tabyası ve milli mücadele dönemine ait sembollerin bulunduğu milli park, Erzurum’da gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Nenehatun Tarihi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Erzurum şehir merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Nenehatun Tarih Milli Parkı, Aziziye Tabyası ile aynı alanda. Yakutiye ilçesi sınırlarında yer alan tabya ve milli parka şehir merkezinden toplu ulaşım ve özel araçla gidilebiliyor.

Milli Mücadele döneminin izlerinin de görülebildiği Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Erzurum’u ziyaret edenler için kent tarihine tanık olunabilecek bir nokta. Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan tarih milli parkı, seyahat etmeyi sevenler, yeni yerleri görmekten keyif alanlar için listeye eklenmeli.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın