İzmir’e 114 km mesafede bulunan Ödemiş, sakin yaşamıyla huzurlu bir ilçe. Tarihi yaklaşık 5,000 yıl öncesine dayanan kent, Luvi kavminden bu yana çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan yerlerden. Özellikle Milli Mücadele’de gösterdiği kahramanlıklarla, bu yörenin ve insanlarının çok sayıda oyun ve hikayeye konu olduğu biliniyor.

Ödemiş güzel bir Ege kasabası; Bozdağlar ile Aydın Dağları arasında uzanan Küçük Menderes Nehri’nin suladığı verimli bir ova üzerine kurulmuş. İzmir çevresinde gezilecek yerler listesinde bulunan ilçe, çok sayıda turistik yeriyle ilgi görüyor.

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Gölcük, tarihi ve kültürel geçmişiyle Birgi‘nin yanı sıra, Ege’nin en güzel kayak merkezlerinden Bozdağ, kayak tutkunlarının beğenisini topluyor. Bizler de, burada gezilmesi gereken yerlerin bir listesini hazırladık.

Ödemiş’te Görülmesi Gereken Yerler

1Bedia Akartürk Müzesi

Müze, sevenlerinin akınına uğruyor.

Ödemiş doğumlu olan Bedia Akartürk, sanat hayatına da bu ilçede başlıyor. Yaşını büyüterek çalışmaya başladığı İzmir Radyosu’nda 9 yıl geçirdikten sonra Ankara Radyosu’na geçen sanatçı, buradan emekli oluyor. O dönemlerde Paris Olympia’da muhteşem bir konser veren Akartürk, sayısız albüme ve 6 sinema filmine de imza atarak çalışmalarına hala devam eden isimlerden. Türkiye’de çok sevilen ve eşsiz bir ses rengine sahip olan sanatçı için açılan Bedia Akartürk Müzesi‘nde, sanatçının bu zamana kadar aldığı ödüller, sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi diktiği yöresel kıyafetler görülebiliyor.

14 YORUMLAR

  1. Ben Ödemişliyim çok huzurlu bir yer. Tam yaşanmalık harika bir ilçe. Büyük şehirlerin sıkıntılarından bıkanlara resmen cennet gibi gelir. Hem insanları da çok iyi buranın insanı daha geçmişini unutmadı. İnşallah yeni nesillre de unutturmamayı başarırız.

  2. Ödemiş pek bilinmese de çevresinde gezilecek çok yer var. Gölcük, Birgi mutlaka görülmesi gereken değerli yerlerimizden. Bu yerler aslıca dünyaca da ünlü bir yer olabilir.

      • Nereden duydunuz bu asılsız bilgiyi bilmiyorum ama, Lübbey bir Alevi köyü değildir. Zira ben Lübbey köyünün yerlisiyim ve bizde Alevi yok. Tarihçe ile ilgili Behiç Galip Yavuz ve Lübbeyi bekleyenler Youtube da video olarak var.

    • hatta burası 500 bin nüfuslu bir şehirdi. Nacarlar tarafından ahalisi aleviler sürüldü. Yerine uzaydan görünmeyen canlılar getirildi. Bu şehirdeki yaklaşık 10 bin cemevi de camiye çevrildi. Resim de görünmüyor çünkü faşist iktidar bu camiye Amerika’dan ithal görünmezlik kaplaması yaptırdı…..vs.
      Böyle iddiaya böyle cevap.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın