Öğrenci pasaportu yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin hayatını kolaylaştıran büyük bir kolaylık. Bu pasaport, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurtdışına seyahatlarinde kullanılıyor.

Öğrenci statüsünde olan ve öğrenci pasaportuna başvuran öğrencilerden defter bedeli alınırken (2017 yılı için 94 TL), harç alınmıyor. Öğrenci pasaportu, Pasaport Kanunu’nun 15. maddesine göre, yurtdışına gidiş gerekçesi olarak gösterilen etkinliğin süresine bağlı olarak veriliyor.

Harcsiz-Pasaport

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Güncelleme: 25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemiyor.

 • Harçsız öğrenci pasaportu alabilmek için, öğrencinin yurtdışında katılacağı eğitim, etkinlik ya da sosyal faaliyeti kanıtlayıcı belgeyi okuldaki danışmanından temin etmesi gerekiyor.
 • Danışmandan alınan belge ile üniversitenin öğrenci işleri bürosuna başvuruda bulunarak, bir dilekçe doldurup, harçsız pasaport talep yazısı talebi gerçekleştiriliyor.
 • Öğrenci işleri bürosunun verdiği harçsız pasaport talep yazısı ile vergi dairesi müdürlüğüne gidilerek onay işlemi yapılıyor.
 • Vergi dairesinden alınan onay yazısına pasaport için gerekli evraklar eklenerek, ilçe ya da il emniyet müdürlüğü pasaport şubesine randevu alınarak başvuruluyor.

Harçsız öğrenci pasaportu başvurularında, düzenlenen pasaportun süresini yazılan dilekçedeki etkinliğin detayı belirliyor.

Başvuru dilekçesinde yurtdışında katılınılacak etkinliğin süresi 6 aya kadar belirtilmişse, pasaport 6 ay süreli; 6 aydan fazla süre belirtilmiş ise pasaport 1 yıl süreli; 1 yıldan fazla ya da süre belirtilmemiş ise 2 yıl süreli pasaport düzenleniyor.

Öğrenci pasaportunun yalnızca pasaport harcı ödememek anlamına geldiğini hatırlatmakta yarar var. Gidilecek yabancı ülkeye göre vize başvurusu yapılması gerekiyor.

11 YORUMLAR

 1. Ben erasmusla yurt dışında okuyacağım ve (bordo) pasaportum var.Bu pasaportla yurt dışında okuyabilir miyim?(vize işlemlerini yaptıktan sonra) yoksa öğrenci pasaportu denen şeyi almalı mıyım?

 2. KEMAL BEY IKI SORUYU KERE YANLIS ANLAMISSINIZ HARCSIZ OGRENCI PASAPORTUNU ORTAOKUL LISEDE ALABILIYORMU EVRAK GEREKIYORMU DIYE SORULUYOR.

  • Ben demek istediğini anlıyorum aşağıdaki yorumdaki kişinin. Öğrenci pasaportu diye bir şeyin olmadığını belirtiyorum. Ortaokul ve lisede okuyanlar “öğrenci” olduklarından umuma mahsus pasaport alabiliyorlar. Gerekli evrakları da yukarıdaki yazıda açıklamışız.

 3. Acik ogretim okuyorum öğrenci pasaportu alabilmem icin gerekli belgeler ve evraklar nelerdir nasil temin edilecegi hususunda bilgilendirilebilirseniz

 4. Üniversiteden mezun oldum sayılır, sadece zorunlu stajım kaldı. 23 yaşindayim ve bir şirketin önayak olmasıyla 1 yıllığına Almanya’ya gidip orada çalışacağım. Annem memur emeklisi ve babam da memur. Ben 1 yıl orda kalicam, yeşil pasaport çıkartmam ne kadar mantıklı? Lacivert yani yeni rengiyle bordo mu çıkartmalıyım? Ayrica Shengen vizesi işleminin süreci nasıl oluyor?

  • Almanya’da çalışabilmeniz için work vize almanız gerekiyor. Eğer size ön ayak olacağını söylediğiniz şirket size iş verecekse ilgili resmi evraklarla Schengen work visa için başvurabilirsiniz.

   Umuma Mahsus (Bordo) pasaportlarla Schengen vizesi almanız biraz zor olabilir. imkanınız varsa yeşil pasaport almanız daha mantıklıdır. Böylelikle Schengen vizesi sıkıntısı (büyük ihtimalle) yaşamadan Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz. Ancak belirttiğim gibi 1 yıl süreyle kalmanın ve work vize almanın prosedürleri farklıdır. Gerekli resmi evrak ve yeşil pasaportunuzla birlikte başvurabilirsiniz.

   Bu konuda danışmanlık veren firmalarla da görüşmeniz, daha sağlıklı bilgiler için tavsiye edilir.

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın