Niagara Şelalesi, her yıl 12 milyonun üzerinde turist ziyaretiyle dünyanın en ünlü görülecek yerlerinden birisi. Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika’nın doğusunda, Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde yer alıyor.

Kanada ile Amerika Birleşik Devletleri sınırında bulunan bu görkemli şelale, 3 büyük şelaleden oluşuyor. Kanada tarafındaki Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyüğüdür. Amerika topraklarında olan American Falls ve Bridal Veils Fall ise diğer iki küçük şelalelerdir.

niagara-şelalesi-resimleri

American Falls ve Bridail veils Fall, birlikte Amerikan şelalesi olarak anılıp, ABD kısmındadır. Diğeri Horseshoe Falls, Kanada kısmında ve en büyükleridir.

Horseshoe Falls 48 metre yükseklikten, Amerikan Falls ise 50 metre yükseklikten akıyor. Kuzey Amerika’nın en güçlü şelalesi olan Niagara’dan, yarım dakikada 168,000 metreküpten fazla su akar.

Niagara Şelaleler Parkı olan bölge, kardeş şehirler Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma altına alınmış.

3 YORUMLAR

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın