Seyahat etmeye, gezip görmeye meraklı mısınız? Tatil yapmayı seviyor ama hep imkansızlıktan mı yakınıyorsunuz? Neden para biriktirmeyi denemiyorsunuz? Biriktirdiğiniz para ile farklı deneyimlere yelken açıp, yeni yerler görebilir, yeni dünyaları keşfedebilirsiniz.

Soru çok basit gelebilir; para biriktirmek, ama aslında bu çok da zor değil. Bazı pratik bilgilere sahip olmak ve bunları uygulamak yeterli. Diğer yandan para biriktirmenin en güzel yolu, pratik bilgilere sahip olup alternatif metodlar uygulamak ve böylece daha az para harcamaktır. Hazır ucuz uçak bileti bulmak eskisine göre daha kolayken, bence diğer ipuçlarına da bir göz atın. Daha çok gezmeyi ve yeni yerler görmeyi severiz çünkü.

1. Sezon dışı seyahat edin

Göcek
Göcek

Tatil sezonlarında fiyatlar her zaman daha yüksektir. Doluluk oranları yüksek olduğundan memnun kalacak yer bulmak da zor olabilir. Gezilecek yerler de her zaman daha kalabalıktır. Düşük sezon dönemlerde yapılacak tatil veya seyahatler, hem düşük fiyattan dolayı daha ucuz tatil imkanı sağlar hem de görülecek yerleri keyifle gezip, kalabalıktan kaçmak fırsatı verir. Bu yüzden özellikle okulların kapalı olduğu dönemlerde ve herkesin sıkça tercih ettiği aylarda tatil planı yapmayın. Resmi tatiller ve bayramlar da bu kapsamda kırmızı çizgiler arasında yer alıyor.

2. Hafta içi seyahat edin

Bülbül Yuvasi Boutique Hotel
Hafta içi oteller daha uygun fiyatlıdır. (Bülbül Yuvasi Boutique Hotel)

Hafta sonları tatile çıkma oranları daha yüksektir, bu da fiyatların daha yüksek olması anlamına geliyor. Bu sadece konaklama için geçerli olsa da kalabalığın getirdiği talep, mekânlarda yer bulma veya ulaşım sıkıntılarına yol açabiliyor. Hafta içi için ucuz uçak bileti bulmak daha kolaydır. Cuma, cumartesi ve pazar, seyahat edecekler için en sık tercih edilen günler olduğundan seyahat planınızı haftanın diğer dört gününe yoğunlaştırın.

3. Yemeğinizi kendiniz yapın

Alacati Pazari
Alacatı Pazarı’nın en güzel tezgahlarından biri; Reçelci Niko

Tatile çıktığınızda apart otel türü yerleri tercih edip, kendi damak zevkinize göre yemek yapabilirsiniz. Tatil beldelerinde yemek fiyatları çoğunlukla pahalıdır. örnein Alaçatı’da en bazsit 2 kişilik restoranda yemek 75-100 TL. Kendi yemeğinizi kendiniz yapıp para tasarrufu yapabilirsiniz. Tatilde de mi yemek yapacağım diye düşünmeyin, deneyin. Biriktirdiğiniz parayla Maldivler’de tatil yapacağınızı hayal edin! Son yıllarda hem Türkiye’de hem de birçok ülkede ekspres marketlerin sayısı arttı. Bu marketlerden oldukça ucuza alışveriş yapıp para biriktirebilirsiniz. Yada uğrayın gittiğiniz şehrin pazarlarına, en uygun yemek içme seçenekleri oradadır.

4. Lokal organizasyon ve aktiviteleri takip edin

Tatili- Ucuza Yapin

Yaşadığınız yerde veya tatile çıktığınız yerde, belediyelerin veya sivil toplum örgütlerinin ücretsiz aktivitelerini takip edin. Yurtdışı şehirlerinin bir çoğunda yerel yönetimin düzenlediği ücretsiz şehir turları vardır. Turizm tanıtım ofislerine giderek bilgi alın. İlginizi çekecek aktiviteler ile tatiliniz renklendirirken paranız cebinizde kalır. Ücretsiz konserler, yarışmalar, sunumlar, sanat gösterileri veya film sunumları ilginizi çekebilir. Bunun için akıllı telefon uygulamalarına göz atın.

5. Şehir merkezine bağlı kalmayın

Demircili Koyu
Demircili Koyu

Büyük şehirlerde, kalabalıkları çeken popüler mekanların dışında da gezilecek yerler, alış veriş ve eğlence mekanları vardır. Yeme içme, alışveriş ve diğer aktiviteler için bu bölgeler şehir merkezlerinden daha ekonomik fırsatlar sunar. Bu fırsatları şehirlerin fırsat sitelerinden bulabileceğiniz gibi, gideceğiniz yerle ilgili önaraştırma yaparken yerel resmi kaynakları (belediyeler, turizm tanıtma ofisleri) taramayı ihmal etmeyin. Hiçbir şey bilmiyorsanız arkadaşlarınıza sorun gittikleri ücretsiz keyif yapabileceğiniz yerleri öğrenin. Mesela Çeşme yarımadasındaki Demircili koyunda bu görünen yer ücretsiz.

6. Ucuz uçak bileti yakalayın

Yunan Adaları, Midilli
Yunan Adaları, Midilli

Uçak bileti masrafları, tatillerin en büyük giderlerinin başında gelir. Uygun uçak bileti araştırırken interneti bolca kullanın. Çeşitli web sitelerinin sunduğu karşılaştırmalı uçak bilet fiyatlarını inceleyin. Sadece bir iki firmaya bağlı kalmayın. Adını bile duymadığınız yüzlerce güvenilir havayolu firmaları olduğunu unutmayın. Kısacası alışkanlıklarınızı değiştirerek farklı alternatifler üzerinde değerlendirme yapın.

7. Esnek olun

Gölcük, Bolu
Gölcük, Bolu piknik yapmak için ideal bir kaçış yeri

Eğer tatil tarihleriniz ile ilgili olarak esnek olursanız, bulduğunuz indirimli uçuş ve ucuz konaklama fırsatlarından daha kolay faydalanma şansı yakalarsınız. Sevdiğiniz otel, tur ve şehir hakkında takipte olun. Onların kısa süreler için yaptıkları indirim ve kampanyaları yakalayın. Tatilinizi buna göre planlayın. Sadece belli tarihlere tatilinizi sıkıştırmayın. Anlık fırsatlarla ele geçirilen sürpriz tatiller daha motive edici olabilir. Kafanızda farklı tatil tarihleri oluşturarak kampanyalara göre hareket etmeye çalışın. Keskin ve esnek olmayan tarihlere her zaman daha fazla para ödeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Mesela bir arkadaşım istanbul-Denizli gidiş dönüş 74 lira bilet yakaladı ve bir arkadaşıyla da geceliği 100 liraya pazarlıkla kapıdan otel ayarladı. 150 liraya 2 günlük Pamukkale tatili yaptı.

8. Popüler rotaların dışına çıkın

Güzeldere, Düzce
Güzeldere, Düzce İstanbula yakın, doğa ile başbaşa gidebileceğiniz bir yer

Popüler mekanların herkesin ilgi odağıdır, oysa bu mekânların dışında da ilgi çekici görülecek yerler vardır. Popüler turist destinasyonları her zaman daha pahalıdır. Yüzünüzü başka yönlere de çevirin. Burada söz konusu olan sadece para tasarrufu değildir, pek bilinmeyen çok ilginç gezilecek yerleri de keşfetmeye açık olun. Gezi blogları başta olmak üzere, alternatif rotalar sunan ilginç yazılara göz gezdirin. Dünyada her yıl herkesin ilgisini çeken yerlerin dışında keşfedilecek binlerce rotanın olduğunu unutmayın.

9. Hafif seyahat edin

Alaçatı tatili

Bu aslında tatil ve seyahate çıkacaklar için altın kuraldır. Valizinize doldurduğunuz şeylerin çoğuna ihtiyacınız yoktur. Bir çoğu açılmadan geri getirilecektir. Tıpkı valizinize koyup kullanmadığınız şeyler gibi gardırobunuza da kullanmayacağınız veya nadir kullanacağınız şeylerle doldurmayın. Buna harcayacağınız parayla hafta sonları bir yerlere kaçamaklar yapın. Güzel anlar biriktirmek eşya biriktirmekten daha iyidir. Fazla ağırlık sağlığınızı olumsuz etkilediği kadar bazı ekonomik uçuşlarda bütçenizi de olumsuz etkileyebilir. Birçok uçuş firmasının ekstra ağırlıktan ekstra ücret aldığını bir kenarı not edin.

10. Erken rezervasyon otelleri fırsatlarını kaçırmayın

Sorrento, İtalya
Sorrento, İtalya

Erken rezervasyon ile tatil planlamaya henüz alışamadık. Son 5 yıldır bu konuda yürütülen kampanyalarla turizm endüstrisi bu konuda bir bilinç yaratmaya çalışıyor. Çoğunlukla işimizin buna müsaade etmediği için uzun dönemli planlama yapamadığımız için yakınıyoruz. Erken rezervasyon yapanların son dakikada plan yapanlara göre kazançlı çıktığı felsefesini akılda tutmak gerekiyor. Tatil planlama konusunda şartları zorlayarak, işletmeleri bu konuda esnek olmaya dönüştürebilirsiniz. Deneyin.

Para tasarruf etmenin daha yüzlerce yolu vardır. Sizin eklemek istedikleriniz var mı?

14 YORUMLAR

 1. Her gün cebimdeki bozuklukları alıp bir kavanoza atıyorum, eski kumbara misali, 3 ayda bir de götürüp kağıt paraya dönüştürüyor ve hemen bir yere uçak biletimi o parayla alıyorum. Deneyin, şaşıracaksınız.

 2. Bence sezon dışı demek gerçekten ekonomik fiyat demek. Yaz ayları turist avlama için çok elverişli. Milletin harcadığı para gözüne gelmiyor.

 3. Başından sonuna kadar okudum, çok keyifli ve faydalı bir yazı olmuş Kemal bey. Erken Rezervasyon dönemlerini iyi değerlendirmeleri gerekiyor seyahat tutkunlarının.

  • Tatilde para tasarrufu için tekne turlarinda icecekler yiyecekler faiş fiyatla satiliyor. Keza safari turlarindada 70-80 lira çiktigin bir safari turu gun sonu sana 200-300liraya kadar mal olabilir. Özel plajlarda aynı, bir şişe suya 4-5 lira isteyebiliyolar. Kaldiginz otelin plajinda veya halk plajini kullanin. Aslinda en mantklisi her şey dahil oteller. Dışarıda yemek yemek zorunda kaldığın zaman her şey dahil otele vereceğin paranin cok fazlasi çıkıyor. Her şey dahil oteller eskisi gibi pahali değil araştırın.

 4. Bazılarımız için, geziye ya da tatile fırsattan çok maddiyat düşündürücü husus oluyor. Özellikle öğrenci kesimi için. Sezon dışı seyahat etmek ya da konaklama da esnek olmak, birçok maddi külfetten kurtulmamızı sağlayacak. Önerileriniz için teşekkür ederim. Bu öneriler sayesinde, işi erkenden sıkı tutarak eğlenceli ve ucuz zamanlar geçirebiliriz.

 5. Gidilen yerdeki Grupon sitelerini takip etmek de oldukça faydalıdır. Çok kaliteli hizmetleri çok ucuza alma imkanı doğurur.
  Balkanlarda seyahat ederken en çok kullandığım ekonomik yemek yöntemi süpermarketlerin şarküteri reyonunda soğuk sandviç hazırlatmak oldu.

  Kimi zaman pahalı gibi görünen hizmetler de zaman darlığı, son dakika gibi sebeplerden çok düşük fiyatlarla satın alınabiliyor.

  Benim yol boyunca öğrendiğim ekonomik seyahat ipuçlarını da buradan okuyabilirsin.
  https://drummerlizard.com/ekonomik-seyahat/

 6. nereye ucuz bilet bulundu oraya ucmak en iyisi bence. Bu yeni acilan hatlarin promosyonu keske hep surse.

 7. Bazen varis noktasindaki havalimani bilgi merkezlerine sorarakta cok ucuz yollu konaklama imkanida saglayabilirsiniz!! Danisma merkezlerinin asil amaclarindan biride budur!!

Bir Yorum Yaz

Yorumunuzu buraya yazın
Adınızı buraya yazın